MODNA REVIJA

Če hočeš biti moden, ni treba biti lep in suh

Objavljeno 01. julij 2016 20.15 | Posodobljeno 01. julij 2016 20.15 | Piše: Ajda Janovsky

V središču Ljubljane se je odvrtela nenavadna modna revija z manekeni iz CUDV Draga.

Prikupna manekenka v kreaciji Simone Kogovšek. Foto: Igor Mali.

Izdelovanje nakita, modne kreacije, zares veliki milni mehurčki, poskušanje hišnega vina in slastnih umešanih jajc – vse to in še več je na sončen poletni torek še popestrilo že tako živahno dogajanje v starem delu Ljubljane. Središče dogajanja je bila slavljenka, restavracija Druga violina, ki je praznovala 4. rojstni dan. Prav posebna restavracija, v kateri so natakarji in pomočniki ljudje s posebnimi potrebami. Vrhunec rojstnodnevnega dogajanja je bila modna revija, ko so se po modni brvi v oblačilih priznanih slovenskih modnih oblikovalcev sprehodili varovanci Centra za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič (CUDV Draga).

Modni, tudi če nismo idealni

»Ideja za modno revijo je tlela že kar nekaj let. Vse stvari so narejene za suhe, mlade, in ker naši uporabniki dostikrat niso takšni, potrebujejo posebej prilagojena oblačila – enako drugi ljudje. Poskušamo opozoriti na to, da so modno lahko oblečeni tudi tisti, ki ne ustrezajo idealu, ki se sicer poudarja. K sodelovanju smo povabili priznane modne oblikovalce in odziv je bil neverjeten!« je povedala direktorica Centra za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič dr. Valerija Bužan.

Organizacijo dogodka je izpeljalo društvo Bod' to kar si, v katerem so poskrbeli, da je bila revija, ne le po zaslugi neobičajnih manekenov, ampak tudi zaradi posebnih učinkov, prava paša za oči. Modna revija se je v živo prenašala po spletu, obiskovalci pa so na panoju na odru videli posnetke s pomerjanj predstavljenih oblek ter spremljali pogovore z oblikovalci.

Kot pravi profesionalci

Za varovance, ki so bili zaradi vloge, v kateri so se pojavili prvič, kar malce na trnih, so se priprave na nastop začele že ob štirih popoldne. Dve uri prej je bilo v garderobah v prostorih soseda Druge violine, centra Janeza Levca, nadvse živahno. Frizerji, umetniki ličenja, modni oblikovalci, prostovoljci so imeli polne roke dela, nadobudni manekeni pa kup tem za klepet. Brez treme, je priznala simpatična manekenka Atifa, ne gre, a ta ni bila tako velika, da se ne bi neznansko veselila nastopa. »Vesela sem, da me vedno za kaj porabijo,« je dejala varovanka centra, ki se je v preteklosti že preizkusila v voditeljski vlogi.

Odhod na oder sta komaj čakala manekena Peter Prokofjev in Blaž Kužnik, ki ju v Drugi violini, kjer že od začetka pomagata pri delu, dobro poznajo. »To bo moja prva vloga, ko bom maneken. Včeraj sem malo potreniral in mi je kar šlo,« je povedal Peter, Blaž pa nam je zaupal, da ga je manekenske hoje naučila tovarišica Vanja.

Navdušili gledalce, ganili ustvarjalce

Da so se hoja s knjigami na glavi in drugi zabavni pristopi k učenju hoje po modni brvi še kako obnesli, so se zbrani lahko prepričali ob šestih popoldne. Varovanci so se v družbi modnih oblikovalcev in v njihovih kreacijah sprehodili po modni brvi kot pravi profesionalci. Manekeni kot iz škatlice so predstavili kreacije skoraj 20 vidnih imen iz slovenskega modnega sveta, med njimi Maje Štamol, Simone Kogovšek in Urške Draž, kot pravi profesionalci in poželi bučen aplavz in vzklike navdušenih gledalcev.

»Izjemni ljudje, izjemno vodstvo, organizacija... Marija Češarek je manekenka, na katero sem do zdaj najbolj ponosna. Tiha, rahlo plašna je bila, ko je prvič vstopila v moj atelje, pred revijo nasmejana, a rahlo zadržana. Na odru pa samozavesten nastop, ki je požel aplavz obiskovalcev in moje občudovanje! Najino srečanje zagotovo ni bilo naključje, kajti Marija je zelo spretna v vezenju in prepričana sem, da bova skupaj ušpičili še kaj,« je dejala modna oblikovalka Maja Štamol, ki je varovanko po nastopu stisnila v dolg čvrst objem. »To, veselje otrok, ko so se zbrali, ko so jim povedali, da bodo nastopali na modni pisti, vzdušje, ko so jih peljali do oblikovalcev, pa merjenje oblek... Biti moraš zelo pri stvari, da to začutiš, a kar začutiš, je nepopisno!« ni mogel skriti ganjenosti ustanovitelj humanitarne organizacije Bod' to kar si Ajet Kevrić. »Pri delu nas ženejo prav ti pozitivni odzivi varovancev. Nasmeh je več vreden kot kar koli materialnega na tem svetu,« je dodal.

Vse najboljše, Druga violina

Podobne misli so obhajale ustvarjalce slavljenke Druge violine. »Zelo smo veseli, da praznujemo to častitljivo obletnico. Ko smo začeli, smo se bali, da ideja na drugi strani ne bo dobro sprejeta. Danes lahko rečem, da je vse super, da smo zelo ponosni, da naši sosedje hodijo k nam na obroke, in imamo goste, ki se redno vračajo. Takrat smo se odločili za slovensko hrano in videli smo, da tujci to zelo cenijo. Na TripAdvisorju smo bili med 410 restavracijami lani na desetem mestu, kar je zelo lepa številka. Ideja je bila, da varovance vključimo v družbo – mislim, da danes vsak Ljubljančan ve, kaj je to downov sindrom,« je štiri uspešna leta prav posebne restavracije v središču Ljubljane na praznični dan strnila dr. Valerija Bužan.

Deli s prijatelji