PREVIDNO

Ožig meduze naj ne pokvari počitnic

Objavljeno 23. julij 2017 12.00 | Posodobljeno 23. julij 2017 12.00 | Piše: Marija Mica Kotnik

Piki žuželk so nevarni za alergike in če nas žuželke pičijo v usta ali žrelo: vsako leto je v bolnišnico sprejetih približno 150 ljudi.

Če bodic ne morete izvleči sami, pojdite k zdravniku. Foto: Guliver/Thinkstock

Brezskrbnost je na počitnicah dobrodošla, pa vendar ne smemo biti povsem neprevidni: tudi v vodi na nas prežijo nevarnosti, lahko nas ožge meduza ali stopimo na ježka. Zato pazljivo. Prav tako se je dobro zavarovati pred ugrizi in piki žuželk in mrčesa.

Nevarno za alergike

Piki žuželk so večinoma boleči in neprijetni, nevarni pa le, če pičijo v usta ali žrelo ali če je človek na pik alergi- čen, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. »V Sloveniji zaradi tega vsako leto poišče zdravniško pomoč v ambulantah primarnega zdravstvenega varstva približno 16.700 ljudi, 150 pa je sprejetih v bolnišnico. V zadnjih šestih letih so zaradi pika sršena, ose ali čebele umrli trije ljudje. V ambulantah oskrbijo največ pikov nestrupenih žuželk (63 odstotkov), v 37 odstotkih gre za pik sršenov, os ali čebel, le nekaj deset ljudi pa išče pomoč zaradi strupenih pajkov. Med ljudmi, ki jih sprejmejo na zdravljenje v bolnišnico, pa prevladujejo tisti, ki jih je pičil sršen, osa ali čebela (76 odstotkov).« Najbolj ogroženi so otroci in mladostniki, zato morajo biti njihovi starši še posebno pozorni. Vsekakor je pike bolje preprečiti kot pozneje ukrepati. Na NIJZ svetujejo, naj poleti previdno pijemo iz skodelic ali kozarcev, še posebno če je pijača sladka in privlači žuželke. Čebelji ali osji pik v predelu ustne votline je izjemno boleč in lahko tudi nevaren. Če se kljub temu zgodi, je treba jezik takoj ohladiti: ližemo ledeno kocko. Če bolečina ne preneha, je treba obiskati zdravnika. Pike bomo preprečili tudi, če bomo oblečeni v oblačila z dolgimi rokavi in hlačnicami. Lahko se zaščitimo z repelenti za preprečevanje pikov insektov, ki jih nanesemo na kožo. Prav tako se ne zadržujmo v bližini smeti, saj privlačijo mrčes. Še nasvet: če v bližini doma ali v kraju, kjer letujete, najdete osje ali sršenje gnezdo, ga je treba uničiti. A tega se ne lotevajte sami, pokličite strokovnjake, ki izvajajo dezinsekcijo.

 

Najbolj ogroženi so otroci in mladostniki, zato morajo biti starši še posebno pozorni.

Če nas oplazi meduza

Tisti, ki letujejo na Jadranskem morju, se varujte meduz, ki so v severnem delu Jadrana precej pogoste. Ko nas oplazijo meduzine lovke, se na koži pojavijo oteklina, rdečina, srbenje in pekoče bolečine. Ker lahko človek zaradi nekaterih večjih in bolj strupenih vrst zaradi sistemskih reakcij umre v nekaj minutah, na NIJZ svetujejo, da takoj ukrepamo, če nas oplazi. »Po dotiku je treba takoj zapustiti vodo, poškodovani predel sprati najprej z morsko vodo, nato pa z raztopino jedilnega kisa ali od 40- do 70-odstotno raztopino alkohola, da se strup inaktivira. Lovke je treba posuti s kuhinjsko soljo in jih s pinceto čim prej odstraniti. Prizadete kože se ne sme drgniti, po potrebi je treba uporabiti sredstva proti bolečinam in alergiji in v hujših primerih obiskati zdravnika.

 

Ups, stopila sem na ježka

Še en prebivalec morja nam lahko pokvari dopust: morski ježek. Njegove bodice sicer niso strupene, a če stopite nanje, boste začutili precej močno bolečino. Če bodic ne boste takoj izvlekli, vas ne bo le bolelo, predel se lahko tudi vname. »Bodice odstranite s pinceto, če jih ne morete, si lahko pomagate z obkladki iz alkoholnega kisa. Če nikakor ne gre, raje obiščite zdravnika, da jih bo odstranil, če bo treba, tudi z rezom. Rane potem spirajte in mažite s kremo, ki vam jo predpiše zdravnik,« svetujejo na NIJZ. Zato tam, kjer se nameravate kopati, preverite, ali so na dnu ježki. Če so, obujte copate za vodo, da boste lahko brezskrbno odčofotali globlje brez strahu, da boste stopili na ježka. Bodite pozorni tudi, ko sami ali z otroki nabirate školjke in kamenčke, da se vam bodice ne zarinejo v dlani.

 

Previdno v tropih

Za človeka potencialno smrtno nevarne morske živali živijo predvsem v tropskih morjih, zato pazljivo v vodi tisti, ki potujete tja. Strupene ribe imajo navadno strup v posebnih bodicah, ki jih lahko pustijo v rani. Ob piku je pomembna prva pomoč, pravijo na NIJZ. »Iz rane je treba čim prej odstraniti bodico, rano sprati s sladko vodo ter roko ali nogo, kjer nas je riba pičila, potopiti za 30–90 minut v vročo vodo (45 °C), da se bo uničilo delovanje strupa. Po potrebi je treba ud imobilizirati, vzeti sredstvo proti bolečinam in poskrbeti za prevoz do zdravnika.« Poškodbe, ki jih lahko dobite zaradi koral, niso posebno nevarne, vendar se navadno zelo dolgo celijo.

 

Deli s prijatelji