MALI NOGOMET

Petek zvečer brca že več kot 30 let

Objavljeno 05. maj 2015 00.41 | Posodobljeno 05. maj 2015 00.41 | Piše: Drago Perko

Malonogometna ekipa, zbrana iz fantov iz Šmartna, Litije in z Vač, se zbira enkrat tedensko.

Najprej na parket, potem pa za mizo. Foto: Drago Perko

V Sloveniji ne manjka rekreativnih ekip, kjer staro in mlado preživlja prosti čas in se druži s prijatelji. Tudi v Litiji je tako, saj se ob petkih zvečer v tamkajšnji športni dvorani zbira nogometna ekipa, imenovana Petek zvečer. »Pred 32 leti smo, ko je Litija dobila dvorano, začeli igrati. Takrat nam je pripadel tudi termin, iz tega pa tudi naše ime,« nam začne pripovedovati predsednik društva Jože Žust. Nogomet so igrali fantje iz Šmartna, Litije in z Vač že prej, predvsem pa je tu šlo za rekreativne lige. Ko pa je zrasla dvorana, so druženje prenesli še na parket. Žust in Lado Podkrajšek sta v ekipi od samega začetka, večina mož je danes stara med 50 in 59 leti, osem pa je mlajših od 50. Prav Podkrajšek je najstarejši med njimi, 59 jih ima, Tone Vrhovec eno manj, najmlajši je Rok Bratož, star je 33. Skupina zdaj šteje 28 članov, v teh 32 letih pa jih ni bilo skupaj več kot 40. Nekaj jih je končalo igranje, svoje so naredile poškodbe pa tudi sporekli so se. Vsako leto imajo redni občni zbor, kjer volijo predsednika, tajnika in blagajnika. Predsednik je Jože Žust, tajnik Rok Bratož, blagajnik pa Matjaž Koprivnikar.

Jože določi ekipo

»Pravilo je, da nihče nikogar ne kliče. Vsi vemo, da je petek naš dan. Ob 21. uri se dobimo, pa ni važno, kaj se zgodi. Rekreacije ni le, če je novo leto,« pojasni Vrhovec, kako se zbirajo. Je pa praksa, da Jožetu Žustu, kot kuhar je odgovoren za večerjo, javijo, če jih ne bo, da ne pripravi preveč za pod zob. Vsak petek, ko se zberejo, vsak prispeva po deset evrov. Iz tega se pokrije najem dvorane, preostalo pa se nameni pijači in jedači. »Po koncu treninga se usedemo za mizo, včasih ostanemo tudi do petih zjutraj. Blagajnik pa ne sme domov,« nam še pove Tone Vrhovec, ki je v ekipi od leta 1990. Igralci prispevajo tudi po 50 evrov letne članarine. »Igramo precej odločno in ostro. Nikogar ne varčujemo, tudi spremo se. Pred vsako tekmo naš predsednik Jože določi ekipi, da ni prevelikih razlik med nami,« pove Tone, kako se oblikujejo postave.

Ko pa kdo praznuje rojstni dan, je navada, da v skupni fond za tretji polčas po rekreaciji vplača 100 evrov, v zameno pa si lahko sam izbere ekipo. Zasedba premore tudi po tri komplete dresov – rdeče, modre in bele. Če igralec katerega od teh nima s seboj, sledi 10 evrov kazni. Pred časom so si kupili tudi trenirke in športne torbe. »Večina nas je takih, ki smo samozaposleni (s. p. ali podobno), sicer pa smo tu zbrani kuharji, šoferji, direktorji, inženirji,« še pove Žust. Na dresih nimamo odtisnjenih svojih priimkov, ampak nadimke, ki so si jih pridobili že v divjih ligah in ob svojih nogometnih začetkih. Poskrbijo tudi za boljše polovice. Od letno zbranih sredstev gredo skupaj z ženami tudi na izlet, v letnem programu je tudi pohod v planine. Sprejemajo tudi nove člane, a ti imajo enoletno preizkusno dobo. Novinec za 365 dni dobi mentorja, ki odgovarja zanj. Po omenjenih dneh se ga vpiše v register ekipe Petek zvečer. Fantje še danes radi odidejo na kakšen človekoljubni turnir. »Radi pomagamo,« pove Jože Žust, ki tako kot drugi nestrpno čaka petek. »To je dan, ki je namenjen prijateljem, naši rekreaciji in druženju.«

Deli s prijatelji