Bo Srbija Aha Muro Prvi maj Pirot podržavila?

Pirotski župan in sindikati spet predlagali srbski vladi, naj prevzame lastništvo pirotske tovarne.

Objavljeno
28. julij 2014 19.58
Murska sobota, 4.6.2014, Mura v petih letih ze drugič v stecaj. Foto: Marko Feist
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota
Murska Sobota, Pirot – Sredi minulega tedna so direktorica Aha Mure Prvi maj Pirot Miša Flegar, pirotski župan Vladan Vasić in predstavniki dveh tamkajšnjih sindikatov že drugič pisali predsedniku srbske vlade Aleksandru Vučiću in gospodarskemu ministru Dušanu Vujoviću in jima predlagali, naj vlada prevzame lastništvo Prvega maja in tako reši tovarno in delovna mesta.

»Kljub številnim sestankom in predlogom še ne vidimo rešitve iz krize, v kateri se je znašla Aha Mura Prvi maj, zato vas prosimo, da se država Srbija skladno z zakonodajo zato, da bi ohranila tekstilno dejavnost v Pirotu in 1300 dragocenih delovnih mest, poveže s stečajnim upraviteljem Aha Mure iz Slovenije in prevzame stoodstotno lastništvo nad podjetjem,« so med drugim zapisali v daljšem pismu. V svojem predlogu podpisniki, ki se jim je pozneje pridružil še načelnik pirotskega okrožja Aleksandar Ćirić, trdijo, da lastniški prevzem Prvega maja države finančno skoraj ne bi obremenil, obenem pa bi se izognili letnemu izpadu približno šestih milijonov evrov v primeru, če bi šla Aha Mura Prvi maj v stečaj in bi se proizvodnja ustavila. »Pismo in predlog vladi, da prevzame Prvi maj, nista nič novega. O tem se kot o eni izmed možnosti za rešitev krize pirotske hčerinske družbe Aha Mure pogovarjamo že od začetka stečajnega postopka Aha Mure. Tudi zaradi iskanja možnih rešitev v tej smeri sem se že pogovarjal tako s srbskim kot z našim gospodarskim ministrom Dragonjo. Po stečajni zakonodaji je mogoče, da srbska vlada od Aha Mure v stečaju odkupi ves naš vložek v Prvem maju v Pirotu, zato za zdaj ne razmišljam o predlogu stečajnega postopka v tej družbi kljub velikim težavam. Srbska vlada je celo sestavila skupino strokovnjakov, ki proučujejo različne možnosti,« nam je o tem dejal stečajni upravitelj Aha Mure Stevo Radovanović. Po njegovem je težava le to, da največji kupec, družba Hugo Boss, naročila za murskosoboško in pirotsko tovarno medsebojno pogojuje: zahtevajo, da se tovarna v Pirotu opremi s sodobnejšimi stroji in da tam proizvodnjo vodijo slovenski menedžerji, potem bodo naročili izdelke tako v Pirotu kot v Murski Soboti. Poleg tega je v Pirotu za normalno poslovanje zaposlenih preveč delavcev. Od 1300 bi jih morali odpustiti najmanj 300, da bi bila proizvodnja rentabilna, pravi Radovanović.

Proizvodnja poteka nemoteno

V Aha Muri v stečaju v Murski Soboti pa zdaj proizvodnja v tako imenovanem zdravem jedru s 437 zaposlenimi poteka nemoteno, nekaj morebitnih kupcev pa pred objavo prve dražbe za prodajo zdravega jedra kot celote že tipa teren, pravi stečajni upravitelj. »Neformalni pogovori že potekajo, nekateri so si proizvodnjo že ogledali. Prepričan sem, da bomo našli primernega kupca. Morda ne že na prvi dražbi po ocenjeni tržni vednosti, pozneje, ko bo ceno mogoče znižati, pa gotovo.«

Murskosoboško krožno sodišče bo prvo dražbo za prodajo zdravega jedra Aha Mure v stečaju kot delujoče celote verjetno razpisalo proti koncu avgusta, saj mora prej dobiti mnenja ločitvenih upnikov. Toda pri izklicni ceni 4,6 milijona evrov za proizvodno halo Moška oblačila, v kateri je zdaj skoncentrirana vsa proizvodnja, za vse stroje in opremo, ki jih uporabljajo pri proizvodnji in za blagovni znamki Mura in e-Mura mnenja ločitvenih upnikov niso zavezujoča, saj je to ocenjena tržna cena vsega naštetega, ki je ni mogoče zvišati. Štirje ločitveni upniki – Nova Ljubljanska banka, Republika Slovenija, Milan Mörec in podjetje FMC d. o. o. – imajo na teh nepremičninah za dvainpolkrat toliko zastavnih pravic.