Znanje za uplinjanje premoga

Rudarji premogovnika Velenje sodelujejo v številnih evropskih raziskovalno-razvojnih projektih.

Objavljeno
18. julij 2017 21.36
Brane Piano
Brane Piano

Velenje – Premogovnik Velenje (PV) bo od evropskega Raziskovalnega sklada za premog in jeklo (RFCS) v naslednjih treh letih dobil 700.000 evrov za štiri raziskovalne projekte, pri katerih rudnik sodeluje s partnerji iz Poljske, Velike Britanije, Nemčije, Španije, Grčije, Češke in nekaterimi drugimi, izvajati pa jih začenjajo ta mesec.

»Premogovnik Velenje je v izvajanje mednarodnih sofinanciranih projektov vpet že dobro desetletje. Z dobro zastavljenimi projekti se uspešno prijavljamo na razpise evropskih skladov, ki sredstva namenjajo razvoju in podpirajo napredne tehnologije,« pravi predsednik uprave PV Ludvik Golob.

Sofinanciranje je namenjeno projektom, ki so jih na razpis RFCS prijavili lani. Gre za projekte Zajem CH4 iz jamskega zraka s pomočjo nanomembran in katalizatorjev, Premogov prah – preventiva in kurativa, Jamsko reševanje – razvoj tehnologij in zagotavljanje informacij ter za Razvoj ekspertnega sistema načrta obrambe in reševanja in sistema optimizirane logistike.

Ludvik Golob. Foto: Brane Piano

Mednarodni projekti

Medtem se v premogovniku nadaljuje mednarodni razvojno-raziskovalni projekt Coal2Gas za podzemno uplinjanje premoga. Tudi tega sofinancira RFCS, v rudniku pa pravijo, da bo projekt poleti tudi končan. PV je bil vanj povabljen za posredovanje geološko-geomehanskih podatkov za izdelavo digitalnih modelov ter za vzorce lignita za laboratorijsko uplinjanja premoga. Doslej so v PV končali mnoge druge raziskovalne projekte. Šlo je za več projektov o rudniških plinih in ukrepih za zmanjšanje tveganj ter za projekt o tehnoloških možnostih povezovanja podzemnega uplinjanja premoga in shranjevanja ogljikovega dioksida. Še vedno pa v rudniku izvajajo raziskavo o spremljanju, vrednotenju, preprečevanju in blaženju posledic hribinskih udarov in izbruhov plina v premogovnikih. Končana bo do konca prihodnjega leta.

»Pri projektih premogovnik večinoma sodeluje z raziskovalno-razvojnim delom, ki ga opravljajo naši strokovnjaki ter vanje primarno vključujemo material in opremo, ki jo v vsakem primeru potrebujemo,« razlaga predsednik uprave Golob. Tako poskušajo maksimirati dodano vrednost na vsakem projektu, in sicer ne samo finančno. Za lasten razvoj je pomembno namreč tudi njihovo neprekinjeno sodelovanje z mednarodnimi ustanovami, to pa ima tudi ugodne varnostne učinke v samem premogovniku. Da so pri pridobivanju nepovratnih raziskovalnih sredstev učinkoviti, jim priznava tudi ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki Premogovnik Velenje navaja kot uspešen primer črpanja tovrstnih namenskih sredstev Evropske unije.