GJtPNFnW4AAxeMl Svet24.si

Hud potres prizadel okolico Vidma; tla so se ...

433132554_2134136413613298_5685619191041566114_n Svet24.si

Policija prekinila iskanje male Danke v Banjskem ...

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

janez janša, shod Reporter.si

Kdo ima koga za norca? Janša, večkrat v ...

ronaldo 33 Ekipa24.si

Joj, kaj je naredil Ronaldu! To je predrznež, ki ...

pakiranje Njena.si

Celotnega pakiranja in selitve v oddaji ne vidite

peter prevc Ekipa24.si

Največji hit! Pojavil se je posnetek enega od ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Mayeva napovedala "čisti brexit", popolno ločitev od struktur EU

Deli na:
Mayeva napovedala "čisti brexit", popolno ločitev od struktur EU

Foto: Reuters

Britanska premierka Theresa May je v težko pričakovanem govoru o brexitu napovedala "čisti brexit", torej popolno ločitev Otoka od struktur Evropske unije.

Velika Britanija ne želi delnega ali pridruženega članstva v EU oz. "česarkoli, kar bi za Britanijo pomenilo biti pol noter pol zunaj EU", je Mayeva danes poudarila v Londonu.

"Ne stremimo za modelom, ki ga že uživajo druge države," je še dejala britanska premierka, pri čemer je imela očitno v mislih države, kot je Norveška, ki ni članica unije, a ima popoln dostop do evropskega notranjega trga, prav tako pa mora prispevati v proračun EU in državljanom EU omogočati življenje in delo na svojih tleh, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

"Ne stremimo k temu, da bi po odhodu obdržali grižljajček članstva," je poudarila Mayeva. Kot je izpostavila, brexit pomeni izstop iz enotnega evropskega trga. Velika Britanija bo tako ob odhodu iz povezave enotni trg zapustila, in to zato, ker želi omejiti prihod priseljencev iz EU, je pojasnila premierka. "Kar predlagam, ne more pomeniti članstva v enotnem trgu."

Namesto tega se je Mayeva po brexitu zavzela za "obsežen prostotrgovinski sporazum" z EU. "Globalna Britanija mora imeti svobodo sklepati trgovinske sporazume z državami zunaj EU," je ob tem dodala in poudarila, da mora Združeno kraljestvo povečati trgovanje z najhitreje rastočimi izvornimi trgi na svetu.

Velika Britanija si po besedah Mayeve po brexitu želi tudi novega dogovora z EU o carinski uniji. Kot je dodala, je "odprtega duha", ko gre za to, kako to doseči, prav tako želi "za trgovino odstraniti čimveč ovir". Tako bi lahko šlo za povsem nov dogovor ali za dogovor, ki bi vključeval dele že obstoječih dogovorov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Odhod Velike Britanije iz EU bo pomenil tudi konec njenih "ogromnih vsakoletnih prispevkov v EU", je ob tem še izpostavila premierka. Ko gre za uresničevanje prihodnjih odnosov z EU, po koncu pogajanj o brexitu, pa si na Otoku želijo "procesa po etapah".



S tem bi se namreč izognili preveč brutalni, destablizacijski spremembi za gospodarstvo. "Prizadevali si bomo izogniti se motečim se čerem," je dejala premierka, hkrati pa dodala, da ne želi "neomejenega tranzicijskega statusa".

Britanska premierka je danes še izjavila, da Velika Britanija sicer zapušča EU, ne pa tudi Evrope. Velika Britanija pa si po njenih besedah tudi ne želi razkroja Evropske unije. Da EU uspe, ostaja v britanskem nacionalnem interesu, je dejala.

A posvarila je tudi, da bi bil "kaznovalen" brexit za EU oz. njene članice "katastrofalno dejanje samopoškodbe". Ko gre za Otok, pa je "noben dogovor boljši od slabega".

Razkrila je še, da bo končni dogovor s pogajanj o brexitu potrjeval britanski parlament. Končni dogovor "bo na glasovanje predložen obema domovoma parlamenta, preden bo stopil v veljavo," je povedala.

Mayeva želi do konca marca s sprožitvijo 50. člena lizbonske pogodbe začeti postopek razdružitve z EU. A upoštevati bo treba tudi odločitev britanskega vrhovnega sodišča, ki še ni sporočilo, ali se bo morala prej posvetovati s parlamentom. To naj bi bilo znano do konca januarja.

V primeru negativne odločitve za Mayevo bo morala njena vlada hitro predložiti načrt zakona v parlamentu, da bi bilo vse zaključeno do konca marca. Končnega dogovora med EU in Otokom o brexitu pa ni pričakovati pred pomladjo 2019, po dveh letih pogajanj.