Vojna v Ukrajini: čez mejo ne bežijo samo prestrašeni civilisti

V Rusijo se je »umaknilo« več kot 400 ukrajinskih vojakov, Moskva ob meji pripravlja velike vojaške vaje.

Objavljeno
05. avgust 2014 17.31
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika

Napadi ukrajinskih oboroženih sil na samooklicani ljudski republiki Doneck in Lugansk se nadaljujejo, saj v Kijevu napovedujejo, da bodo do jeseni »osvobodili« vso državo.­ Medtem čez mejo na rusko ozemlje,­ kjer Moskva kopiči vojsko in se pripravlja na velike vojaške vaje, ne bežijo le civilisti, ampak tudi čedalje več ukrajinskih vojakov.

Koliko Ukrajincev je zaradi vojne pobegnilo v Rusijo, ne ve nihče, saj se številni ne prijavijo, po uradnih podatkih iz Moskve pa je v 585 ruskih začasnih zbirališčih trenutno registriranih okoli 43.000 beguncev, od katerih je 15.000 otrok. Ruski mediji v zadnjem času poročajo tudi o prebegih ukrajinskih vojakov, ki so se znašli v uporniškem obroču, med katerimi je bilo precej ranjenih. Oblasti vzhodne sosede so jim omogočile varno vrnitev v domovino prek ruskega ozemlja, nekatere pa so potem doma čakale obtožbe, da so dezertirali.

»Kijev nam ni poslal pomoči«

Največja skupina takšnih vojaških »beguncev« je pobegnila čez mejo v nedeljo zvečer, kar 438 vojakov. Danes je ruska televizija poročala, da se jih je v Ukrajino vrnilo le 180, številni pa da hočejo ostati v Rusiji. Major Vitalij Dubinjak, poveljnik prebeglega ukrajinskega bataljona, je na ruski državni televiziji Russia Today, ki oddaja v angleščini, obtožil ukrajinsko vojaško poveljstvo, da jih je pustilo na cedilu. »Dva tedna smo se borili brez streliva in goriva. Razen povelja, naj vztrajamo, nam Kijev ni poslal nobene pomoči. V zadnjem tednu so prekinili celo komunikacije. Preprosto so nas prepustili usodi,« je povedal Dubinjak. Major je dodal, da ne ve, kako bo pogledal v oči materam svojih umrlih vojakov. »Zagotovo pa vem, da je treba to državljansko vojno ustaviti.« Kijev je obtožil, da so njegove vojake poslali za topovsko hrano, ukrajinskim oblastnikom pa sporočil, naj se kar sami bojujejo oziroma pošljejo svoje sinove na bojišča.

Spopadi za obe »ljudski republiki« se nadaljujejo. Župan Luganska, ki je pred vojno štel skoraj pol milijona duš, je v nedeljo izjavil, da je njegovo mesto, ki je skoraj brez vode in elektrike, na robu humanitarne katastrofe. »Meščani umirajo na ulicah, dvoriščih in po domovih. Vsak dan prinaša le smrt in uničenje,« je povedal Sergej Kravčenko. Oblasti v Kijevu trdijo, da so povsem obkrožile Doneck, ki je imel nekoč milijon prebivalcev, po mestu pa odjekajo eksplozije. Le na mestu, kjer je v razbitinah malezijskega potniškega letala umrlo 298 ljudi, je bilo danes toliko mirno, da je prizorišče obiskalo več kot 100 mednarodnih preiskovalcev.

Medtem se na drugi strani meje pripravljajo na velike vojaške vaje, v katerih naj bi sodelovalo več kot 100 ruskih vojnih letal. Zahodni obveščevalci že dlje časa opozarjajo, da Rusija kopiči enote ob ukrajinski meji. O tem, koliko ruskih vojakov je tam, si niso enotni. Vrhovni vojaški poveljnik zveze Nato, general Philip M. Breedlove, je prejšnji teden izjavil, da jih je več kot 12.000, na začetku tega tedna pa je ameriški časnik New York Times navedel oceno neimenovanih virov, da je ob meji že kakih 21.000 ruskih vojakov.