ULIČNA VADBA

Vadba na prostem v Sloveniji
 postaja že pravo gibanje

Objavljeno 31. marec 2015 21.00 | Posodobljeno 31. marec 2015 21.00 | Piše: Jakica Jesih

Ulična vadba oziroma street workout je trening z lastno težo na prostem.

Foto: Jakica Jesih

Ulična vadba se odvija na ulicah oziroma v tako imenovanih street workout parkih, ki v zadnjih letih množično vznikajo po številnih slovenskih krajih. Za vadbo so običajno na voljo drogovi (vese za vzgibe) ter bradlje različnih višin in postavitev, ki omogočajo vrsto različnih vaj, vsem pa je skupno delo z lastno težo. Kot šport oziroma vadba v povojih v Sloveniji še nima svoje krovne panožne zveze, zato je vlogo neformalnega promotorja gibanja prevzel Simon Grižon, ki na svojem spletnem portalu Street Workout Slovenija in Športnega društva Jekleno telo deli koristno znanje o treningih, prehrani, filozofiji gibanja in predvsem povezuje ljubitelje te aktivnosti. »Stran sem naredil, ker čutim svoje poslanstvo pri razvoju tega športa v Sloveniji, ker želim spodbuditi tako mlade kot tudi starejše, da v življenje vnesejo gibanje in različne športne aktivnosti. Upam, da bomo za gibanje navdušili predvsem čim več mladih, čeprav imam občutek, da na neki način niti ne govorimo več o gibanju, temveč o novi vrsti subkulture. Šport na prostem je brezplačen, mladi se zdravo socializiramo, pomagamo drug drugemu, delujemo kot vzorniki mlajšim generacijam in hkrati pridobivamo nove prijatelje. Torej vidimo, da ne gre zgolj za šport, gre za nekaj več, za ustvarjanje novih družbenih okvirov.« Ni čudno, da se gibanje kot blisk širi po družabnih omrežjih, predvsem youtubu, facebooku in instagramu, kjer lahko najdemo številne posnetke in fotografije kar najbolj impresivnih vadb in položajev, za katere nismo verjeli, da jih človeško telo lahko osvoji. Skladen trening telesa in duha, kot dokazuje tudi ulična vadba, odkrivata vedno nove meje človeških sposobnosti. In ne, ulična vadba nikakor ni samo za fante!

Od ruske do ameriške šole

Street workout naj bi se odvijal brez pravil in s čim več improvizacije. »Treniramo iz čistega veselja, uporabljamo teren kot svoj poligon, torej lahko treniramo skoraj povsod. Obstajata dve glavni šoli tega gibanja, ruska oziroma ukrajinska s poudarkom na gimnastičnih elementih in ameriška beast mode, ki je nastala pod okriljem temnopoltih v ameriških mestih, ki so s treningom na ulici razvili zdrav življenjski slog kot alternativo drogam in kriminalu. Ameriška šola poudarja osnovne vaje in trdo delo – sklece, dvige, dipse, počepe, izpadne korake, vse to v tisočih ponovitvah. V Sloveniji je zagotovo najbolj znan Rok Trost, ki vsako leto organizira 24 hour workout na Brdu pri Kranju, svetovnih prvenstev pa so se doslej udeležili Marko Paradzikovič (Bar wings) ter Žan Šket in Žan Ograjenšek (Bar connection). Vsi trije so zelo perspektivni tekmovalci, vseeno pa se moramo zavedati, da tudi pri nas obstajajo številni drugi zelo dobri atleti, ki trenirajo doma in samo za lastno veselje,« je pojasnil Grižon.

Na svojem portalu iz dneva v dan prejema več podpisov spletne peticije za gradnjo novih parkov za ulično vadbo, zato je njegova vizija, da bi vsaka slovenska občina dobila vsaj en takšen park, da bi gibanje postalo državna strategija v smislu dolgoročnih investicij v šport za zmanjšanje stroškov zdravstvene blagajne in alternativa zapadanju v droge in alkohol. »Ne gre za gradnjo velikih stadionov, dvoran, ki stanejo milijone evrov, gre za razpršene, manjše investicije po celotni državi, ki bodo omogočile mladim, da se vključujejo v zdrav življenjski slog, da motivirajo druge s svojim zgledom, da se priključijo in nadaljujejo tradicijo. Precej slovenskih občin se je že odločilo za postavitev parkov za ulično vadbo, saj se mladi s tem življenjskim slogom lahko identificirajo. Vsi, ki smo del tega gibanja, se po svoji močeh trudimo spodbujati pozitivno razmišljanje, sodelovanje, medsebojno pomoč, prijateljstvo. Vadba je na prostem na voljo vsem, 24 ur na dan, brezplačno ter v urbanem okolju.«

V parku Kodeljevo

Prvi street workout park v Ljubljani stoji v parku Kodeljevo, le lučaj od fakultete za šport. Nekaj drogov in bradlja, nad njimi pa lesena streha, je že dovolj za dober trening. V mrzlem dopoldnevu naletimo na televizijskega voditelja Taijija Tokuhiso in njegovega prijatelja Gašperja Proja. »Če bi primerjal fitnes in tole vadbo, zame sploh ni več primerjave. Tukaj dobim veliko kakovostnejšo mišico, ki mi da uporabno moč. Res pa je, da si pri tej vadbi nekoliko omejen z leti, mlajši ko začneš, hitreje napreduješ. Kar pa ne pomeni, da ni primerna za starejše, le da ti verjetno ne bodo dosegli najtežjih gimnastičnih likov, bodo pa zelo lepo oblikovali svoje telo in pridobili uporabno moč,« meni Taiji. Gašper se je vadbe lotil po težki poškodbi noge pri kolesarjenju: »Na začetku rehabilitacije še nisem mogel premikati noge, hoditi, teči ali kolesariti, a sem vseeno hotel migati in ostati fit. Z nečim je bilo treba začeti in prijatelj Taiji mi je predstavil street workout vadbo kot odlično alternativo, s katero sem se spet lahko začel gibati, skozi čas pa sem v vaje vedno bolj vključeval tudi nogo, ki si je medtem že lepo opomogla. Treniram skoraj vsak dan.«

Čut za dobrodelnost

Da fantje in dekleta iz gibanja ulične vadbe prave vrednote tudi res živijo, priča velik humanitarni dogodek, ki so ga na pobudo Mihe Šesta, vodje Street Workout Kamnik, organizirali lanskega decembra v Kamniku. Organizator dogodka, SW Kamnik, je v soorganizaciji Občine Kamnik in s podporo 30 najboljših street workout atletov iz celotne Slovenije (Street Workout Lesce in Bled, Street Workout Vodice, Velefit, Street Workout Domžale, Street Workout Hrastnik, Bar Dragons Ljubljana, Bad Bending Slovenia, Bar Wings Ivančna Gorica, Street Workout Šmarca in Brdo Workout) organiziralo prijateljsko tekmovanje s humanitarnim poslanstvom za Anino zvezdico Kamnik, namesto vstopnine na športni spektakel pa so obiskovalci dogodka prinašali hrano za pomoči potrebne družine.

 

Deli s prijatelji