Makedonija zahteva od Madžarske izročitev bivšega premierja

Nikola Gruevski naj bi med poletom v Budimpešto prikrival lastno identiteto s klobukom in sončnimi očali.
Fotografija: Nikola Gruevski se do prve pravnomočne obsodbe ni izogibal sodišču. FOTO: Ognen Teofilovski/Reuters
Odpri galerijo
Nikola Gruevski se do prve pravnomočne obsodbe ni izogibal sodišču. FOTO: Ognen Teofilovski/Reuters

V Skopju pričakujejo, da bo Madžarska izročila Nikolo Gruevskega, ki je po pobegu v Budimpešti zaprosil za azil. Zaradi suma posebnega tožilstva, da načrtujeta pobeg, so priprli tudi bivšega ministra za promet Mileta Janakieskega in nekdanjega generalnega sekretarja vlade Kirila Bozinovskega.

Premier Zoran Zaev pričakuje, da bo Madžarska dokazala, da ne bo ščitila kriminalcev, ki so škodovali državljanom Makedonije. Po njegovem bi države kandidatke izgubile motivacijo, če bi članica EU postala zatočišče za kriminalce in ne bi več spoštovala mednarodnega prava.


Makedonija ni sklepala kravjih kupčij


Makedonske oblasti so v skladu z mednarodnimi pravili že zahtevale od Madžarske, naj izroči Gruevskega njihovemu pravosodju. Po navedbah Zaeva so odprli preiskavo, kako je Gruevski lahko zapustil državo. Premier je zavrnil kot neutemeljena ugibanja, da je šlo za politični dogovor z Gruevskim in da so mu dovolili zapustiti Makedonijo.

Na zahtevo posebnega tožilstva je sodišče v Skopju odredilo 30-dnevni pripor za Mileta Janakieskega in Kirila Bozinovskega, da med preiskavo hujšega kaznivega dejanja ne bi pobegnila iz države. Gre za tesna sodelavca bivšega premierja, ki sta skupaj z njim obtožena v kazenski zadevi Titanik. Obtožnica jih bremeni, da so organizirali kriminalno združbo, ki je lažirala volitve. Posebno tožilstvo zahteva od sodišča, naj Gruevskemu v zadevi Titatik sodi v odsotnosti.


Prijateljstvo z madžarskim premierjem


Iz urada madžarskega premierja Viktorja Orbana so potrdili, da je Gruevski vložil prošnjo za azil na Madžarskem. Kot so pojasnili, so mu dovolili iz varnostnih razlogov, glede na to, da je bil deset let makedonski premier, da vloži prošnjo in da se ga zasliši na sedežu urada za priseljevanje in azil v Budimpešti. Zanikali so tudi špekulacije, da je Gruevski v Orbanovi hiši.

Zagotovili so, da se ne želijo vmešavati v notranje zadeve suverenih držav. Zato presojo prošnje Gruevskega za azil jemljemo zgolj kot pravno vprašanje, ne želijo pa poslabšati odnosov s Skopjem, ker je Makedonija strateški partner in pomemben zaveznik Madžarske. 

Na Madžarskem lahko postopek preverjanja prošnje Gruevskega traja do 90 dni. Kljub strogemu zakonu o azilu, lahko notranji minister povsem samotojno odloča o posebnih primerih, kar pa po mnenju nekaterih pravnikov ni izključeno glede na prijateljstvo Gruevskega in Orbana.


Politični pregnanec ali zgolj kriminalec


Glasnik vladajoče Orbanove stranke Fidesz Balasz Hidveghi je ocenil, da Gruevskega v Makedoniji politično preganjajo. Po njegovih besedah je zaprosil za azil na Madžarskem, ker ga preganja in ogroža leva vlada, ki je pod vplivom ameriškega milijarderja Georgea Sorosa.

Madžarske opozicijske stranke so pozvale vlado, naj aretira Gruevskega in ga po hitrem postopku izroči Makedoniji. Po mnenju stranke Jobbik je Gruevski kriminalec, za katerim je razpisana tiralica, do azila pa ni upravičen, ker v Makedoniji ni vojne in ker ga ne preganjajo iz verskih ali političnih razlogov.

Po navedbah srbskih medijev je Gruevski pobegnil iz Makedonije na Madžarsko preko Albanije, po navedbah albanskih policistov v madžarskem diplomatskem vozilu. Makedonsko-albansko mejo naj bi z lažnim potnim listom prestopil ponoči in nato nezakonito prispel v Tirano. Najprej naj bi se zatekel na madžarsko veleposlaništvo, nato pa s prvim letom madžarske letalske družbe Malev odpotoval v Budimpešto. Ves čas poleta naj bi imel na sebi klobuk in sončna očala. 

Komentarji: