Mint Butterfield Svet24.si

Izginila hčerka ameriškega milijarderja, ...

duša Svet24.si

Pogovori s pokojnimi ne izčrpajo, ampak pomirijo

gašper bedenčič Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

jure-podjavoršek Njena.si

Mojster Jure: Žena in otroci so moje življenje

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Boris Johnson s svojo vizijo brexita in premierskimi ambicijami

Deli na:
Boris Johnson s svojo vizijo brexita in premierskimi ambicijami

Britanski zunanji minister Boris Johnson - Foto: Reuters

Britanski zunanji minister Boris Johnson je včeraj predstavil svojo vizijo brexita in Velike Britanije po izstopu iz Evropske unije.

Med drugim je poudaril, da Otok po izstopu ne bi smel plačevati za dostop do enotnega evropskega trga. Komentatorji v predstavljeni viziji vidijo Johnsonov namen, da bi se lahko potegoval za vodenje vlade.

Velika Britanija ima "veličastno" prihodnost izven Evropske unije, enotnega trga in carinske unije. "Verjamem, da lahko postanemo najboljša država na Zemlji," je Johnson zapisal v članku, objavljenem včeraj v britanskem časniku Daily Telegraph.

Ponovil je tudi trditev iz kampanje za britanski izstop iz EU, da bo s tem Velika Britanija vsak teden prihranila 350 milijonov funtov (475 milijonov evrov). To bi bilo po njegovih besedah dobro nameniti za zdravstveni sistem NHS, poroča nemška tiskovna agencija dpa.


Po mnenju političnih komentatorjev predstavitev vizije, ki se nekoliko razlikuje od uradnih stališč britanske vlade, kaže na to, da bi se lahko Johnson v prihodnosti potegoval za vodenje konservativcev in s tem tudi britanske vlade. Vodenje premierke Therese May, pod vodstvom katere so konservativci na junijskih volitvah izgubili večino v parlamentu, je namreč precej negotovo.

Premierka bo sicer uradno britansko vizijo brexita predstavila v petek v govoru v italijanskih Firencah. Po napovedih strokovnjakov naj bi vizija vsebovala tudi popuščanje Velike Britanije EU na finančnem področju.

EU že od začetka poziva Veliko Britanijo k zagotovitvi jasnih stališč in zagovarja postopen pristop: najprej je treba doreči ločitvena vprašanja, kot so pravice državljanov, finančna poravnava in meja z Irsko, šele nato pa se bodo pogajali o drugih pomembnih vprašanjih, tudi o prihodnjih trgovinskih odnosih.

Britanci bi se po drugi strani vzporedno pogajali o ločitvenih vprašanjih in prihodnjih odnosih, Bruselj pa pozivajo k večji fleksibilnosti v pogajanjih.