900469_089-cigareti2
Svet24.si

Kadili bi kot Turki, vendar ne bi plačali

sergej racman
Necenzurirano

Eden najbogatejših Slovencev je v zaporu. Sodišče ni uslišalo njegovih prošenj.

njena.si
njena.si njena.si
Moda&Lepota
 

Zaščiteni in negovani – na soncu in v senci

30. 7. 2016; 08.00
Avtor: Renata Ucman/Zarja
PREMALO2-23cmA

foto: arhiv

Poletna naravna kozmetika

Poleti veliko časa preživimo na prostem, na soncu, pa tudi v senci. Iz naravnih sestavin si domačo poletno kozmetiko lahko z nekaj znanja in izkušenj izdelamo tudi sami. Petra Demšar, ki izdeluje naravno kozmetiko pod imenom Naravna darila Emma, nam je pojasnila, kako si poletne kozmetične izdelke za uporabo pred in med sončenjem ter po njem lahko izdelamo tudi doma, in nam zaupala recepte tako za olje za pripravo kože na sončenje, za kremo za sončenje, poletni balzam za ustnice kot tudi za naravni repelent za zaščito pred komarji in drugimi insekti.

»Za svojo družino izdelujem dokaj preproste, a povsem učinkovite naravne pripravke za nego kože. Vsako leto si pripravimo zalogo rastlinskih oljnih izvlečkov, kremo za sončenje z mineralnimi filtri in pripravke za nego kože po sončenju. Poleg uporabe lastnih domačih pripravkov se soncu ne izpostavljamo med 11. in 17.uro. Na morju so naša obvezna oprema tudi pokrivalo, zaščitno oblačilo in sončna očala. Vse to je naš recept, da se zdaj že osmo leto uspešno izognemo kožni alergiji, ki se je pojavila četrti ali peti dan dopusta, na ramenih in prsnem košu,« pripoveduje Petra Demšar. Vsa družina tudi prideluje zelišča in jih uporablja v svoji ročno izdelani kakovostni kozmetiki brez sintetičnih sestavin. Na to temo vodijo izobraževalne in ustvarjalne delavnice za pripravo naravne kozmetike.

Po sestavine na vrt ali v naravo

Kam po sestavine za domačo poletno kozmetiko?
Petra Demšar: »Vse sestavine, ki sem jih uporabila v spodaj opisanih receptih, se lahko kupijo v specializiranih spletnih trgovinah za izdelavo naravne kozmetike. Nekatere sestavine so dostopne tudi v bolje založenih trgovinah, lekarnah in Sanolaborju.«

Petra Demšar pravi, da so domači vrt, travniki in gozdovi bogat vir rastlin, ki jih lahko uporabimo za pripravo poletnih kozmetičnih pripravkov. V ljudski medicini je najbolj znano šentjanževkino olje, ki ga pripravimo z maceracijo cvetov šentjanževke v rastlinskem olju. Tako kot šentjanževko si pripravimo oljni izvleček kamilice, ki ima protivnetno in blažilno delovanje in je prava izbira za razdraženo in vneto kožo. V izdelke za sončenje lahko uspešno vključimo tudi izvlečke sivke, smilja in ognjiča. »V tradicionalno izročilo spada še olje zelenih orehov, ki ga pripravimo z maceracijo orehov v oljčnem olju. Po treh tednih maceriranja olje precedimo in ga uporabljamo za nego kože med sončenjem. Ker olje nima večjega zaščitnega faktorja, ga obvezno uporabljamo skupaj s kremo za sončenje z zaščitnim faktorjem,« je razložila Petra.

Pravilna izdelava domače kozmetike

S temi sestavinami v domači kozmetiki nikar na sonce!
V poletnih pripravkih se izognite citrusom, ki vsebujejo bergapten – to so bergamotka, grenivka, grenka pomaranča in tako naprej, iglavcem – kot so bor, cedra, jelka in podobno, tagetesu, korenini angelike. V zadnjih letih buri duhove tudi šentjanževkino olje. To olje, ki so ga še naše babice uporabljale za nego kože med sončenjem, se zdaj šteje tudi pri dermalni uporabi za izjemno fototoksično. Za to pa ni nobenih dokazov.

Pri izdelavi domače poletne kozmetike je treba upoštevati vsaj nekaj osnovnih pravil. »Pomembno je, da kozmetične pripravke izdelujemo v čistem okolju. Embalažo, pripomočke in posodo predhodno steriliziramo. Izjemnega pomena pri izdelavi kozmetike, ki vsebuje vodno fazo, sta tudi ustrezno konzerviranje izdelka in prilagajanje pH-vrednosti izdelka. Le tako bomo ves čas uporabljali izdelek, ki bo varen in bo našo kožo hranil, ščitil in negoval.

Pri izdelavi domačih pripravkov za sončenje je treba vedeti, da lahko z neprimernim pripravkom sebi in najbližjim povzročimo ogromno škode. Izdelavo tovrstnih pripravkov zato svetujemo tistim, ki imajo predhodno znanje s področja aromaterapije, ki poznajo kozmetične surovine in zakonitosti varnega izdelovanja kozmetičnih izdelkov,« je sklenila Petra Demšar.

Recepti

Naravni repelent za zaščito pred komarji

Sestavine: 80 g lešnikovega olja, 15 g olja neema, 25 kapljic eteričnega olja citronele, 35 kapljic eteričnega olja prave sivke, 30 kapljic eteričnega olja himalajske cedre, 10 kapljic eteričnega olja geranije. 

Priprava: V stekleni čaši natehtamo olja in dobro premešamo. Dodamo vsa izbrana eterična olja in znova dobro premešamo. Pripravek vlijemo v čisto kozmetično embalažo. Zaščito nanesemo na izpostavljene dele kože in nanos ponovimo vsaki dve uri.

foto: arhiv

Maslo za pripravo kože na sončenje
Sestavine: 60 g karitejevega masla, 20 g kokosovega masla, 19 g izvlečka urucuma (Bixa orellana) v sezamovem olju, 1 g vitamin E (Tocopherol).
Priprava: v vodni kopeli segrejemo karitejevo in kokosovo maslo, da se stopita. Odstavimo, dodamo olje in vitamin E ter dobro premešamo. Še toplo vlijemo v čiste kozmetične lončke in počakamo, da se ohladi. Petra Demšar pojasnjuje: »Urucum je izjemno bogat s karotenoidi in antioksidanti. Uporablja se za pripravo kože na sončenje, saj spodbudi nastajanje melanina, ki je odgovoren za potemnitev kože. Prav tako ga uporabljamo v pripravkih za sončenje in po njem ter je odličen repelent.«

Olje za pripravo kože na sončenje

Sestavine: 35 g oljnega izvlečka korenja v oljčnem olju, 23 g sezamovega olja, 40 g kokosovega olja – frakcioniranega, 1 g vitamina E (Tocopherol), 1 g eteričnega olja širokolistne sivke (Lavandula latifolia).

Priprava: v stekleni čaši natehtamo vsa olja, vitamin E in eterično olje ter dobro premešamo. Vlijemo v čisto temno kozmetično stekleničko in dobro zapremo.

Poletni balzam za ustnice
Sestavine: 5 g olja malinovih pešk, 45 g izvlečka ognjiča v oljčnem olju, 10 g deviškega čebeljega voska, 3 g medu, 5 g vitamina E, 2 g prahu rdeče pese
(po želji – za barvo). 
Priprava: v stekleni čaši natehtamo olja in vosek. Segrejemo jih vodni kopeli, da se čebelji vosek stopi. Odstavimo in počakamo, da se zmes nekoliko ohladi, dodamo še vse preostale sestavine, jih dobro premešamo in vlijemo v čiste kozmetične lončke.

Olje za nego kože po sončenju

Sestavine: 60 g oljnega izvlečka šentjanževke, 10 g olja buriti (Mauritia flexuosa), 26 g oljnega izvlečka ognjiča, 20 kapljic eteričnega olja semen korenčka, 10 kapljic eteričnega olja smilja, 10 kapljic eteričnega olja prave sivke. 

Priprava: v stekleni časi dobro zmešamo vse sestavine. Petra Demšar pojasnjuje: »Buriti je stabilno rastlinsko olje z izjemnim antioksidacijskim delovanjem. Kožo nežno obarva, pomirja in poskrbi za daljšo obstojnost barve.«

foto: arhiv

Gel za nego kože po sončenju
Tak gel vlaži in umirja razdraženo kožo po sončenju.
Sestavine: 20 g gela aloje vere, 20 g gela rdečih alg (Ahnfeltia concinna), 10 g rastlinskega glicerina, 30 g hidrolata sivke, 20 g hidrolata smilja. 
Priprava: v stekleni čaši natehtamo vse sestavine in po dodajanju vsake sestavine dobro premešamo.

prejšnji članek
Se mlada pevka Selena Gomez poslavlja z odrov?
Svet slavnih
Se mlada pevka Selena Gomez poslavlja z odrov?
naslednji članek
Zdravila niso v lekarni, ampak v hladilniku!
Zdravje
Zdravila niso v lekarni, ampak v hladilniku!