POGAJANJA

Cerar delavcem ponudil drobiž – Nesramna ponudba jeznim sindikatom

Žiga Kariž/Novice Svet24
17. 2. 2018, 20.10
Deli članek:

Sindikati so z začudenjem sprejeli novico, da je vlada odobrila zvišanje mase plač za 35 milijonov evrov. Zahteve sindikatov skupaj znašajo namreč kar okroglo millijardo.

STA
Minister Koprivnikar lahko baranta s 35 milijoni evrov.

Včeraj popoldne so za pogajalsko mizo sedli predstavniki sindikatov in predstavniki vlade z ministrom Borisom Koprivnikarjem na čelu. Koprivnikar je že v četrtek pojasnil, da ima vlada za sindikate malce presenetljiv predlog. Dobil je namreč mandat za pogajanja v okviru enoodstotnega dviga plačne mase. To bi pomenilo, da bi se skupna masa za plače dvignila za 35 milijonov evrov, kar je drobiž v primerjavi s tistim, kar zahtevajo sindikati. A kot je pojasnil Koprivnikar, vlada na pogajanja prihaja z idejo, da bi ta denar razdelili z uporabo metod učinkovitosti. Če so se namreč sindikati pripravljeni pogovarjati o večji učinkovitosti in manjšem sistemu senioritetnih napredovanj, lahko ustvarijo dodaten prostor za dvig plač in nagrajevanje bolj uspešnih, je dejal minister.

Nezadovoljni sindikati

Jakob Počivavšek, ki je predstavnik stavkajočih sindikatov, odločitve vlade pred začetkom pogajanj ni želel komentirati. Že v prvem odzivu pa je bil kritičen vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja in glavni tajnik šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj, ki je vladni predlog označil za provokacijo in bizarno odločitev. V Konfederaciji sindikatov Slovenije (KSS) menijo, da bi morali plače dvigniti vsem javnim uslužbencem enako in da bi se vlada morala skupaj pogajati tako s sindikati, ki stavkajo, kot tistimi, ki ne.

Bobo

Predlog v pravo smer?

Med bojem za višje plače sta v zadnjih dneh obe strani, tako vladna kot sindikalna, operirali z različnimi številkami. Sindikalisti so kazali plačne liste z nedostojnimi plačami, vladna stran je kazala grafe, na katerih je razvidna rast mase plač. Več kot očitno je, da je s plačnim sistemom v javni upravi nekaj narobe. Če imamo na eni strani močno podplačane delavce, morajo biti nekje tudi tisti, ki povprečje plač dvigujejo nad tiste v gospodarstvu. Tisti, ki znajo dobro izkoristiti sistem avtomatskih napredovanj, prostodušnih ocenjevanj in različnih dodatkov. Če ima vlada namen slednje zamenjati s plačilom glede na učinkovitost, bi si utegnila zaslužiti odobravanje širše javnosti.

A glede na dozdajšnje izkušnje je tak premik v sistemu nagrajevanja in tudi miselnosti skorajda nemogoč, predvsem pa skoraj zagotovo neizvedljiv v času, ki je tej vladi ostal do konca mandata.