Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
15. 2. 2018,
13.50

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06

Natisni članek

Četrtek, 15. 2. 2018, 13.50

6 let, 2 meseca

Višje pokojnine za kulturnike in raziskovalce?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06
ženska upokojenka varčevanje pokojnina denar | Foto Thinkstock

Foto: Thinkstock

Podpredsednik DZ in poslanec DeSUS Primož Hainz se zavzema za sodobno ureditev dodatka k pokojnini za izjemne dosežke v kulturi in raziskavah. S tem namenom je vložil predlog zakona, ki bi rešil to vprašanje po zgledu področnega zakona za športnike, je povedal danes.

Potencialni upravičenci po predlaganem zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju kulture in raziskovalno-razvojne dejavnosti bodo državljani, ki so z izjemnimi dosežki trajno prispevali k razvoju družbe in ugledu države. Pogoj bo tudi, da je vlagatelj pridobil pravico do starostne ali invalidske pokojnine, je na današnji novinarski konferenci pojasnil Hainz.

Več si poglejte v videu:

Video: Planet TV

Posameznik bo dodatek k svoji pokojnini lahko prejel, če je na področju kulture dobil Prešernovo nagrado, na področju raziskovalno-razvojne dejavnosti pa Zoisovo nagrado za življenjsko delo.

Oseba, ki ji bo pravica priznana z odločbo pristojnega ministrstva, bo dobila dodatek k pokojnini v višini razlike med svojo pokojnino in zneskom, ki je določen za starostno pokojnino moškega za 40 let pokojninske dobe, odmerjeno od najvišje pokojninske osnove. Ta znesek trenutno znaša malenkost nad 1.800 evrov, je pojasnil.

Dodatek bodo lahko izjemoma podelili tudi drugim

Vlada bo lahko po predlogu izjemoma podelila dodatek k pokojnini tudi drugim zaslužnim državljanom, ki so s svojim delom ali izjemnimi dosežki trajno prispevali k razvoju družbe in ugledu države. V takih primerih gre za prejemnike drugih stanovskih nagrad in nagrad, ki so jih prejeli v tujini in so imajo vsaj evropski pomen.

Predlagani zakon ne prinaša novih obveznosti za državo, ampak v skladu s priporočili računskega sodišča ureja področje na sodobnejši način od veljavnega zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, je opozoril Hainz.

Predlog po njegovih besedah sledi ureditvi za področje športa. DZ je zakon o dodatku k pokojnini za delo in izjemne športne dosežke, ki ga je vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Petrom Vilfanom iz DeSUS, sprejel junija lani.

Ne spreglejte