Z vesli nad jezove: Izjemna Črna gora

Črna gora je država izjemnih naravnih lepot. V svoji ustavi ima zapisano tudi, da je ekološka država.

Objavljeno
29. april 2016 13.13
Martin Šolar
Martin Šolar

Ekipa Balkan Rivers Toura po uspešno preveslanih rekah v Sloveniji, na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini prihaja v Črno goro. Tara, Piva, Lim, Ibar, Morača, Zeta – vse so izjemne reke, ki skrivajo naravna bogastva in so nenadomestljivi vodni viri. Te divje reke so tudi ogrožene. Eden od vzrokov so zagotovo že zgrajeni in še predvideni jezovi, ki uničujejo okolje, rastlinje in bogat živalski svet.

V sklopu projekta Balkan Rivers Tour bomo obiskali reki Moračo in Taro. Zanimivo je, da obe izvirata precej blizu planin osrednje Črne gore, torej blizu Kolašina. Morača se na svoji kratki poti na jug počasi zlije v Skadarsko jezero, katerega edini iztok je reka Bojana v Albaniji, ki priteče v Jadransko morje. Tara pa teče proti severu in zahodu in se izlije v Drino, katere vodna pot se nadaljuje do Save in Donave, vse do Črnega morja.



Morača je »vroča točka«


Reka Morača je ena redkih preostalih povsem prosto tekočih rek v Evropi. Je regijska »vroča točka« biotske raznovrstnosti in dom številnim zavarovanim ter endemičnim vrstam rib, kot je skadarski globoček (Gobio skadarensis), ki živi le v spodnjem toku Morače in v Skadarskem jezeru. Največja nevarnost za Moračo je načrt črnogorske vlade za gradnjo niza štirih hidroelektrarn. Štirje jezovi in akumulacijska jezera bi poplavili številna ekološko pomembna območja in celo nekatera naselja.

Reka Morača Foto: Creative commons/Wikipedia

Sprememba vodnega režima na Morači je lahko usodna za Skadarsko jezero, ki je zavarovano kot narodni park in uvrščeno na ramsarsko listo svetovno najpomembnejših mokrišč. Postavitev hidroelektrarn bi vplivala na dotok vode v jezero, kar bi ogrozilo ekosisteme s številnimi vrstami ptic in rib. WWF skupaj z lokalnimi organizacijami že več let vodi kampanjo proti gradnji hidroelektrarn na reki Morači, dvakrat je bila ta že zaustavljena, pritiski države, tujih investitorjev, skupaj s potencialnimi izvajalci (tudi iz Slovenije), pa so ves čas prisotni.

Tara za prvi maj ekipe Balkan Rivers Tour



Najslikovitejši del reke Tare je tisti, ki vključuje narodni park Durmitor, zavarovan kot Unescova svetovna naravna dediščina in razglašen za biosferno območje Unesco MAB. Tara je najbolj poznana po svojem izjemno slikovitem kanjonu, ki je najgloblji v Evropi in poznan kot »črnogorski Grand Canyon«. Tudi na Tari so bile načrtovane hidroelektrarne, kar pa je močno gibanje lokalnih prebivalcev, nevladnih organizacij in najpomembnejših mednarodnih naravovarstvenih organizacij (WWF, IUCN, UNESCO) za zdaj zaustavilo. Če bi vlada nadaljevala načrte za gradnjo hidroelektrarn na Morači, bi to vplivalo tudi na Taro, saj se predvidevata preusmeritev dodatne vode iz reke Tare za povečanje energetske proizvodnje ter poplavljanje območij pritokov Mrtvice in Male reke.

Reka Tara Foto: Leon Vidic

Morda niste vedeli

Tara se na meji med Črno goro in Bosno in Hercegovino pri Ščepan polju zlije s Pivo. Dve čudoviti reki tam rodita še eno – Drino. Nenavadno je, da v tem primeru začetek Drine ni njen izvir, pač pa sotočje Tare in Pive.