SPET BO PROTESTIRALA

Sodnica črnograditeljica ovadila Olahovo

Objavljeno 18. oktober 2017 17.58 | Posodobljeno 18. oktober 2017 18.16 | Piše: Moni Černe

Dodatno je ogorčena tudi zaradi tega, ker je po razkritju Slovenskih novic o črni gradnji hiše v Vinjolah, ki jo je z možem Denisom Benčičem zgradila sodnica Tina Benčič z Okrajnega sodišča v Piranu, torej tista, ki se je njo in družino odločila deložirati iz stanovanja, obdržala službo in dom.

Borut Pahor po trditvah Olahove ni izpolnil obljub.Foto: S. N.

LJUBLJANA, PIRAN  – Danes bo pred predsedniško palačo na Erjavčevi 17 protestirala Zlatka Olah s podporniki. Na letošnji dan žena je že bila pred predsedniškim uradom Boruta Pahorja z namenom, da se bo zažgala. Zgodila naj bi se ji krivica, potem ko so ji zaradi nekaj tisoč evrov dolga prodali trisobno stanovanje na Liminjanski cesti v Luciji, njo, hčerko in vnučka pa iz doma deložirali 18. maja lani, a naj bi ji predsednik republike takrat prisluhnil, jo povabil v svoje prostore, jo pogostil ter bojda obljubil pomoč pri reševanju življenjske stiske. Tega, navaja Olahova, ni izpolnil.
Dodatno je ogorčena tudi zaradi tega, ker je po razkritju Slovenskih novic o črni gradnji hiše v Vinjolah, ki jo je z možem Denisom Benčičem zgradila sodnica Tina Benčič z Okrajnega sodišča v Piranu, torej tista, ki se je njo in družino odločila deložirati iz stanovanja, obdržala službo in dom: »Dovolj mi je besed, prvorazredni državljani za svoje postopke ne odgovarjajo, za nas, drugorazredne prebivalce Slovenije, pa se nihče ne zmeni,« je dan pred protestnim odhodom v Ljubljano povedala Olahova.

Kazensko so jo ovadili

Preverili smo informacijo, da naj bi sodnica Tina Benčič skupaj s predsednico Okrajnega sodišča v Piranu Natašo Tomazini Tonejc Zlatko Olah na začetku meseca ovadila policistom, ker da širi sovražni govor. Olahova je res ovadena zaradi suma storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari po drugem odstavku 220. člena v povezavi z 2. odstavkom 37. člena (napeljevanja) kazenskega zakonika, Nataša Tomazini Tonejc pa je za Slovenske novice pojasnila: »V zvezi z ovadbo, o kateri povprašujete, pojasnjujemo, da je sodišče dne 2. 10. 2017 na Policijsko postajo Piran naznanilo sum storitve kaznivega dejanja v zvezi z objavo prek spletnih medijev, zaradi katere je ogrožena varnost sodnika in njegovih družinskih članov. Ker so se zapisi s podobno vsebino pojavili tudi na plakatih gospe Olah, ki jih ta izpostavlja v okviru svojih protestov, je sodišče dne 9. 10. 2017 tudi o tem seznanilo policijsko postajo.«
Olahova: »Preteklo sredo sem bila na policijski postaji zaradi ovadbe, a se nisem zagovarjala. Lahko povem, da so me pred piranskim sodiščem, kjer stavkam tri leta, obiskali policisti in dva plakata sem na njihovo prošnjo odstranila, na družabnem omrežju pa fotografij ne mislim umakniti, sklicujem se na svobodo govora.« Na enem od plakatov piše: »Iščemo bager in bagerista ter nekaj prostovoljcev, da gremo zrušit črno gradnjo baronke-sodnice Tine Benčič iz Pirana, ker tega lokalni in državni organi, ki jih plačujemo, nočejo storiti.«

Po volitvah k sodnici

Olahova se je naveličala stavke pred sodiščem v Piranu: »Predvidoma 13. novembra grem s svojimi podporniki in šotorom stavkat pred hišo Tine Benčič. Tam nameravamo tudi spati.« Na vprašanje, zakaj in kakšne so njene zahteve, Olahova odgovarja: »Dovolj mi je krivic in ljudi, ki bi jih po službeni dolžnosti morali odpravljati, pa jim ni mar za ljudstvo, ampak samo za lastne žepe in stolčke, na katerih sedijo. Sodničina hiša še kar stoji, nas pa je deložirala. Moje zahteve so vzpostavitev prejšnjega premoženjskopravnega stanja, da mi kupec vrne moje stanovanje, garažo in shrambo, jaz pa njemu kupnino za moje stanovanje na Liminjanski, toliko, kot je odštel zanj, 74.000 evrov. Nočem denarja, samo stanovanje, ki je moje in ki mi je bilo bilo uradno, a nerazumno odvzeto.«

O tem, v kateri fazi je postopek zoper sodnico Tino Benčič, nimamo informacij. Predsednica Okrožnega sodišča v Kopru je podala le pobudo za uvedbo disciplinskega postopka zoper njo. Odločitev disciplinskega tožilca pri Vrhovnem sodišču RS, ali bo zoper sodnico podal predlog za izrek disciplinske sankcije, nam ni znana. Sodnica še naprej opravlja sodniško funkcijo. Ob morebitni vložitvi predloga za uvedbo disciplinskega postopka sicer predsednik Vrhovnega sodišča RS, glede na značaj in težo očitane disciplinske kršitve, lahko izreče sodniku začasno odstranitev iz sodniške službe (četrti odstavek 91. člena zakona o sodniški službi). »Le v takem primeru sodnik preneha delati na zadevah,« je o zdajšnjem položaju sodnice Benčičeve dejala Tomazini Tonejčeva. Kot smo že poročali, pristojna gradbena inšpekcija ni ukrepala, ker »so njihove prioritete objekti v gradnji« in ker ne morejo sprejeti nobenih zunanjih pritiskov. Sklad KZG RS pa ne bo prekinil pogodbe o najemu zemljišča – na katerem sta uradno pašnik (1077 m2) in vinograd (2444 m2), v resnici pa udobna istrska vila – z uradnim zakupnikom, tastom sodnice Benčičeve Sergijem Benčičem, najemnikom že od 24. novembra 1998. »Z odpovedjo zakupne pogodbe Sergiju Benčiču bi Sklad postal zavezanec iz naslova črne gradnje, kar bi imelo za Sklad tudi finančne posledice. Predmetno zemljišče je še vedno v zemljiški knjigi vpisano kot last občine Piran, tako niti Sklad kot upravljavec predmetnega zemljišča niti Republika Slovenija kot lastnica ne moreta izkazati ustrezne legitimacije, da bi sprožila sodne postopke za odstranitev objekta,« je izjavila Lea Lehner iz Sklada KZG RS. 

Deli s prijatelji