GRČIJA

Prijazne cene, čudoviti ljudje

Objavljeno 23. april 2017 23.22 | Posodobljeno 23. april 2017 23.24 | Piše: Ajda Janovsky

Voditeljica Planet TV Suzana Kozel potuje, kadar le lahko. Potovanja jo sprostijo in ji prinesejo notranji mir ter odprejo nova obzorja. Obiskala je že številne dežele. Še posebno so jo navdušile ameriška zvezna država Florida, Italija, Islandija in nazadnje Grčija.

Korintski prekop je na Suzano naredil velik vtis. Foto: osebni arhiv

Proti zibelki naše civilizacije se je iz Slovenije odpravila z avtomobilom, kar je, pravi, zelo posebno doživetje. »Z avtom si bolj mobilen, poleg tega pa veliko reči vidiš že sproti, na poti,« meni. »Če se ne bi ustavljala in vmes prespala, bi verjetno prispela v približno 12 urah – če ne bi bilo gneče na mejah.« Prvi postanek v Grčiji je bila Halkidika, polotok, znan po čudovitih plažah.

Tu si je voditeljica lahko res dobro odpočila, pokušala odlične grške specialitete in nabirala moči. Te je potrebovala za vzpon na Olimp, ki je bil njen naslednji izziv. »Zelo sem si želela vzpona na goro bogov. Med potovanjem sem brala Homerjevo Odisejo in še bolj doživljala staro Grčijo. Res da po poti nisem srečala nobenega od dvanajstih bogov, toda gora je resnično mistična,« se zasmeje. Ne le mističen, vzpon je tudi fizično zahteven, saj je Olimp najvišja gora v Grčiji in druga najvišja na Balkanu. »Na 1500 metrov nadmorske višine se lahko pripelješ, tam pa prespiš v koči. Ta me je prijetno presenetila z izjemno urejenostjo. Naše koče se lahko skrijejo. Celoten vzpon na Olimp lahko po zahtevnosti in višini primerjam z vzponom na Triglav,« pravi.

Olje namesto spominkov

Po Olimpu se je napotila v Delfe, ki so v stari Grčiji veljali za popek sveta, nato pa h Korintskemu prekopu, ki je nanjo naredil velik vtis. Sledila je Monemvasia. »To je čarobno mesto, kamor ne moreš priti z avtom. V njem je polno malih butičnih hotelov in gostiln. Naletela nisem niti na eno restavracijo s hitro prehrano, le na gostilne z lokalno ponudbo. Vse, kar je v mestu, je tam premišljeno in z okusom,« je navdušena. V Grčiji so bile prijazne tudi cene. »Je ceneje kot pri nas in na Hrvaškem,« pravi.

Grška hrana slovi kot izjemno okusna in tudi voditeljico je popolnoma osvojila. »Jedla sem predvsem morsko, ker pa sem potovala po celini, je bilo na jedilnikih tudi veliko mesa. Poskusila sem božansko jagnjetino, ki je sicer sploh ne jem, tu pa je bila tako okusno pripravljena, da se ji nisem mogla upreti. Vsak dan je bila na meniju tudi grška solata. Grki imajo veliko predjedi, tako da se naješ še pred glavno jedjo,« razkriva. 
Nakupovala ni prav veliko. »Navadno rada kupim kako zapestnico ali obleko, ki me spominjata na kraje, ki sem jih obiskala. Tokrat sem domov prinesla predvsem veliko kulinaričnih spominkov – prijatelje sem obdarila s sirom, vinom in oljčnim oljem. Oljčno olje je tu trikrat cenejše kot pri nas, za liter sem odštela približno pet evrov,« se spominja.

»Grki so odprti, preprosti, vedno so pripravljeni pomagati. Ker je celinska Grčija manj turistična, so ljudje še bolj pristni,« meni Suzana, ki se bo v Grčijo zagotovo še vrnila. »Tako velika je, da je ne izčrpaš na enem samem potovanju. V njej najdejo nekaj zase tako ljubitelji gora kot morja. Trenutno me mika potovati v zahodni del. Všeč mi je ta grški stik morja s hribi – zame je to idealna počitniška kombinacija,« sklene.

 

Plus: dobre cene, odlična hrana, prijaznost, gostoljubnost, neokrnjenost, ni turistično

Minus: divja odlagališča smeti

Šoping: unikatni izdelki, oljčno olje, ki je trikrat cenejše kot pri nas 

 

.

Deli s prijatelji