KRONIČNO POPUŠČANJE

Za dobre žile se zahvalite staršem

Objavljeno 30. junij 2016 14.10 | Posodobljeno 30. junij 2016 14.12 | Piše: Barbara Kotnik

Globoko usidrana neumnost je to, da moramo poleti razkazovati popolnoma gladke in porjavele gole noge.

Stran z vročino, agresivnimi športi in visokimi petami.

Z odstranjevanjem dlak ste se že sprijaznili, tudi zagorel ten še poustvarite. Kaj pa temne pajkaste črtice in celo grudaste izbokline žil, ki silijo na površje? Te so veliko večja nadloga. Če vas videz ne gane preveč, velja tu še opozorilo. Krčne žile, ki najpogosteje prizadenejo ženske, in sicer na notranji in zadnji strani nog, niso le estetska težava. Lepotna napaka lahko hitro preraste v boleč zdravstven problem.

Oslabljene dovodnice

Človeški srčno-žilni sistem je poleg srca in krvi sestavljen iz različnih žil. Med temi so najpomembnejše vene in arterije. Po venah ali dovodnicah kri teče proti srcu, po arterijah ali odvodnicah pa ravno nasprotno, odteka. Vene se poleg modre barve od arterij razlikujejo po tem, da imajo tanjše žilne stene in zaklopke. Žilne stene ven s starostjo, lahko pa tudi zaradi telesne neaktivnosti, hormonskih sprememb, dednosti in čezmerne telesne teže, oslabijo, pritisk na zaklopke v venah pa se poveča, zato ne tesnijo več dobro. Takrat se zgodi, da kri zastaja v nižjih predelih telesa, nogah, namesto da bi nepretrgoma tekla nazaj proti srcu. Tega na venah, ki ležijo globoko v mišicah, ne opazimo, dobro vidne pa so te spremembe na površinskih venah, ki se zaradi slabitve razširijo in celo neprijetno izstopijo. Imenujemo jih krčne žile.

Kdor prej pazi

Preden prizadete zbode neznosna bolečina na predelih krčnih žil, se gotovo spominjajo tudi občutka utrujenih in težkih nog. Ta je pravzaprav prvi znak kroničnega venskega popuščanja (KVP), ki se ob večjih naporih in v poletnih mesecih samo še poslabša. Prav tako se KVP praviloma sčasoma stopnjuje. Kaže se v obliki zatekanja nog, rjave obarvanosti goleni, srbečega ekcema, otrdele kože goleni, vnetja in strdkov v obolelih venah, na koncu pa s trdovratno golenjo razjedo, zato krčnih žil ni mogoče povsem in za vselej odstraniti. Strokovnjaki ali flebologi se tako osredotočajo predvsem na preprečevanje slabšanja stanja in lajšanje simptomov. Če imate KVP zapisano v genih – kar 60-odstotna možnost namreč obstaja, da bo hči krčne žile podedovala po mami, moški potomci le 40, če sta krčne žile imela mati in oče, pa bodo obojne možnosti narasle za še dodatnih 20 odstotkov – vam pred nastankom težav priporočajo redno gibanje. Pomagajo hoja, lahkoten tek, kolesarjenje in plavanje v hladni vodi, agresivnejši športi, kjer je veliko skakanja in hitrega pospeševanja ter zaustavljanja, pa po drugi strani lahko ustvarijo več škode kot koristi. Kdor med delom veliko sedi, naj si občasno privošči sprehod, če dolge ure stojite pri miru, pa poskrbite za udobna obuvala, nikar ne nosite neudobnih visokih pet. Izogibajte se pretirane vročine, recimo praženja na plažah in obiskov savne, prav tako nošenja zelo oprijetih oblačil in sedenja s prekrižanimi nogami.

Zdravljenje

Ven je v nogah ven zelo veliko, le redke pa imajo stalen anatomski položaj, zato gre pri zdravljenju KVP vedno za individualen postopek. Najprej je pomemben natančen klinični in barvni ultrazvočni pregled, s pomočjo katerega se bo zdravnik odločili za najboljši način in potek zdravljenja. Kirurška odstranitev žil k sreči ni več edina metoda. Uveljavila se je recimo ambulantna flebektomija, kjer bolniku večje podkožne krčne žile odstranijo skozi majhne reze na koži kar v lokalni anesteziji. Ker majhne rane ne šivajo, je poseg čez nekaj mesecev skoraj povsem neviden. Še bolj zanimiv je postopek lepljenja obolele vene, s katerim skozi kateter v žilo vnesejo cianoakrilatno lepilo, ki žilo učinkovito zapre. Odstranjevanja drobnih površinskih kapilar se najbolj učinkovito lotevajo z laserjem, večje vene pa »zapirajo« tudi s pomočjo povišanja temperature v steni vene s tako imenovano radiofrekvenčno zaporo ven. 

Deli s prijatelji