Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Sreda,
13. 12. 2017,
16.33

Osveženo pred

6 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,28

Natisni članek

orožje vojska

Sreda, 13. 12. 2017, 16.33

6 let, 4 mesece

Slovenija lani izvozila rekordnih 16 milijonov evrov orožja in vojaške opreme

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,28
orožje | Foto Reuters

Foto: Reuters

Slovenija je lani izvozila največjo vrednost orožja in vojaške opreme v zadnjih 16 letih. Rast vrednosti izvoza je bila na letni ravni 53-odstotna. Ob tem se je rast izvoza v Avstrijo povečala kar za 1.242 odstotkov.

Največje slovensko orožarsko podjetje Arex iz Šentjerneja, dvorni dobavitelj ministrstva za obrambo, ima novega lastnika. Njegov prvi mož Ivan Kralj se je odločil, da ga proda češkemu zasebnemu skladu RSBC, smo razkrili na Siol.net. V Sloveniji sicer deluje še več orožarskih podjetij.

Kaj vse prodajajo slovenska orožarska podjetja?

Slovenski ponudniki proizvodov in storitev na področju obrambe, varnosti in zaščite so povezani v gospodarsko združenje Grozd obrambne industrije Slovenije. Na tujih trgih se predstavljajo s skupnim katalogom, v katerem strankam ponujajo najrazličnejše izdelke in storitve, od opreme za vojake, orožja, delov orožja, streliva, brezpilotnih letalnikov, telekomunikacijskih sistemov do programske opreme, razvoja, modeliranja in logističnih sistemov. 

Kot so zapisali, pomeni izvoz skoraj 80 odstotkov njihovih prihodkov. Ob tem poudarjajo, da so pri proizvodnji orožja in opreme njihovo glavno vodilo standardi zveze Nato.

Trgovina z orožjem močno regulirana

Republika Slovenija je zaradi zagotavljanja kolektivne varnosti, boja proti terorizmu in zagotavljanja miru dolžna izvajati nadzor nad prometom z določenimi vrstami blaga, med katere spada tudi nadzor nad proizvodnjo in prometom z vojaškim orožjem in opremo ter drugimi obrambnimi proizvodi. 

Slovenska podjetja orožje in vojaško opremo izvažajo tudi v ZDA. | Foto: Reuters Slovenska podjetja orožje in vojaško opremo izvažajo tudi v ZDA. Foto: Reuters

Trgovanje z orožjem in vojaško opremo regulirajo slovenska zakonodaja in drugi podzakonski akti. Kdor želi proizvajati ali prodajati vojaško opremo ali orožje, mora tako pridobiti vrsto soglasij in dovoljenj. Zakon o obrambi med drugim določa:

- vojaško orožje in opremo lahko prodaja, izvaža ali uvaža ter opravlja posle posredovanja s tem blagom le gospodarska družba, zavod ali druga organizacija, ki pridobi dovoljenje ministrstva;

- za vsak izvoz, uvoz ali tranzit vojaškega orožja in opreme čez državno ozemlje je potrebno predhodno dovoljenje ministrstva, če ni drugače določeno z mednarodno pogodbo;

- kdor želi proizvajati vojaško orožje ali opremo, mora poleg izpolnjevanja pogojev, določenih s splošnimi predpisi, predhodno pridobiti soglasje ministrstva. 

Kako se je gibal uvoz in izvoz orožja?

Kot je razvidno s spodnje infografike, je Slovenija lani izvozila največ orožja in vojaške opreme v zadnjih 16 letih. Rast vrednosti izvoza je bila na letni ravni 53-odstotna. Ob tem se je rast izvoza v Avstrijo povečala kar za 1.242 odstotkov.


 

Ne spreglejte