SLAB SPOMIN

Ne spominja se, da bi umoril ženo

Objavljeno 29. avgust 2014 23.16 | Posodobljeno 29. avgust 2014 23.16 | Piše: Špela Ankele, Boštjan Fon

Obramba Janeza Fortuna bo zahtevala dodatna izvedeniška mnenja. Očitajo mu, da je maja letos usodno zabodel štiri leta mlajšo Mirjano.

KRANJ – Ob devetih zjutraj sta včeraj pravosodna policista pred kranjsko sodno palačo pripeljala 40-letnega Janeza Fortuna. Obtožnica mu očita, da je maja letos v družinski hiši sredi preddvorskega naselja Francarija umoril štiri leta mlajšo ženo Mirjano. S počasnim korakom se je obtoženi pomikal proti sodni dvorani. Obraz je tako med prihodom kot tudi le petnajst minut pozneje, ko je zapuščal kranjsko sodno palačo, vztrajno skrival za listi papirja.

Na sodišče je prišel, ker so ga povabili na predobravnavni narok. Toda še preden je sodnica Andreja Ravnikar dobro zajela sapo, da bi začela narok, na katerem obtoženi običajno pove, ali je kriv ali ne, ji je v besedo odločno segla odvetnica Renata Godnjov Špik: »Predlagam, da sodišče obravnavo preloži, ker sem vabilo na narok prejela šele ta ponedeljek.« Zagovornica obtoženega je še omenila, da v tako kratkem času obramba ne more priskrbeti vseh potrebnih listin in predlagati vseh prič.

Sodnica Andreja Ravnikar je takojci pripomnila, da je sodišče vabilo na obravnavo poslalo 13. avgusta in da je bila zagovornica, ki sodišča ni obvestila o svoji odsotnosti, o pošiljki obveščena dan pozneje, pošte pa ni dvignila. Predobravnavni narok torej ni bil opravljen, kdaj ga bodo, ni znano.

Po prihodu iz sodne dvorane je zagovornica Renata Godnjov Špik poudarila predvsem to, da želi obramba v spis vključiti dodatna izvedeniška mnenja, saj po njenih besedah še ni jasnega odgovora na vprašanje, ali je bilo dejanje storjeno v stanju bistveno manjše prištevnosti ali je šlo morda za neprištevnost. »Obtoženi se dogodka ne spominja,« je pojasnila zagovornica in poudarila, da njen klient v preteklosti ni bil ne nasilen ne kaznovan. V priporu ni zaradi ponovitvene nevarnosti, temveč zaradi begosumnosti, je še dejala odvetnica Renata Godnjov Špik. In brž smo se gorenjski kronisti spomnili, da je Fortun le nekaj ur po tragičnem dogodku že bežal s kranjske policijske postaje, a ga je že po nekaj sto metrih ujel policist, ki je tisto popoldne tekel še hitreje.

Na obtožni klopi že Janezov oče

Trinajsti dan maja se je prevešal v večer, ko smo iskali zaključek žalostne zgodbe. Kot zaupanja vreden očka Janez Fortun, štirideset let je sestavil teden dni prej, svojih otrok nikoli več ne bo stisnil k sebi. V nekaj trenutkih je storil nekaj tako nedoumljivega, da je svoji ženi Mirjani za vekomaj utrnil čas, ko so bili skupaj družina. Tragični zapis z Gorenjskega smo končevali nekaj pred sedmo uro zvečer. Čas, ko mamice že pogledujejo, kaj bodo kuhale za večerjo svojim malčkom. Tudi Janezova Mirjana je v tem času kot skrbna mamica vedela, kaj bodo njeni štirje otroci dali v kljunček. Tistega večera tega ni bilo in nikoli več ne bodo otroci za mirno noč pod odejo čakali na poljub, toplo dlan svoje mamice. Ostale pa jim bodo slike stricev mrkih obrazov v uniformah, ki so njihovemu očku nadeli lisice okoli zapestij, da so preglasno škrtnile in praznine besed prve, nerodne tolažbe svojcev, ki še sami niso zmogli doumeti, da je Janez Fortun z nožem šel nad svojo štiri leta mlajšo ženo pred očmi najmlajših dveh in ji zadal usodne, smrtne udarce. Cmok je zastal v grlu vsem, ki smo bili zbrani okoli hiše groze na Francariji, mirnem predelu Preddvora, ko so iz stanovanja prinesli nekaj škatel drobnih oblačil in par igračk, za njimi pa so prišli otroci in sedli v avto. Delavci pogrebnega podjetja so pred tem odnesli truplo njihove mamice iz prvega nadstropja družinske hiše, ki je bila že leta 2009 priča družinskemu prepiru, ki pa se na srečo ni končal tako žalostno kot letos. Pred petimi leti je Janezov oče Ivan Fortun med prepirom pograbil kuhinjski nož in poskušal vzeti življenje svojemu starejšemu sinu Robertu. Takrat je prav Janez na sodišču pričal nasproti svojemu bratu in očetovo ždenje na klopi za obtožene tako poskušal vsaj malček ublažiti. Morda prav zaradi prepričljivih izpovedi sina Janeza o družinskih razmerah je sodni senat novembra 2009 razsodil, da je tedaj 61-letni Ivan kaznivo dejanje storil v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti. Prisojenih mu je bilo dve leti in tri mesece zapora ter stranski ukrep – obvezno psihiatrično zdravljenje.

Deli s prijatelji