OB IZVOZU

To je slovenska lokacija za migrantski center, ocena tveganja: kritična

Objavljeno 11. februar 2016 10.48 | Posodobljeno 11. februar 2016 10.49 | Piše: Boštjan Fon

Krajani Šenčurja in Kranja nasprotujejo nastanitvi beguncev v zapuščenem Baumaxu.

Poziv k shodu proti migrantskemu centru v Šenčurju. Foto. Facebook

ŠENČUR – Bil je petek, 23. oktobra 2015, ko smo na straneh najbolj branega slovenskega dnevnika zapisali: »Iz dobro obveščenih virov smo izvedeli, da se pristojni na Gorenjskem že pripravljajo na sprejem begunskega vala ob odprtju tako imenovanega karavanškega migrantskega koridorja.« Slišati je bilo, da se za migrante, če seveda ti ne bi mogli čez mejo v Avstrijo, pripravljata dve lokaciji. Zgradilo naj bi se šotorišče na karavanškem mejnem platoju pod Hrušico in odprl objekt opuščenega trgovskega centra blizu Kranja. A na peron jeseniške železniške postaje ni izstopil nihče, niti iz avtobusov. In Avstrija ni zapirala meja. Bilo je mirno, novi in novi vlaki ter avtobusni konvoji, ki so vsak dan prečili našo deželo, so bili skoraj neopazni. Potem pa je prišlo sporočilo iz severnejših germanskih dežel o tem, da so se odločili migrantski tok zajeziti. In osebe, ki so po njihovih standardih neustrezne kot prosilci za azil, bodo začeli vračati. Kam? Menda v države, kjer so bili prvič registrirani kot migranti. Ni se treba slepiti, Sloveniji resno grozi povratni udarni val zavrnjenih.

Nočejo jih pred vrati

Zamisli pristojnih, ki so nam bile znane že oktobra – da bi migrante med potjo proti Nemčiji sprejemali in oskrbovali v opuščeni veletrgovini v Šenčurju, kjer je nekoč imela prostore trgovska veriga Baumax – so ljudem ušle iz spomina. Objekt ob izvozu z gorenjske avtoceste Kranj vzhod v smeri proti Jesenicam, na meji med občinama Šenčur in mestno občino Kranj, naj bi bil zaradi velikosti precej priročen. Lastnik je avstrijsko podjetje Strabag. 
Pred dnevi se je okoli opuščenega objekta začelo nekaj dogajati, kot so nam povedali domačini v centru Šenčurja: »Stavba je nenadoma postala dobro osvetljena ponoči, vidi se, da deluje ogrevanje, tudi nekakšna delegacija je hodila okoli. Bojimo se, da je zamisel o migrantskem centru na našem pragu spet dobila zagon.«

Dejstvo je, da številni prebivalci nočejo sosedov migrantov. Zato se je v četrtek zvečer začel širiti poziv, takole smo brali: »Šenčurjanke, Šenčurjani! Kranjčanke, Kranjčani! Gorenjke, Gorenjci! Slovenke, Slovenci! Podpornice, podporniki onkraj meja! To je le eden od mnogih pozivov, ki bodo sledili vse do začetka shoda. Prišel je čas, ko jamranje iz domačih naslanjačev ne bo dovolj. Prišel je čas, ko se moramo dvigniti in pokazati vladajoči kliki Mira Cerarja, da migrantov nočemo! Ne zdaj, ne nikoli! Časa je dovolj, da si uredite prosto sobotno popoldne, zato izgovorov ni! Razširite objavo, kolikor je v vaši moči. Se vidimo v soboto, 20. februarja, ob 15. uri! P. S. V kolikor se bojo kazale kakršne koli aktivnosti okoli Baumaxa, bomo na to odgovorili že pred shodom!« 
Izvedeli smo, da so se domačini že začeli organizirati, pozorno spremljajo dogajanje okoli opuščenega trgovskega objekta: »Vedno, vsak čas ali podnevi ali ponoči, nekdo gleda proti Baumaxu. Ne bodo mogli mimo nas. Nočemo beguncev in pika.«

Javni red trpi

Pred objektom nekdanjega veletrgovskega centra smo se srečali s kranjskim mestnim svetnikom in predstavnikom opozicije v kranjskem mestnem svetu Zoranom Stevanovićem: »Objekt bivšega Baumaxa je zagotovo predvidena lokacija za nastanitev beguncev, saj je bila precej nazaj, že avgusta lani, prav za te potrebe izdelana ocena stopnje tveganja, ki je na žalost kritična. V zadnjem času so opažene tudi nočne aktivnosti v okolici objekta in v objektu samem.« 
V begunsko problematiko se noče spuščati: »Lahko pa glasno povem svoje mnenje: Slovenija ni bila udeležena v nikakršni akciji, ki je sprožila naval teh beguncev oziroma migrantov, zato ji takega bremena ni treba nositi. Sploh pa ne Kranju in Šenčurju. Migrantom je treba pomagati, vendar tako, da se jih čim prej pospremi do države, kamor želijo priti. To pa ni Slovenija. Če jih bodo s silo zadrževali na določenem mestu, bo to povzročilo njihovo ogorčenje, to so osnove psihologije množice, s tem pa bo izraženo visoko operativno tveganje.«

Stevanović, nekoč zaposlen na policiji, povzema: »Problematika na območju policijske postaje Kranj se je v zadnjih mesecih močno povečala zaradi odsotnosti in utrujenosti policistov, ki so na južni meji. Ob tako veliki skupini beguncev oziroma migrantov na območju Baumaxa bi bilo nemogoče skrbeti za javni red.« 
Tako menijo tudi v kabinetu kranjskega župana: »Mestni svet je novembra 2015 sprejel sklep, s katerim je pristojne na državni ravni opozoril, da območje Kranja in bližnja okolica iz razvojnih in varnostnih razlogov nista primerna za nameščanje migrantov. V bližini sta mednarodno letališče in avtocesta. Vsekakor pa bi tudi zdaj, če bi bilo za Kranj odprto vprašanje o nameščanju migrantov, o tako pomembnem vprašanju odločil mestni svet.« Dodajajo, da nimajo informacij pristojnih ministrstev, da bi bila sprejeta odločitev glede nameščanja migrantov v Kranju ali bližini Kranja: »Ministrstvo za notranje zadeve zagotavlja, da bo MO Kranj o kakršnih koli spremembah obveščena.«

O shodu ne vedo ničesar

Iz občinskih pisarn občine Šenčur nam je župan Ciril Kozjek pojasnjeval: »V tem trenutku je panika odveč, saj je stališče lokalne skupnosti popolnoma jasno: objekt ni primeren za nastanitev migrantov. Območje je izrecno namenjeno trgovski dejavnosti, in ne bivalnemu okolju, objekt ni primeren za nastanitev migrantov, beguncev, še manj pa tistih, ki bi se vračali iz Avstrije. To utemeljujemo z naslednjimi dejstvi: bližina avtoceste ter izvoza iz avtoceste. Na relaciji Šenčur–Kranj se vsak dan prepelje več kot 22.000 vozil. V bližini je naša obrtna cona, v kateri je več kot tisoč zaposlenih. Smo v neposredni bližini letališča Jožeta Pučnika.« Župan je dodal: »O shodu na občini ne vemo ničesar, prav tako ne naše krajevne skupnosti. Potekajo pogovori o zbiranju podpisov in še nekatere druge aktivnosti, o katerih boste pravočasno obveščeni. Po mojih podatkih shoda niso organizirali naši občani in občanke.«

Ena od možnih lokacij

»V petek, 5. februarja 2016, je od 11. ure do 12.30 v objektu nekdanjega trgovskega centra Baumax ob regionalni cesti Kranj–Šenčur potekal pregled objekta, ki so ga izvajali predstavniki Izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Kranj, PU Kranj, Inšpektorata za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, gradbene inšpekcije in inšpekcije za varno hrano v navzočnosti predstavnika lastnika objekta družbe Strabag. Pregledovali so ustreznost in primernost objekta zaradi preučevanja možnosti organiziranja morebitnega nastanitvenega centra za migrante,« so nam sporočili iz Urada Vlade RS za komuniciranje in dodajali, da ministrstvo za notranje zadeve s preostalimi ministrstvi preučuje več možnosti za vzpostavitev namestitvenih centrov za migrante. »Objekt nekdanjega trgovskega centra Baumax v občini Šenčur je ena od možnih lokacij, vendar končna odločitev še ni bila sprejeta. Pred tem vedno poteka posvetovanje s predstavniki oziroma vodstvi lokalnih skupnosti. Tako smo z županoma MO Kranj in občine Šenčur do zdaj imeli dva sestanka.« 

Deli s prijatelji