Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
22. 9. 2017,
8.49

Osveženo pred

2 meseca, 1 teden

Vsebino omogoča Agencija za varnost prometa

Foto: Thinkstock

Natisni članek

advertorial Vozimo pametno AVP

Petek, 22. 9. 2017, 8.49

2 meseca, 1 teden

Ob trku boste imeli kar 50 odstotkov večje možnosti za preživetje

Vsebino omogoča Agencija za varnost prometa

Foto: Thinkstock

Varnostni pas

Za varnost v vašem jeklenem konjičku lahko poskrbite v nekaj sekundah, preden vklopite motor in se podate na pot. Varnostni pas je osnovna avtomobilska oprema, ki vam bo rešila življenje: ob trku boste imeli kar 50 odstotkov večje možnosti za preživetje.

Varnostni pas rešuje življenja in če bi se vsi dosledno pripenjali, bi bilo v primerih prometih nesreč kar 40 odstotkov manj žrtev, kažejo raziskave Javne agencije za varnost prometa.

 

Dovolj je samo klik

Pomembna je stoodstotna doslednost, brez izgovorov. Ne glede na dolžino poti, ki jo nameravate prevoziti, in ne glede na to, ali ste voznik ali sopotnik, pravila so jasno – klik in pas je pripet.

Pogosta nedoslednost voznikov in sopotnikov, predvsem takrat, ko se vozimo na zadnjih sedežih in ko se odpravimo na krajšo pot, ima lahko resnično usodne posledice.

Raziskave o prometnih nesrečah kažejo, da bi lahko z dosledno pripetostjo preprečili polovico smrtnih žrtev med potniki in vozniki. Največji učinek po vrsti trka v prometni nesreči, saj tveganje za smrtno žrtev zmanjšajo za 50 odstotkov v primerjavi z nepripetimi potniki, imajo varnostni pasovi pri direktnih trkih od spredaj in pri prevrnitvah ali kotaljenju vozila, kjer zmanjšajo tveganje za smrt za kar 74 odstotkov. Najmanj pa so varnostni pasovi učinkovita zaščita pri trkih s strani.

avtosedež | Foto: Pasavček že ve, kako zagotoviti stoodstotno varnost otrok

Vse od otrokovega rojstva je treba dobro premisliti in poskrbeti za varno vožnjo v avtomobilu. Od lupinice do večjega avtosedeža. Otroka moramo že od prve vožnje iz bolnišnice navaditi na avtosedež, vožnja v maminem naročju je nevarna in popolnoma neprimerna.

Tudi če se boste peljali samo sto metrov, ne tvegajte s prevozom otrok v naročju ali brez avtosedeža. Že sunkovito zaviranje pri razmeroma nizkih hitrostih lahko v tem primeru povzroči hude poškodbe.

Uporaba avtosedežev je zato nujna, vendar pozor: vsak avtosedež ne ustreza vsem kriterijem za varnost, zato je pomembno, da še pred nakupom preverite kakovost izdelka. Poleg tega pa je potem pomembno, da pogosto preizkušate, ali je otrok avtosedež mogoče že prerasel, in se prepričate, ali je pravilno nameščen.

Otroški sedež mora biti nameščen v avtomobil z varnostnim pasom ali sistemom ISOFIX. Varnostne pasove moramo dovolj zategniti in preveriti, da je med pasom in telesom manj kot dva prsta prostora.

varnostni pas | Foto:

Javna agencija za varnost prometa redno organizira akcije, v katerih pozivajo voznike in sovoznike k pripenjanju. Ena od teh tradicionalnih akcij je tudi projekt Pasavček, ki ga izvajajo po slovenskih šolah in vrtcih, vsako leto pa vključuje več kot 15 tisoč otrok. Osnovni namen projekta je spodbuditi pravilno uporabo otroških sedežev in pripetost otrok prav na vseh vožnjah. Prek otrok s sloganom Red je vedno pas pripet! pa nagovarjajo tudi starše. Projektne aktivnosti, ki jih izvajajo učitelji in vzgojitelji v svojih skupinah, nadgrajujemo tudi z vsemi preventivnimi gradivi, s katerimi spodbujamo otroke, da so vedno pripeti, z demo sedeži za prikaz ustrezne uporabe otroških sedežev, izvajanjem številnih preventivnih dogodkov in usposabljanj. Letos pa so pripravili tudi lutkovno predstavo S Pasavčkom v prometu, ki jo kot nagrado prejmejo najbolj vztrajni oddelki in skupine.

Pomembni napotki pri pripenjanju otrok

• Otroci do višine 150 centimetrov se v avtomobilu prevažajo samo v avtosedežu, ki je primeren njihovi velikosti in starosti.

• Varnostni pas mora potekati čez ramena in med nogami.

• Pri starejših otrocih, ki sedijo na jahaču: varnostni pas poteka čez rame in pod trebuhom čez boke.

• Tudi pri otroku poravnamo višino naslonjala za glavo, tako da je nad vrhnjim robom glave.

 

Kako pravilno pripeti varnostni pas, so preizkusili v oddaji Dan na Planet TV

Ste vedeli, da največja napaka, ki jo pogosto naredimo, je, da varnostnega pasu ne zategnemo. Oglejte si video:

Ne spreglejte