Kitajska poziva ZDA in Severno Korejo k umiritvi napetosti

ZDA in Severna Koreja sta sami odgovorni za zmanjševanje napetosti s Pjongjangom.

Objavljeno
01. avgust 2017 13.30
NORTHKOREA-MISSILES/CHINA-UN
A. S. H., STA
A. S. H., STA
New York - Kitajski veleposlanik pri Združenih narodih Liu Jieyi je danes v New Yorku opozoril ZDA in Severno Korejo, da sta v prvi vrsti sami odgovorni za zmanjševanje napetosti s Pjongjangom, ni pa to naloga Kitajske. S tem je zavrnil opozorila Washingtona, da »ne naredi nič« proti Severni Koreji, ki preizkuša svoje medcelinske rakete.

»Ne glede na to, kakšne so zmožnosti Kitajske, njena prizadevanja ne bodo prinesla praktičnih rezultatov, ker je to odvisno od obeh glavnih strani,« je dejal novinarjem. »Oni nosijo glavno odgovornost, da bi se zadeve začele premikati v pravo smer, ne pa Kitajska,« je poudaril Liu na novinarski konferenci ob koncu kitajskega predsedovanja Varnostnemu svetu ZN v juliju.

Ameriški predsednik Donald Trump je v soboto na Twitterju izrazil veliko razočaranje nad Kitajsko, ker da ne stori dovolj, da bi ustavila Severno Korejo pri razvoju oborožitvenega programa. Dan po tem, ko je Pjongjang izstrelil medcelinsko balistično raketo, je še dodal, da ne bo dovolil, da Peking ne stori ničesar glede Severne Koreje.

»Zelo sem razočaran nad Kitajsko. Naši nespametni voditelji so v preteklosti dovolili, da s trgovino letno zaslužijo več sto milijard dolarjev, vendar niso storili ničesar za nas glede Severne Koreje, samo govorijo. Ne bomo več dovolili, da se bo to nadaljevalo. Kitajska bi lahko z lahkoto rešila ta problem,« je zapisal v dveh zaporednih tvitih.

Ameriška veleposlanica pri ZN Nikki Haley pa je v nedeljo tudi zavrnila odgovor Varnostnega sveta in zatrdila, da se je čas za pogovore s Severno Korejo iztekel. Namesto tega so ZDA preizkusile svoj protiraketni sistem THAAD, ki ga ZDA nameščajo v Južni Koreji, ameriški bombniki pa so skupaj z japonskimi in južnokorejskimi letali v soboto okoli deset ur preletavali Korejski polotok.


Infografika: Delo

Ameriški varnostni strokovnjaki sicer opozarjajo, da nevarnost severnokorejskih raket še ni tako velika, vendar pa bi bile lahko severnokorejske medcelinske rakete sposobne doseči ameriško ozemlje že naslednje leto. Toda do tedaj bodo morali premagati še nekaj pomembnih tehničnih težav, je pojasnil varnostni strokovnjak Michael Elleman.

Raketi, ki jih je izstrelila Severna Koreja v prejšnjem mesecu, bi sicer res lahko dosegli tudi zahodno obalo ZDA, vendar pa so med drugo izstrelitvijo minuli petek opazili, da je konica, ki bi lahko dostavila bojno glavo, med vračanjem razpadla v atmosferi. To se je, kot so opazovali iz japonskega otoka Hokaido, zgodilo nekje na višini med štirimi in desetimi kilometri.

Brez prave zaščite bi tako bojna konica razpadla že v zraku in raketa bi bila neuporabna. A glede na tempo severnokorejskih znanstvenikov je možno, da bodo te težave odpravili že do naslednjega leta, je še povedal Elleman iz ameriškega Mednarodnega instituta za strateške študije.