Liga prvakov: Maribor do velike točke v Nemčiji

Maribor tudi po 2. kolu lige prvakov ostaja neporažen, saj je v gosteh remiziral s Schalkejem.

30. september 2014 17.20
Germany Soccer Champions League
G. L., Delo.si

Gelsenkirchen - Nogometaši Maribora so prijetno presenetili tudi v 2. kolu nogometne lige prvakov, saj so v gosteh pri nemškemu Schalkeju dolgo celo vodili, na koncu pa osvojili točko. Za vijolice je zadel Damjan Bohar, domačine pa je po napaki mariborske obrambe rešil Klaas Jan Huntelaar.

Uvod tekme je pričakovano postregel z začetnim pritiskom domačih, ki so prvič resneje zapretili že v tretji minuti, ko je prosti strel Dennisa Aoga zletel malo prek vrat Jasmina Handanovića. Že minuto kasneje se je pred mariborskim vratarjem znašel tudi prvi napadalec rudarjev Huntelaar, a je izkušeni Handanović njegov strel brez težav ubranil.

Jalov pritisk Schalkeja, ki si zares stoodstotne priložnosti v prvem delu ni uspel pripraviti, je nekoliko umiril Dare Vršič, ki je po kotu domačih zdrvel v polprotinapad in se odločil za strel kar s svoje polovice igrišča. Domači vratar Ralf Fährmann je bil kar precej iz svojih vrat in le nekaj centimetrov previsok strel je Mariborčane ločil od vodstva, Vršiča pa od enega najlepših golov v zgodovini lige prvakov.

V 21. minuti se je v dobrem položaju še enkrat znašel Huntelaar, odlični Nizozemec pa si je slabo zaustavil žogo in nakazal, da trenutno ni v najboljši formi. Sledilo je nekaj mirnih minut, v 26. pa smo videli tudi najlepšo priložnost domačih, ko je po podaji Christiana Fuchsa do strela z glavo prišel Kevin-Prince Boateng, a streljal slabo in zgrešil.

Sledil je nov kratek pritisk domačinov, ki pa so ga Mariborčani kmalu popolnoma utišali. V 37. minuti je lep protinapad začel Agim Ibraimi in lepo našel Mitjo Vilerja, ta pa je sijajno zaposlil Damjana Boharja, ki mu s približno enajstih metrov ni bilo težko zabiti v relativno prazna vrata Schalkeja. Po presenetljivem vodstvu gostov so kmalu zapretili tudi domači, pravzaprav bi si Mariborčani skorajda sami zabili avtogol. Kasneje so se vijoličasti, ki so danes sicer igrali v rumenem, vendarle usmerili v pravo smer, ko je vrata Fährmanna z nevarnim strelom še enkrat ogrozil Vršič.

Do konca polčasa nato ekipi nasprotnih vrat nista več ogrožali, tako da se je ta končal z zelo presenetljivih 0:1. Schalke je imel nekoliko več žogo v svoji posesti (58:42), Maribor pa je imel tisto kar resnično šteje - vodstvo.

Schalke se je rešil po napaki Maribora

Drugi polčas se je začel dokaj umirjeno, za prvi dvig pritiska pa je poskrbel Željko Filipović, ki je v 50. minuti kot prvi nogometaš na tekmi prejel rumeni karton. Schalke si kljub zaostanku ni pripravljal pravih priložnosti, šele napaka Mariborčanov pa jih je vrnila v igro. Hudo napako Vilerja, ki je žogo podal natančno na nogo Huntelaarju, je klinični Nizozemec izkoristil in s strelom po tleh premagal mariborskega čuvaja mreže.

Varovanci Anteja Šimundže so po prejetem zadetku precej padli v igri, Schalke pa je še kar nekaj minut ogrožal vrata sicer zanesljivega Ljubljančana v vratih Maribora. Ta se je najbolj izkazal v 60. minuti, ko je z bližine iz obrata poizkusil najbolj agilen nogometaš v vrstah modrih Julian Draxler, a je Handanović s sijajno reakcijo njegov strel ukrotil. Pritisk rudarjev se je nadaljeval tudi v naslednjih minutah, ko sta proti vratom Maribora ustrelila Boateng in Huntelaar, a oba mimo.

V 72. minuti se je obetavna priložnost ponudila tudi slovenskim prvakom. Po prekršku nad Ibraimijem je Maribor dobil prosti strel z roba kazenskega prostora, ki ga je izvedel prav makedonski reprezentant, a to storil zelo slabo, podobno kot tudi tri minute kasneje, ko je po podaji Mendyja z ugodnega položaja zgrešil žogo. Vmes je z nevarnim strelom od daleč poizkusil vezist domačih Draxler, a je nekdanji slovenski reprezentančni vratar njegov strel odbil. Vseeno je bilo to obdobje, ko je Maribor povsem vzpostavil ravnotežje na igrišču.

Pravih priložnosti si ekipi do konca tekme nista več pripravili, kar je pomenilo, da je Maribor v Nemčiji osvojil že drugo točko, vredno pol milijona evrov. Novo priložnost za kako točko bodo zaenkrat neporaženi Mariborčani iskali 21. oktobra, ko bodo gostovali v Londonu pri Chelseaju.

Stadion Veltins Arena, gledalcev 47.997, sodniki: Velasco Carballo, Alonso, Yuste, Del Cerro, Manzano in Cabanero Martinez (vsi Španija).

Strelca: 0:1 Bohar (38.), 1:1 Huntelaar (56.).

Schalke: Fährmann, Ayhan (od 46. Učida), Matip, Neustadter, Fuchs, Aogo, Boateng (od 79. Meyer), Choupo-Moting (od 67. Obasi), Barnetta, Draxler, Huntelaar.

Maribor: Handanović, Mejač, Rajčević, Šuler, Viler, Bohar (od 83. Sallalich), Mertelj (od 80. Ndiaye), Filipović, Vršič (od 67. Mendy), Ibraimi, Tavares.

Rumeni kartoni: Boateng; Filipović, Viler, Mertelj, Ibraimi.