MotoGP Valentino Rossi

Nedelja, 25. 6. 2017, 16.59

Valentino Rossi v Assnu za zgodovino

Valentino Rossi | Foto Guliver/Getty Images

Italijanski motociklist Valentino Rossi (Yamaha) je zmagovalec VN Nizozemske v Assnu. Italijan je v razburljivi dirki svetovnega prvenstva razreda motoGP prehitel rojaka Danila Petruccija (Ducati), tretji pa je bil Španec Marc Marquez (Honda).

Skupno vodstvo je prevzel Italijan Andrea Dovizioso (Ducati), ki je bil danes peti. Pred njim je dirko končal še Britanec Cal Crutchlow (Honda).

Za Rossija je bila današnja zmaga na razburljivi preizkušnji v Assnu, ki jo je dodatno začinilo še vreme in pošiljka dežja ob koncu preizkušnje, zelo uspešna. Ne le da je slavil prvič po letu dni, poskrbel je še za rekord, saj je zdaj uradno zmagovalec z najdaljšim časovnim razmakom med prvo in zadnjo zmago v SP. Ob 115. uspehu v karieri je namreč časovni mejnik pomaknil na krepko več kot 20 let.

Čakal je že kakšno leto

Po dirki je bil zelo vesel. | Foto: Guliverimage/Getty Images Po dirki je bil zelo vesel. Foto: Guliverimage/Getty Images "Fantastično. Tu nastopati je vedno nekaj posebnega, navijači so izjemni in res sem vesel, da mi je uspelo zmagati. Že kakšno leto sem čakal na tole, super je, res sem presrečen," je bil po dirki nasmejan italijanski veteran.

Med Rossijevo prvo in doslej zadnjo zmago v SP je minilo natanko 20 let in 313 dni (prvič je zmagal v razredu do 125 ccm v Brnu 1996), kar je nov rekord v karavani motociklistov. Ob tem pa je današnja zmaga še njegova jubilejna deseta v katedrali motociklizma, kot ljubitelji tega športa imenujejo klasiko na Nizozemskem.

Start je sicer pripadel Johannu Zarcoju, ki si je na Nizozemskem v soboto priboril sploh prvi "pole position" med elito. Francoz je povedel pred Rossijem in Petruccijem. Vodilno skupino je lovil Scott Redding, blizu pa sta bila tudi Dovizioso in Maverick Vinales. Rossijev sotekmovalec pri Yamahi in do te dirke vodilni v SP pa je nato naredil napako, v lovu za najhitrejšimi je pretiraval in zdrsnil v prvem zavoju, v ospredju pa se je za Rossijem oblikovala dvojica Petrucci - Marquez.

Marc Marquez se je moral zelo potruditi za tretje mesto. | Foto: Getty Images Marc Marquez se je moral zelo potruditi za tretje mesto. Foto: Getty Images

Mirnega razpleta ni bilo, začelo je deževati

A povsem mirnega razpleta še ni bilo, saj je devet krogov pred koncem začelo deževati, ob možnosti zamenjave motociklov za tiste z dežnimi gumami pa se je za menjavo prvi odločil Zarco. Hector Barbera je bil tudi v boksih, večina v ospredju pa je, ker se razmere niso slabšale, ostala pri prvotnih motociklih. Zarcoju se je dirka po začetnem vodstvu sicer povsem ponesrečila, saj je dobil še kazen zaradi prehitre vožnje v boksih in končal na 14. mestu.

Zmaga Rossija ob koncu ni bila ogrožena, prav tako je bil dokaj udobno na drugem mestu Petrucci, pet krogov pred koncem je celo povedel, se je pa za tretje moral bolj potruditi Marquez, saj ga je v zadnjih krogih preganjal Cal Crutchlow, blizu pa je bil tudi Dovizioso. Nazadnje je svetovni prvak ubranil tretje mesto, a le z 0,042 sekunde prednosti, Dovizioso je bil peti, kar je zadoščalo za prevzem vodstva v SP.

Andrea Dovizioso je vodilni v skupnem seštevku svetovnega pokala. | Foto: Getty Images Andrea Dovizioso je vodilni v skupnem seštevku svetovnega pokala. Foto: Getty Images

Andrea Dovizioso ima vsega štiri točke naskoka

Dovizioso ima zdaj na vrhu 115 točk, Vinales je ostal pri 111 in zdrsnil na drugo mesto, povsem blizu pa je tudi današnji zmagovalec Rossi, k je tretji s 108 točkami, Marc Marquez pa je četrti s 104.

V šibkejših razredih moto2 in moto3 sta slavila Italijan Franco Morbidelli in Španec Aron Canet. Slednji je v moto3 premagal Italijana Romana Fenatija in Britanca Johna McPheeja, v moto2 pa sta drugo in tretje mesto osvojila Švicar Thomas Lüthi in Japonec Takaaki Nakagami.

Sezona svetovnega prvenstva se bo nadaljevala naslednji teden v nemškem Sachsenringu.