GOJENJE KONOPLJE

Od kazinojev h gandži

Objavljeno 17. februar 2015 08.28 | Posodobljeno 17. februar 2015 08.28 | Piše: S. I.

Odkar lahko indijanska plemena v ZDA tudi v zveznih državah, kjer je marihuana prepovedana, gojijo indijsko konopljo, se zanimanje za novo poslovno priložnost veča.

Pleme Pomo bo kmalu izdelovalo takšne pripravke. Foto: Reuters

Indijansko pleme Pomo se bo kot prvo med severnoameriškimi staroselci lotilo pridelave medicinske marihuane. Na svoji zemlji v Ukiahu v Kaliforniji bo v kratkem zgradilo sodobne rastlinjake, v katerih bo gojilo indijsko konopljo. Potem ko je ameriško pravosodno ministrstvo Indijancem odprlo pot do tovrstnega podjetništva tudi v zveznih državah, kjer je gojenje marihuane prepovedano, bodo zgledu verjetno sledila še druga plemena v ZDA, kakor se je v preteklosti že zgodilo z odpiranjem igralnic in s prodajo neobdavčenih cigaret, s čimer so staroselci zaslužili denar.

Toda novi posel sproža vrsto pomislekov glede zdaj že zgodovinsko velike zlorabe drog med Indijanci. »Vsako indijansko pleme se bo samo odločilo, ali je posel z medicinsko marihuano odlična ekonomska priložnost ali nekaj, česar bi se moralo bati,« je dejal odvetnik Robert Odawi Porter, strokovnjak za plemensko pravo in nekdanji predsednik indijanske nacije Seneca. »A nekaj je gotovo: vsi govorijo o tem. Dejstvo je, da je alkohol razdejal indijanske skupnosti. Zdaj moramo natančno pogledati učinke marihuane,« je previdno dodal Porter.

Za in proti

Voditelji 250-članskega plemena Pomo iz Ukiaha so previdno optimistični glede svojega podviga, ki se ga bodo lotili v navezi s kmetijsko družbo Fox Barry Farms iz Kansasa in podjetjem United Cannabis Corp iz Kolorada, ki izdeluje farmacevtske pripravke iz konoplje. Želijo se izogniti neprijetnostim s policijo in sosedi, hkrati pa podpirajo uporabo medicinske marihuane in želijo še kaj zaslužiti. »Indijanci že od nekdaj uporabljamo zdravilne rastline,« je dejala podpredsednica plemenskega sveta Angela James.

Združenje plemen severozahodnih Indijancev, ki ga sestavlja 50 plemen, med katerimi pa ni Poma, je lani sprejelo resolucijo, v kateri nasprotuje legalizaciji marihuane, saj da ogroža zdravje in varnost vseh plemen. A zanimanje za zakonito gojenje indijske konoplje je vedno večje, tako da bodo v Washingtonu še ta mesec pripravili konferenco za voditelje ameriških staroselcev, na kateri bodo razpravljali o vsem od gospodarskih koristi marihuane do njenega vpliva na družbo.

Deli s prijatelji