TERAPIJA

Z glasbeno vodno posteljo nad agresijo

Objavljeno 23. junij 2016 20.30 | Posodobljeno 23. junij 2016 20.30 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Dobrodelna akcija Lions kluba Novo mesto za terapevtske multisenzorne sobe.

Berta, Marija in Boštjan. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO – Matjaž, varovanec VDC Novo mesto, je sedel v bazenu z barvnimi žogicami in pozabil na dogajanje okoli sebe. Osredotočil se je na pisane žoge in jih zlagal v škatlo. Le ob omembi njegovega imena se je zdrznil, pogledal in okolici namenil širok nasmeh. To je le del terapij, ki jih omogoča nova terapevtska multisenzorna soba za umirjanje, ki so jo na negovalnem oddelku Varstveno-delovnega centra Šmihel v Novem mestu dobili pred kratkim v sklopu rekonstrukcije teras. VDC je pravzaprav bogatejši za kar tri sobe za umirjanje, dve manjši sta na oddelku za starostnike in v prostorih za dnevno varstvo, večja pa na oddelku za najtežje prizadete, negovalnem, torej. In prav to so dobili s pomočjo donacije Lions kluba Novo mesto.

Ta je oktobra lani pripravil pohod na Trško goro, ki se ga je udeležilo 140 pohodnikov, in novomeški Lionsi, ki jih vodi Vladimir Bahč, so pred časom z veseljem sporočili: »Pohodniki, niste hodili in darovali zaman! Z vašo pomočjo in pomočjo več donacij nam je znova uspelo in zaključili smo osrednjo dobrodelno akcijo lanskega in letošnjega leta ter opremili terapevtsko multisenzorno sobo za umirjanje na negovalnem oddelku.«

Mehkoba in varnost

»Naši varovanci, posebno tisti na negovalnem oddelku, takšno sobo nujno potrebujejo za umirjanje, še posebno v primeru agresivnega in avtoagresivnega obnašanja,« pravi direktorica Varstveno-delovnega centra Novo mesto Romana Trpin. V večji sobi, ki je oblazinjena, s čimer zagotavlja mehkobo in varnost, izvajajo različne terapije. Tu je vodni stolp z mehurčki, ki ob svetlobnih efektih oddaja nežne vibracije, vodna postelja je tudi glasbena, kar pomeni, da se po vodi zvok prenaša na vse telo, sproščujoča sta še bazen z žogicami in masažni stol, na voljo so majhni inštrumenti in aromaterapija, vrtijo lahko glasbo, tu so še svetlobni efekti pa projektor, s katerim lahko predvajajo videoposnetke in fotografije.

»Terapija je individualna ali skupinska, a poznati je treba biografijo in zdravstveno stanje posameznika,« pravi Maja Medic Tomič, strokovna delavka na oddelku varstva, vodenja in nege v VDC Novo mesto, kjer je skupaj z enotama Bršljin in Trebnje 162 varovancev. »Če hočemo doseči, da se varovanec sprosti, moramo prilagoditi okolje, kar omogočajo prav te sobe. Niso pa primerne le za osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju, temveč tudi, na primer, za bolnike z alzheimerjevo boleznijo in dementne, saj z videoposnetki in fotografijami pričaramo staro okolje in jim urimo spomin ter jim tako približamo znano okolje, saj takšne zaznave spodbujajo prebliske iz preteklosti,« opisuje prednosti multisenzorske sobe Maja Medic Tomič in dodaja, da uporabniki sami izberejo, kaj jim najbolj ustreza. »Mi jim le ponudimo možnosti in opazujemo reakcije ter seveda presodimo, ali jim takšna terapija ustreza, sicer pa tudi od tistih, ki težje komunicirajo ali komunicirajo le neverbalno, dobiš potrditev, ali delaš prav in ali se počutijo dobro. Ko izboljšamo njihovo funkcionalnost, dosežemo tudi višjo kakovost njihovega življenja. Tudi za pojav agresije je neki razlog, le da te osebe ne znajo primerno izraziti čustev,« je dodala.

Osebe z motnjami v duševnem razvoju znajo res iskreno pokazati svoja čustva. »Vedno poudarjam, da živimo in delamo med res iskrenimi ljudmi. Lahko te iskreno nekam pošljejo ali pa ti iskreno povedo, da te imajo radi. Pri vsakem odnosu je pomemben odziv, in tu ga res dobimo. Rada sem med varovanci, ker so tako iskreni in delo z njimi ni le služba, temveč tudi življenjski slog,« je poudarila Romana Trpin.

Čeprav se pri nas kar veliko govori o dezinstitucionalizaciji, je dejstvo, da so v naši družbi ljudje, ki potrebujejo tovrstno, tudi 24-urno popolno oskrbo, saj naš družbeni sistem ni naravnan zanje, se pa tudi v takšnih zavodih zavedajo vključevanja v širše okolje in odpiranja ustanove navzven. »Z varovanci gremo na primer v trgovino, da sami izberejo, kar si želijo, in to sami plačajo. Te izkušnje jim ne smemo vzeti. Prav tako je še kako pomemben stik z naravo, kar je največ, kar jim lahko damo,« je dodala Maja Medic Tomič, ena od 82 zaposlenih v novomeškem varstveno-delovnem centru, ki skrbijo, da se varovanci čim bolje počutijo in živijo čim bolj polno in lažje življenje. 

Deli s prijatelji