Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Sobota,
7. 7. 2018,
10.02

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,27

1

Natisni članek

digizgodbe

Sobota, 7. 7. 2018, 10.02

5 let, 9 mesecev

31-letnik, ki bo krojil prihodnost slovenskega podjetništva

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,27

1

Mak Kordić | Foto Osebni arhiv

Foto: Osebni arhiv

"Že kot otrok sem vedno govoril, da bom po poklicu direktor," pravi 31-letni Mak Kordić, ki počasi postaja eno najbolj prepoznavnih imen slovenskega podjetništva. V Slovenijo se je še kot otrok preselil iz Bosne in Hercegovine, svoje prvo podjetje pa je (so)ustanovil že pri 20 letih. Danes vodi eno vodilnih slovenskih digitalnih agencij, ki ji pomembne projekte med drugim zaupa eno največjih podjetij na svetu. Kordića smo vprašali, kakšen nasvet bi dal Slovencem z dobro idejo, ki želijo imeti svoje podjetje. 

Kdo je Mak Kordić in kako je začel svojo podjetniško pot?

Mak Kordić je otroštvo preživel v Sarajevu, se za krajši čas najprej preselil na Češko, ker je obiskoval prva dva razreda osnovne šole, nato pa se je z družino ustalil na Koroškem, kjer je v Slovenj Gradcu dokončal osnovno šolo in pozneje tudi gimnazijo.

Med študijem komunikologije, ki ga je zaradi dela pozneje opustil, je kot 20-letnik s prijateljem ustanovil svoje prvo podjetje AD mediji. Najuspešnejši projekt podjetja je bila spletna trgovina z različnimi uporabnimi izdelki iz tujine hood.si, ki je bila na vrhuncu poslovanja tako uspešna, da so v središču Ljubljane odprli tudi fizično trgovino. 

V podjetju AD mediji je moral Kordić dvakrat zamenjati ploščo, ker so ugotovili, da iz tiste moke ne bo kruha. Delo so začeli s portalom darilniboni.si, ki je združeval ponudbo darilnih bonov na enem mestu, a so bile marže v tem poslu prenizke, da bi z njim dejansko lahko kaj zaslužili. Nadaljevali so s projektom oglasniprostor.si, s pomočjo katerega bi lahko manjša in srednja podjetja zakupila oglasni prostor v medijih. A ker so bili mladi in neizkušeni, obenem pa je bil oglaševalski trg zelo krvoločen, so se po neuspehu na enem od razpisov odločili še za en zasuk poslovanja.  | Foto: Facebook / CNJ digital V podjetju AD mediji je moral Kordić dvakrat zamenjati ploščo, ker so ugotovili, da iz tiste moke ne bo kruha. Delo so začeli s portalom darilniboni.si, ki je združeval ponudbo darilnih bonov na enem mestu, a so bile marže v tem poslu prenizke, da bi z njim dejansko lahko kaj zaslužili. Nadaljevali so s projektom oglasniprostor.si, s pomočjo katerega bi lahko manjša in srednja podjetja zakupila oglasni prostor v medijih. A ker so bili mladi in neizkušeni, obenem pa je bil oglaševalski trg zelo krvoločen, so se po neuspehu na enem od razpisov odločili še za en zasuk poslovanja.  Foto: Facebook / CNJ digital

Ko je še delal v podjetju AD Mediji, je Kordić nato dobil vprašanje, ali morda pozna koga, ki bi razvijal digitalne projekte. "Brez oklevanja sem rekel 'da' in ekipo organiziral v enem dnevu," je pojasnil.

Ker je že imel podjetje AD mediji, je prve tovrstne projekte izvajal kar prek njega, nato pa se je leta 2012 odločil, da ustanovi novo podjetje, ki se bo digitalnih storitev lotilo konkretneje.

Novice Kdo je čudežni deček, ki bo zelo pozorno spremljal Dončića

Kaj Mak Kordić dela zdaj?

Mak Kordić je danes direktor podjetja CNJ digital. Gre za digitalno agencijo, ki je specializirana za izvajanje projektov na področju uporabniške izkušnje (UX) in uporabniških vmesnikov (UI).

Naročnik do podjetja CNJ digital pristopi, ker ne ve, kako bi svojo storitev ali izdelek zapakiral tako, da ga oziroma jo bo končni uporabnik hitro znal uporabljati in da pri tem ne le ne bo imel težav, temveč bo to delal z veseljem oziroma brez odpora. 

CNJ digital je okrajšava polnega imena Coffee N'JUICE oziroma kava in sok po slovensko. Idejo za ime sta ob ustanavljanju podjetja CNJ digital Kordić in njegov takratni poslovni partner dobila zato, ker sta vsako jutro začenjala s kavo in sveže stisnjenim sadnim sokom. "Odločila sva se za ime 'Kava in džus' ter ga prevedla v angleščino, da je nastal Coffee N'JUICE. To ime smo kasneje skrajšali na CNJ in dodali besedico digital," je pojasnil Kordić. Omenil je še, da imajo na sedežu podjetja v Ljubljani nenavadno veliko različnih naprav za pripravo kave. | Foto: Thinkstock CNJ digital je okrajšava polnega imena Coffee N'JUICE oziroma kava in sok po slovensko. Idejo za ime sta ob ustanavljanju podjetja CNJ digital Kordić in njegov takratni poslovni partner dobila zato, ker sta vsako jutro začenjala s kavo in sveže stisnjenim sadnim sokom. "Odločila sva se za ime 'Kava in džus' ter ga prevedla v angleščino, da je nastal Coffee N'JUICE. To ime smo kasneje skrajšali na CNJ in dodali besedico digital," je pojasnil Kordić. Omenil je še, da imajo na sedežu podjetja v Ljubljani nenavadno veliko različnih naprav za pripravo kave. Foto: Thinkstock

Ker gre za digitalno agencijo, to pomeni, da za svoje stranke razvijajo predvsem mobilne aplikacijespletne strani in druge vrste vmesnikov, prek katerih lahko končni uporabnik upravlja storitve ali izdelke naročnikov. Kordić je kot primer navedel mobilno aplikacijo, s katero je mogoče upravljati pametni termostat in druge sisteme za pametni dom.

Pojasnil je tudi, da so v podjetju specializirani za reševanje bolj zapletenih problemov s področja uporabniške izkušnje, kot je razvoj uporabniških vmesnikov za kompleksne izračune parametrov ogrevalnih sistemov, ki jih potrebujejo gradbeni inženirji.

Povprečna starost zaposlenih v agenciji CNJ digital je samo 28 let

CNj digital | Foto: Facebook / CNJ digital Foto: Facebook / CNJ digital
Ekipo podjetja CNJ trenutno sestavlja 12 zaposlenih sodelavcev in še nekaj zunanjih partnerjev, ki CNJ pomagajo pri bolj specifičnih projektih. Kordić je pojasnil, da je podjetje zelo "mlado" - povprečna starost zaposlenih je namreč 28 let, najmlajši član ekipe jih šteje samo 23. 

Kdo vse prihaja po pomoč k Maku Kordiću?

Ena najpomembnejših strank podjetja CNJ je skupina Danfoss, danska multinacionalka, ki je s skoraj 25 tisoč zaposlenimi eden največjih svetovnih proizvajalcev ogrevalnih in hladilnih sistemov na svetu. CNJ za Danfoss razvija mobilne aplikacije za upravljanje ogrevalnih sistemov in spletne strani, ki predstavljajo Danfossove izdelke.

Termostat podjetja Danfoss, za katerega so uporabniški vmesnik razvili prav v agenciji CNJ. | Foto: Matic Tomšič / Posnetek zaslona Termostat podjetja Danfoss, za katerega so uporabniški vmesnik razvili prav v agenciji CNJ. Foto: Matic Tomšič / Posnetek zaslona

CNJ ima naročnike tudi drugod po Evropi, in sicer je poslovanje v zadnjem obdobju razširil še v Švico in Nemčijo, v Avstriji pa so imeli celo tako velik projekt, da so tam odprli podružnico. Trenutno razmišljajo tudi o odprtju podružnice v Ukrajini. Stranke iz tujine agenciji sicer ustvarijo kar okoli 65 odstotkov prometa. 

Jure Kreft
Novice Kako je znani slovenski filmar ušel indijskemu kriminalnemu podzemlju

Sodelovanje s tujino je za agencijo CNJ zelo plodno. "V letu 2017 smo zabeležili 140-odstotno rast prihodkov, kar je največ med vsemi slovenskimi digitalnimi agencijami," se je pohvalil Kordić. 

"Razlika med CNJ in drugimi slovenskimi digitalnimi agencijami je v načinu, na katerega izvajamo storitev. Strankam ponujamo zelo oseben, a obenem strokoven odnos," je pojasnil Kordič. Kot pravi, veliko delajo na tem, da jim stranke zaupajo in verjamejo, da bodo projekti izpeljani kakovostno in v dogovorjenem roku. Pojem "strokovnost" pa v podjetju dojemajo kot sposobnost v celoto zapakirati rešitev, ki vključuje poslovni, tehnični, vsebinski in oblikovalski vidik. "Nujno je tudi, da se naročnik in izvajalec storitve prek projekta spoznata v živo, da se začuti kemija. Če je ni, storitev skoraj zagotovo ne bo dobra, čeprav so na obeh straneh kvalificirani ljudje. Brez kemije se zadeve ob morebitnih preprekah začnejo zapletati in pozornost bo s projekta oziroma končne storitve preusmerjena drugam, kar pa nikoli ni dobro," je še opozoril Kordić. | Foto: Osebni arhiv "Razlika med CNJ in drugimi slovenskimi digitalnimi agencijami je v načinu, na katerega izvajamo storitev. Strankam ponujamo zelo oseben, a obenem strokoven odnos," je pojasnil Kordič. Kot pravi, veliko delajo na tem, da jim stranke zaupajo in verjamejo, da bodo projekti izpeljani kakovostno in v dogovorjenem roku. Pojem "strokovnost" pa v podjetju dojemajo kot sposobnost v celoto zapakirati rešitev, ki vključuje poslovni, tehnični, vsebinski in oblikovalski vidik. "Nujno je tudi, da se naročnik in izvajalec storitve prek projekta spoznata v živo, da se začuti kemija. Če je ni, storitev skoraj zagotovo ne bo dobra, čeprav so na obeh straneh kvalificirani ljudje. Brez kemije se zadeve ob morebitnih preprekah začnejo zapletati in pozornost bo s projekta oziroma končne storitve preusmerjena drugam, kar pa nikoli ni dobro," je še opozoril Kordić. Foto: Osebni arhiv

Čeprav največji projekti prihajajo iz tujine, ima CNJ polne roke dela tudi s slovenskimi naročniki, je še pojasnil Kordić.

Med prepoznavne znamke in podjetja, s katerimi so sodelovali prek drugih slovenskih digitalnih agencij, spadajo Lisca, Argeta, Lidl, Hofer, Union, Bevog, NLB, Abanka, Spar, Ljubljanske mlekarne, GenePlanet, tudi slovenske podružnice BMW, Nissan, Citroën, Škoda. 

Novice Ninja: kdo je fenomen, ki iz svoje spalnice služi celo bogastvo

"Uspeh je za nekoga lahko, da ima svojo avtomehanično delavnico z dvema dvigaloma"

Maka Kordića smo vprašali, kaj bi svetoval mladim Slovenkam in Slovencem, ki se poigravajo z mislijo o odprtju lastnega podjetja, a jih skrbi poslovni neuspeh.

"Moj nasvet za mlade podjetnike je, naj se najprej najdejo, ugotovijo, kaj jih res zanima in veseli, ter se temu posvetijo 150-odstotno. Postavijo naj si realne želje in cilje ter vnaprej definirajo, kaj bi zanje pomenil uspeh."

"Zdaj ste še mladi. Izgubite lahko malo, pridobite pa zelo veliko. Skrbi in morebitne druge prepreke na poti do lastnega podjetja za zdaj še pustite za sabo. Bodite brez skrbi, da bodo z leti prišle za vami," se je pošalil Kordić. | Foto: Osebni arhiv "Zdaj ste še mladi. Izgubite lahko malo, pridobite pa zelo veliko. Skrbi in morebitne druge prepreke na poti do lastnega podjetja za zdaj še pustite za sabo. Bodite brez skrbi, da bodo z leti prišle za vami," se je pošalil Kordić. Foto: Osebni arhiv

Kordić je dejal, da vsak ne more biti Bill Gates (ustanovitelj računalniškega podjetja Microsoft) ali Mark Zuckerberg (šef Facebooka), a da s tem tudi ni nič narobe.

"Uspeh je za nekoga lahko, da ima svojo avtomehanično delavnico z dvema dvigaloma. Nekdo drug si mogoče želi imeti mednarodno podjetje s 300 zaposlenimi. Ne dovolite, da vam drugi narekujejo vaše želje."

Neil Harbisson
Novice Intervju s "človekom", ki mu iz lobanje štrli antena: O meni se številni motijo

"Odpreti podjetje v Sloveniji je zdaj lažje kot kdajkoli prej"

Kordič je opozoril tudi na pomembnost druženja s somišljeniki.

"Mi smo imeli priložnosti biti del Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja (LUI), ki nam je pomagal z izobraževanji, poslovnimi prostori in tako dalje. V tem času smo z drugimi podjetniki tudi stkali kar nekaj prijateljskih vezi, ki trajajo še danes. To je glavni razlog, zakaj osebno podpiram takšna okolja," je še pojasnil Kordić.

Podjetje CNJ digital je sodelovalo tudi pri nekaj uspešnih kampanjah na platformi za množično financiranje Kickstarter. Najbolj znana med njimi je najverjetneje Goat Mug, inovativni prenosni "lonček" za kavo, ki ga ima na tej fotografiji oprtanega Kordić. Bil je sicer tudi prvi podpornik kampanje Goat Mug na Kickstarterju, ki je prejel prenosno čutarico za kavo.  | Foto: Facebook / CNJ digital Podjetje CNJ digital je sodelovalo tudi pri nekaj uspešnih kampanjah na platformi za množično financiranje Kickstarter. Najbolj znana med njimi je najverjetneje Goat Mug, inovativni prenosni "lonček" za kavo, ki ga ima na tej fotografiji oprtanega Kordić. Bil je sicer tudi prvi podpornik kampanje Goat Mug na Kickstarterju, ki je prejel prenosno čutarico za kavo. Foto: Facebook / CNJ digital
"Druženje s podobno mislečimi ljudmi in medsebojna pomoč sta sploh na začetku podjetniške poti neprecenljiva. Zdaj je tega še več, veliko je državnih podjetniških centrov, nekaj je tudi zasebnih. Menim, da je odpreti podjetje ter pridobiti vse potrebne informacije in pomoč, tudi kar zadeva birokracijo, v Sloveniji zdaj lažje kot kdajkoli prej."

Preberite tudi:

Scott McNealy, Sun Microsystems
Novice Poglejte palačo, ki jo za vesoljsko ceno prodaja računalniški bogataš
Kim Džong Un, WC
Novice Kaj je v strogo varovani škatli, ki Kim Džong Una spremlja vsepovsod
Novice Prizor, ki se mu smeji ves svet: poglejte stol, ki so ga dali superbogatašu
Ne spreglejte