Ležišče, ki je prineslo prvo spalno revolucijo v evoluciji človeštva

Pol stoletja spanja na vodi
Fotografija: Proizvajalci so na vse načine dokazovali vzdržljivost vodnih postelj.
Foto Promocijsko gradivo
Odpri galerijo
Proizvajalci so na vse načine dokazovali vzdržljivost vodnih postelj. Foto Promocijsko gradivo

Dobro se počutim in spim kot dojenček, vodna postelja mi dobro dene že vse življenje, se pohvali Charlie Hall v pismu z druge strani Atlantika. Te dni mineva natanko 50 let, odkar je takrat mladi izumitelj in oblikovalec predstavil svetu svojo prvo vodno posteljo. Bilo je revolucionarno leto 1968 in vodna postelja je prinašala prvo spalno revolucijo v evoluciji človeštva.

»Ste pripravljeni na ponovno vstajenje vodne postelje?« nagovarja milenijce zdaj 71-letni Hall s prenovljeno različico svoje prve postelje z imenom afloat, ki jo je napravil prav za okroglo obletnico. Pred komaj dvema mesecema jo je predstavil na Floridi in zdaj je že naprodaj v ZDA, medtem ko bodo morali kupci na stari celini še malo potrpeti.

Posebne nestrpnosti seveda ni, saj se koncept vodne postelje ni bistveno spremenil od tistega sončnega dne, ko je kalifornijski študent umetnosti napolnil z vodo svojo prvo posteljno blazino in se zazibal v sladke sanje o zlati prihodnosti. Vodne postelje so naredile njegovo življenje čudovito, je pozneje velikokrat izjavil izumitelj in večkratni milijonar: »In veste, to je tudi najbolj zabaven izdelek, kar sem jih kdaj izdelal. Delati sem moral študijski projekt, ki je vključeval človeško udobje. Sprva sem želel izdelati čim bolj udoben stol iz želatini podobnega materiala, v katerem ne bi bilo čutiti prav nobenega pritiska na telo. Stol je bil res zelo udoben, a tudi nepraktičen, ker je bil zelo težak in hladen. Zato sem se odločil, da namesto stola napravim posteljo, saj je to kos pohištva, s katerim oziroma na katerem človek preživi največ svojega časa.«

Ker ga je tudi v postelji hitro začelo zebsti, ji je Hall dodal še grelec, ki vodo segreje približno na človekovo temperaturo, in je od takrat nepogrešljiv del osnovne opreme vodne postelje. Človek se v njej dobro počuti, ker nikjer ni nobenega pritiska, in občutek je, kot bi telo lebdelo. Postelja se popolnoma prilagodi vsaki osebi, to pa je kakovost, ki je navadne vzmetnice ne premorejo. Spanec je globlji, ker telo ne čuti več potrebe po nenehnem premeščanju in obračanju, pojasni s preprostimi besedami bistvo svojega izuma Charlie Hall, ki je s svojim projektom pozneje magistriral in zanj požel več priznanj in nagrad.
Od tistega revolucionarnega in hrupnega leta 1968 je bilo najbrž po vsem svetu izdelanih na stotine različnih modelov, samo v Sloveniji, kamor je vodna postelja prišla pred 25 leti, so jih prodajali nekaj deset, a so si na zunaj v resnici zelo podobni.

Vodna postelja namreč ni toliko oblikovalski rezultat kot pa resnično izboljšana funkcija spanja, ki omogoči dober počitek, pravi Hall, ki je pozneje izumil in oblikoval še celo vrsto koristnih predmetov za rekreacijo na prostem, nekateri so se dobro prodajali tudi v Evropi. Njegova pogruntavščina so, denimo, tudi samonapihljive vzmetnice za kampiranje, ki so oblikovane kot vodne postelje. »Imam več kot 40 patentov za vodne postelje in njihove izboljšave ter za izdelke za zunanjo rekreacijo,« pravi Charlie Hall. »Ja, in še naprej spim na vodni postelji; na misel mi ne pride, da bi spal na kateri drugi, saj je to še vedno najudobnejša postelja na svetu.«

Čeprav ima vodna postelja že 50 let, se je še vedno držijo nekatere napačne predstave, denimo, da so hladne ali da je treba vodo vanje dotakati. Na začetku je bilo veliko več pomislekov, se spominja izumitelj. »Ko so ljudje videli vodno posteljo, so najprej pomislili, da je pretežka in da bo padla skozi strop ali pa da bodo dobili morsko bolezen. To sem poslušal skoraj ves
čas.«


Erotični simbol


Prvi članki o njegovi postelji so res poudarjali njeno težo in vodno osnovo: »Nova postelja nekdanjega Miamčana Charlesa P. Halla tehta okrog 1450 kilogramov, a v sen nežno zaziblje še tako težkega človeka, ki se le nasloni nanjo ... Njena plastična blazina je napolnjena s približno 1500 litri vode, a pusti uporabnike suhe in poskrbi za občutek udobja na bordo žametni prevleki,« je zapisal Miami Herald avgusta 1968.

A verjetno tudi zato, ker je bilo to v nadvse sproščenem letu '68, je postala postelja hitro nekakšen erotični simbol. »Začelo se je na veliko govoriti o seksu na vodnih posteljah,« se je spominjal Charlie. »Veste, iz nekega razloga je to postala erotična stvar, sam ne vem, zakaj je dobila takšno konotacijo. Jaz sem hotel samo boljšo posteljo. Ampak če je postala erotična stvar, tudi prav …«

Potem ko je posteljo kupil tudi kralj Playboyejevega imperija Hugh Hefner, je njena prodaja dramatično narasla. V tistih najboljših časih so vodne postelje zasedale kar petino prodaje novih postelj. Dober glas o spanju na vodi je segel do najbolj zahtevne publike. Hallove postelje niso nikoli bile in niso niti danes prav poceni. V razvitih državah je treba zanjo odšteti od 1500 do 2000 evrov. Prav zato in ker so dejansko zelo težke, ne bodo nikoli postale spalni standard, pravi Emil Marinšek, lastnik družbe Maremico, ki v Sloveniji proizvaja in prodaja vodne postelje.

»Ohranile so se 50 let, in kot kaže, se bodo v omejenemu obsegu za odstotek prebivalstva – tako v Sloveniji kot drugod v razvitem svetu – tudi obdržale. So pa spremenile logiko v proizvodnji ležišč. Če je nekoč veljalo, da je boljše trdo kot mehko, zadnje čase prevladujejo prilagodljive postelje. V Sloveniji je še kdaj slišati, da mora biti postelja trda, a na sejmih v Bruslju in Kölnu bi se mu pa smejali.« •

Komentarji: