Milan Kučan: Denar je skupna stvar EU, človekove pravice pa ne?

Prvi predsednik samostojne Slovenije je govoril na spominskem srečanju pri Domu borcev in mladine na Vaneči.

Objavljeno
22. oktober 2017 17.02
Jože Pojbič
Jože Pojbič

Puconci - Združenje borcev za vrednote NOB Murska Sobota je skupaj z občino Puconci in drugimi organizacijami danes že dvanajstič pripravilo spominski pohod k Domu borcev in mladine na Vanečo in slovesnost v spomin na partizanska borca Daneta Šumenjaka in Alojza Kosija, ki sta na tem mestu 20. oktobra 1944 izdana in obkoljena padla pod streli madžarskih fašistov. Slavnostni govornik na prireditvi je bil prvi predsednik samostojne Slovenije Milan Kučan.

Še pred njim je zbrane nagovoril predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Murska Sobota Evgen Emri, ki je med drugim dejal, da so zahteve po dostojnem pokopu pripadnikov vojaških formacij, ki so med drugo svetovno vojno na slovenskem ozemlju sodelovale z nemškimi, madžarskimi ali italijanskimi okupatorji, neupravičene. Po njegovih trditvah so se takoj po vojni zavezniki namreč dogovorili, da je takšne narodne izdajalce treba vrniti, likvidirati in jih pokopati v neoznačene grobove. »Ali imajo v Franciji označene grobove ali grobišča svojih izdajalcev? Jih imajo v kakšni drugi evropski državi? Ne. Mi smo šli korak naprej in postavili skupno obeležje, boli pa me, da nikogar ne moti, da v sedanjem času nekateri umrli niso deležni dostojnega pokopa zato, ker so revni.«

Milan Kučan pa se je v svojem nagovoru dotaknil dogajanj v Španiji ob poskusih katalonske osamosvojitve in obsodil tako mlačne odzive Evrope kot tudi Slovenije. Toda »kljub razlikam med našim položajem v Jugoslaviji in sedanjim položajem Katalonije v Španiji, tudi velikim razlikam, nas naša pot v samostojnost moralno zavezuje. Pravico, ki smo jo zahtevali zase, priznavamo tudi vsem drugim, ki jo želijo uveljaviti po mirni in demokratični poti. Dolžnost imamo, da obsodimo nasilje nad to pravico. Pravica je univerzalna in treba jo je braniti povsod, kjer je in ko je ogrožena ... Pred tem nasiljem je EU molčala in še vedno molči ... A v Bruslju znajo odgovarjati tudi drugače. Drugače, ko je Grčija zabredla v finančno krizo. Drugače, ko je Sloveniji grozil bančni zlom. Takrat je to bilo vprašanje EU! Je potemtakem možen sklep, da je kršitev finančne discipline, torej denar, stvar EU, nasilje nad človekovim dostojanstvom in kršitev človekovih pravic pa to ni?,« je dejal in opozoril, da je Slovenija ravnala podobno kot evropske ustanove, kar po njegovem ni prav.

Po Kučanovem mnenju bi morali imeti na najvišjih mestih v državi »ljudi, ki imajo pogum, da se zavzemajo za načelna stališča brez izmikanj in brez kalkulacij o tem, pri komu vse lahko to izzove zamere. Kdor je v svojih ravnanjih dosleden, morda tvega zamere, a kdor z načeli kalkulira, ne uživa niti spoštovanja, pa tudi prijateljev nima.«