S.R.
17. 9. 2017, 22.26
Posodobljeno: 17. 9. 2017, 22.43
Deli članek:

Neverjetno, slovenski košarkarji so letošnjo evropsko prvenstvo končali brez poraza in se zavihteli na sam vrh Evrope. Tako se piše zgodovina!

Reuters
Prvaki Evrope!

V balkanskem loncu je znova zavrelo, tokrat v športnem duhu. Finalni dvoboj na letošnjem evropskem prvenstvu v košarki med Slovenijo in Srbijo je ponudil še zadnjo v nizu poslastic, s katerimi so navduševali naši košarkarji. Pred današnjo tekmo je bil izkupiček medsebojnih dvobojev teh dveh nasprotnikov izenačen - 9:9. Srbi so lani sicer dobili oba medsebojna dvoboja, danes pa so bili znova izjemni Slovenci premočni.

Slovenski košarkarji so sicer že z uvrstitvijo v finale letošnjega evropskega prvenstva dosegli rekord, saj je Slovenija postala država z najmanj prebivalci, ki je osvojila kolajno na tovrstnem tekmovanju.

Reuters

Slovenci so tekmo znova odprli s trojko, tokrat je bil natančen Dino Murić, ki je zadel prvih pet točk za Slovenijo. Na drugi strani je šest točk za Srbijo dosegel Ognjen Kuzmić. Rezultat po prvih petih minutah igre je bil 12:9 za srbsko reprezentanco. Srbija je v zadnjem delu prednost še povišala, tako je po nekaj neuspelih napadih naših tri minute pred koncem prve četrtine povedla za 5 točk, na kar je s trojko odgovoril Prepelić. V prvih desetih minutah, ki so se končale z rezultatom 22:20 za Srbe, je bilo sicer zaznati veliko nervoze na obeh straneh.

Slovenija je drugo četrtino začela z rezultatom 5:0 in povedla za tri točke, vendar je s trojko hitro odgovoril izjemni Bogdan Bogdanović. V tretji minuti je z izjemne razdalje tri točke dosegel »pokerface« Prepelić, nato pa je v samostojni akciji z zabijanjem zablestel še mladi fenomen Luka Dončić. Po osebni napaki Marjanovića v napadu je zadel Dragić, Slovenija pa je nato odlično odigrala v obrambi in po novi trojki Prepelića 41:30. Slovenci so se v drugi četrtini razleteli po igrišču, vendar so se jim dobri dve minuti pred koncem Srbi s šestimi zaporednimi točkami znova približali, a je neverjetni Goran Dragić znova eksplodiral. V prvih dveh četrtinah je tako dosegel že 26 točk. Prvih dvajset minut se je končalo z rezultatom 56:47 za Slovenijo.

Reuters
Finale evropskega prvenstva v košarki.

Najprej trojka Dragića za začetek tretje četrtine nato pa Vidmar z zabijanjem v svojem slogu! Slovenija je vodila za 10 točk. Na sredi četrtine se nato poškodoval Dončić, ki so mu morali pomagati na klop. Po tem premoru se je v naše naselila nervoza, tako so se Srbi našim znova približali na štiri točke. Nalet Srbije je kazal na izjemno napet zadnji del srečanja, Slovenci pa se nikakor niso znali umiriti, dokler se ni z blokado znova izkazal Anthony »Tonči« Randolph. Po trojki Bogdanovića in prostih metih našega kapetana se je tretja četrtina končala z 71:67. Srbija je to četrtino dobila z rezultatom 20:15.

Začetek zadnje četrtine so v peto prestavo znova prestavili slovenski košarkaši na čelu z Jako Blažičem. Slovenija je znova povedla za 7 točk, vendar so bili Srbi nepopustljivi in se po zgrešenih prostih metih Dragiča približali na točko razlike. V igri obeh reprezentanc je bilo veliko nihanja, prebudila pa se je tudi srbska klop. Natančno štiri minute pred koncem je bil rezultat izenačen, nato so se znova prebudili Slovenci, Randolph pa je minuto pred koncem zadel za štiri točke prednosti. Začela se je zadnja minuta finala, vse ostalo je zgodovina!