NA KEMIJSKEM INŠTITUTU

25.000 evrov za naročen umor prof. dr. Janeza Plavca

Objavljeno 23. november 2017 20.30 | Posodobljeno 23. november 2017 20.30 | Piše: Boštjan Celec

Zanj naj bi nekdanji uslužbenec dr. Michel Stephan obljubil 25 tisočakov. Pred tremi leti je bil že umorjen direktor inštituta dr. Janko Jamnik.

V sodni preiskavi proti Stephanu zaslišujejo priče. Foto: S.N.

LJUBLJANA – Naravnost šokantna zgodba znova prihaja s Kemijskega inštituta, pa niso minila niti še tri leta od brutalnega umora direktorja dr. Janka Jamnika. V priporu se je namreč znašel njihov nekdanji uslužbenec dr. Michel Stephan, osumljen je kaznivega dejanja napeljevanja k umoru vodje enega od oddelkov inštituta, prof. dr. Janeza Plavca.

Javnosti precej neznanega Libanonca s francoskim potnim listom so pred časom predstavili na Radiu Slovenija kot uspešnega kemika. Povedal je, da je leta 1987 zaradi vojne iz domovine pobegnil v Francijo, v Parizu pa doktoriral iz kemije. Delal je v več državah po svetu, leta 2001 pa prišel v Slovenijo in se zaposlil na Kemijskem inštitutu.

Da proti njemu poteka sodna preiskava, nam je potrdila začasna vodja ljubljanskega okrožnega tožilstva Katjuša Čeferin. Na naše vprašanje je namreč odgovorila, da so na okrožnem sodišču v Ljubljani proti eni osebi vložili zahtevo za preiskavo zaradi kaznivega dejanja napeljevanja k umoru. »Zoper osumljenca je bil predlagan in odrejen pripor. Več informacij pa vam zaradi interesa preiskave ne moremo dati.«

25 tisoč evrov naj bi bilo plačilo za umor.

Da je nekdanji sodelavec pripravljal napad nanj, je nadrejenim potožil vodja nacionalnega centra za NMR spektroskopijo visoke ločljivosti. Policija je krenila v akcijo in Stephan se je 20. oktobra znašel v preiskovalnem priporu. Kaj se je dogajalo med njim in nekdanjim sodelavcem ter kako je dognal, da naj bi nanj prežal morilec, smo poskušali izvedeti od Plavca, a je redkobeseden: »Dejstvo je, da sem še tu, torej se mi ni nič zgodilo. Z njim nisem imel ničesar, vse drugo so le domneve. Drugega pa ne bom govoril, postopek teče na različnih nivojih, obrnite se na pristojne službe.«

Od neuradnih virov smo sicer izvedeli, da naj bi Stephan nekomu obljubil 25.000 evrov, če do konca oktobra Plavca spravi s sveta. Kdo naj bi bil eksekutor, naj bi bilo znano, vendar naj bi bila ta oseba po poročanju nekaterih medijev za zdaj nedosegljiva slovenskim organom.

Kako pa komaj verjetno zgodbo, ki se na srečo ni končala tragično, komentirajo na Kemijskem inštitutu? »Konec oktobra nas je sodelavec seznanil, da je nekdanji zaposleni pripravljal nanj napad, ki pa ga je policija preprečila. Nad načrtovanim dejanjem nekdanjega zaposlenega smo globoko pretreseni. Sodelavcu, ki naj bi bil tarča napada, smo ponudili vso strokovno pomoč. Vzroka za to sprevrženo dejanje ne poznamo, saj oseba, ki je načrtovala napad, od leta 2010, ko ji je potekla pogodba o zaposlitvi, ni več zaposlena na inštitutu. Zaradi varovanja osebnih podatkov, zaščite svojcev in interesa preiskave vam drugih informacij ne moremo posredovati,« je sporočila njihova uradna govornica Brigita Pirc.

V Donitu, kjer je bil Stephan nazadnje zaposlen, pa smo izvedeli, da so mu že suspendirali pogodbo o zaposlitvi.

Med osumljenci za umor Jamnika

Zgodba o domnevnem napeljevanju k umoru Plavca pa kajpak ni le močno pretresla uslužbencev Kemijskega inštituta, obudila je tudi grozljiv spomin na nasilno smrt Jamnika. Tudi Stephan je bil sprva v širšem krogu osumljencev za njegov umor, saj je tudi njemu tako kot dr. Milku Noviču prav on izročil odpoved delovnega razmerja.


Dejstvo je, da sem še tu, torej se mi ni nič zgodilo.

Novič je bil aprila letos nepravnomočno obsojen na 25 let zapora. Po prepričanju okrožne sodnice Špele Koleta je 16. decembra 2014 ob 19.40 s strelnim orožjem kalibra 7,65 dvakrat ustrelil v glavo Jamnika, ta je tri dni pozneje umrl. Dejanje je storil naklepno in na zahrbten način, saj ga oškodovanec skritega med avtomobili na temačnem viškem parkirišču ni mogel videti, in iz brezobzirnega maščevanja, ker ga je Jamnik leta 2009 kot direktor Kemijskega inštituta odpustil, za to pa ga je še vedno krivil.

»Pripravil se je na kaznivo dejanje, izvršil ga je pozno zvečer na neosvetljenem parkirišču, da ne bi bil opažen, brezkompromisno je dvakrat ustrelil v vitalni organ žrtve, ki ni imela možnosti za preživetje. Jasno je, da se ni nikoli sprijaznil z izgubo službe na Kemijskem inštitutu,« je obrazložila Koletova in Noviča poslala nazaj v pripor.

V njem je z nekajmesečnim premorom že skoraj tri leta. Ukrep mu je sodnica sicer odpravila konec lanskega leta, ko so nemški forenziki ugotovili, da je povsem mogoče, da so smodniške sledi nanj zašle ob posredni kontaminaciji z jakne, s katero je mesece prej streljal na strelišču. Po aprilski sodbi pa se je moral vrniti na Povšetovo.

In čeprav je od prvostopenjske sodbe minilo že več kot sedem mesecev, je Novičev odvetnik Jože Hribernik besen, vztraja, da v priporu sedi nedolžen človek, višji sodniki pa še niso napovedali srečanja na to temo. Nad prvostopenjsko sodbo se je pritožil junija, v pritožbi pa ponavlja, da njegov klient ni imel motiva za umor Jamnika, ima pa alibi vse do nekaj minut pred umorom, saj je bil doma, v času ki naj bi mu bil na voljo, pa nikakor ni mogel priti na prizorišče zločina, niti s kolesom. Pritožnik kajpak opozarja tudi na ugotovitve nemških izvedencev. 


Kazen enaka kot za eksekutorja

Dr. Michel Stephan je osumljen napeljevanja k umoru po 4. točki 116. člena kazenskega zakonika, kar med drugim pomeni, da je bilo kaznivo dejanje storjeno iz brezobzirnega maščevanja ali iz kakšnih drugih nizkotnih nagibov. V tej povezavi ga preiskujejo tudi po 37. členu zakonika, ki veleva: Kdor drugega naklepoma napelje, da stori kaznivo dejanje, se kaznuje, kakor da bi ga storil sam. Pripor je bil Stephanu odrejen zaradi ponovitvene nevarnosti, begosumnosti in ker obstaja bojazen, da bi na prostosti lahko vplival na priče ali uničil dokaze.



 


 

 

Deli s prijatelji