Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
24. 4. 2018,
13.31

Osveženo pred

5 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,59

6

Natisni članek

Slovenija Miro Cerar Hrvaška arbitraža

Torek, 24. 4. 2018, 13.31

5 let, 11 mesecev

Cerar: Slovenija je odprta za dialog s Hrvaško, ko je ta dialog mogoč in smiseln

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,59

6

Cerar Plenković | Foto STA

Foto: STA

Premier Miro Cerar, ki je danes na Brdu pri Kranju gostil vrh Procesa sodelovanja v Jugovzhodni Evropi (SEECP), se je ob robu srečanja na kratko sestal tudi s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem. Kot je dejal Cerar, sta s Plenkovićem izmenjala nekaj besed o arbitraži in drugih vprašanjih, nista pa opravila temeljitejšega pogovora.

Kot je na novinarski konferenci po vrhu povedal Cerar, so velik del razprave namenili nedavnim poročilom Evropske komisije glede širitve in strategije EU do Zahodnega Balkana.

Čestital Makedoniji in Albaniji

Cerar je ob tej priložnosti znova čestital Makedoniji in Albaniji za pozitivno priporočilo Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj za članstvo v Uniji. "Slovenija ostaja zelo aktivna zagovornica širitve EU tako v evropskih institucijah kot tudi v okviru naših bilateralnih aktivnosti," je poudaril premier, ki opravlja tekoče posle.

Slovenija bo po njegovih zagotovilih še naprej pomagala državam na njihovi poti v evroatlantske integracije. Širitveni proces sicer temelji na izpeljavi potrebnih reform in izpolnjevanju pogojev, kar je odgovornost posamezne države, je poudaril Cerar.

"Slovenija v vseh forumih, tudi v okviru današnjega srečanja, izpostavlja pomen sodelovanja in skupnega soočenja z izzivi, kot so na primer množične migracije in zagotavljanje varnosti," je dejal Cerar.

Govoril je tudi s Plenkovićem

Na kratko se je srečal tudi s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem, s katerim sta si izmenjala nekaj besed o arbitraži in drugih vprašanjih, nista pa opravila temeljitejšega pogovora, je povedal Cerar. "Slovenija je vedno odprta za dialog s sosednjo Hrvaško, vendar ko je ta dialog mogoč in smiseln," je dodal.

"Kot veste, smo tu zaenkrat še v slepi ulici. Naše pobude niso naletele na odziv, zato tečejo določeni procesi," je poudaril Cerar in spomnil, da je Slovenija na Evropsko komisijo naslovila pismo glede implementacije arbitražne razsodbe in Bruselj zaprosila za mediacijo v primeru prenesenih deviznih vlog.

"Sodišča na Hrvaškem sprejemajo protipravne odločitve"

Na novinarsko vprašanje, zakaj je Slovenija oba postopka sprožila ravno zdaj, je Cerar odgovoril, da ti problemi sovpadajo. "Sodišča na Hrvaškem sprejemajo pravnomočne odločitve, ki so po oceni Slovenije protipravne, v nasprotju z dogovorom med državama," je spomnil.

"Konec lanskega leta se je iztekel šestmesečni pripravljalni rok za implementacijo arbitraže. Ker Hrvaška tudi v tem primeru ni spoštovala svoje pravne zaveze, je Slovenija morala reagirati. Zato ta dva procesa sovpadata," je pojasnil.

Hrvaški premier je v izjavi za medije dejal, da nov sodni postopek ni prava rešitev za odprta vprašanja. "Kar se tiče vprašanja sodb hrvaških sodišč v zvezi z Ljubljansko banko, mislim, da je treba spoštovati to, čemur se reče vladavina prava," je izjavil. "To pomeni, da hrvaška sodišča delujejo neodvisno od hrvaške vlade in mi na noben način ne vplivamo na te sodbe," je pojasnil.

Cerar je v odzivu na izjave hrvaškega kolega dejal, da je "vladavina prva na naši strani". "Tako pri arbitraži kot pri sodbah hrvaških sodišč, ki pomenijo kršitev medsebojnega dogovora, prihaja do kršitve prava s strani Hrvaške. O tem ni dvoma," je zatrdil v izjavi za medije.

Kot je dejal, je pomembno, da Slovenija zelo odločno reagira na vse te zadeve po pravni poti. "Če bo prišlo do mediacije ali ustreznih odgovorov v zvezi z arbitražo na strani komisije, potem se bo začel nov proces v smislu približevanja rešitev, če pa ne bo ustreznih odgovorov, bo morala Slovenija v obeh primerih pravno ukrepati," je povedal Cerar.

Ne spreglejte