Koga mora skrbeti poraz Hrvatice v sporu z Melanio Trump.

Bodo z odhodom namestnice Johna Boltona povezave in vpliv Zagreba v Washingtonu oslabeli?
Fotografija: Mira Ricardel je na slabem glasu zaradi neprijaznega vedenja do podrejenih, kovanja zarot in razkrivanja informacij medijem o nasprotnikih Trumpove vlade. Foto: Reuters
Odpri galerijo
Mira Ricardel je na slabem glasu zaradi neprijaznega vedenja do podrejenih, kovanja zarot in razkrivanja informacij medijem o nasprotnikih Trumpove vlade. Foto: Reuters

ZagrebMira Radielović Ricardel ni več namestnica ameriškega svetovalca za državno varnost Johna Boltona. Odhod Hrvatice na najvišjem položaju v Trumpovi vladi odmeva tudi na Hrvaškem. ​Mira Ricardel, ki je morala oditi zaradi spora z Melanio Trump, je veliko pripomogla k osamosvajanju in mednarodnemu priznanju Hrvaške ter bila vez med Zagrebom in Belo hišo.

Spor med Melanio Trump in Miro Ricardel je trajal dlje časa, vrhunec je dosegel med obiskom prve dame v Afriki. Melania Trump jo je obtožila, da ni bila pripravljena odobriti potrebnih vladnih sredstev, poleg tega sta se menda sprli zaradi sedežnega reda v letalu. Melania se je pritožila Trumpu in Mira Ricardel je morala zapustiti Belo hišo.

Hrvaška javnost jo pozna iz devetdesetih let prejšnjega stoletja kot Miro Baratta. Bila je svetovalka v pisarni tedanjega vplivnega republikanskega senatorja Boba Dola in je opazno pripomogla k osamosvajanju in mednarodnemu priznanju Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. Med vojno je nenehno lobirala za Hrvaško ter se posebno dobro razumela z medvojnim ministrom za obrambo Gojkom Šuškom.
 

Nikoli ni pozabila svojih korenin


Rodila se je v izseljenski družini v Pasadeni leta 1960, njen oče je pri šestnajstih letih komaj preživel Pliberk in zbežal prek Avstrije v Združene države Amerike. Gospa Mira Ricardel nikoli ni pozabila svojih korenin in tekoče govori hrvaško. Kot pomočnica obrambnega ministra Donalda Rumsfelda v Bushevi vladi je pripomogla h krepitvi ameriško-hrvaškega vojaškega zavezništva in odločno lobirala za hrvaško članstvo v zvezi Nato.

Slišati je, da je vplivala tudi na to, da ZDA čedalje odločneje brezplačno vojaško pomagajo Hrvaški, ki je po helikopterjih kiowa warrior pred kratkim brezplačno dobila tudi dva helikopterja black hawk. Menda je povezana tudi s »Pobudo treh morij«, ki jo podpira Amerika in jo odločno zagovarja hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović.

Po trditvah desničarskih portalov se je hrvaška predsednica med nikoli do konca pojasnjenim obiskom v ZDA na začetku Trumpovega mandata – takrat se je oglasila medijem, medtem ko je stala pred ograjo Bele hiše – sestala prav z Miro Ricardel kot osebo, ki ji Trump brezmejno zaupa. Če je to res, lahko predvidevamo, da bodo povezave, vpliv in položaj hrvaške predsednice, ki je precej bolj naklonjena Washingtonu kakor Bruslju, po odhodu Mire Ricardel v Beli hiši močno oslabeli.

Komentarji: