Norveška šestič na evropskem prestolu

Rokometašice Norveške so v finalu EP z 28:25 premagale Španijo, tretje mesto je osvojila Švedska.

21. december 2014 18.00
HANDBALL-EUR-SWE-MNE
M. Ž., Delo.si

Budimpešta - Rokometašice Norveške so osvojile sedmi naslov evropskih prvakinj, potem ko so v finalu premagale Španijo z 28:25.

V ponovitvi finala iz leta 2008 so bile v prvem polčasu boljše Španke in v 19. minuti vodile že s petimi goli razlike (10:5), ob polčasu pa so imele le še dva gola prednosti (12:10).

Favorizirane Norvežanke so drugi polčas začele bolje in z dvema zaporednima goloma izid izenačile, v 43. minuti pa so si prvič priborile tri gole naskoka (23:20).

Tekma je bila izenačena vse do konca in Španke so pred zadnjimi tremi minutami zaostajale le za gol (25:26), vendar pa sta v nadaljevanju Carmen Martin in Naiara Egozkue Extremado zadeli okvir vrat, kar je finale odločilo v prid Norveški.

Pri Norveški je bila najboljša strelka Linn-Kristin Koren z desetimi goli, na drugi strani pa jih je prav toliko dosegla Nerea Pena.

Na tekmi za tretje mesto je bila Švedska s 25:23 boljša od branilke naslova Črne gore.

Prvi polčas

Uvodne minute finala so se začele po željah Norvežank, ki so po zaslugi dveh golov razpoložene Nore Mørk v 5. minuti povedle s 3:2. A Norvežankam se je hitro ustavilo in Španke so z goloma Neree Pena in Alexandrine Cabral rezultat v 8. minuti obrnile v svojo korist (4:3).

Nadaljevanje prvega polčasa je bilo v znamenju obeh vratar. Sprva je norveška čuvajka mreže Silje Solberg s številnimi obrambami svojo reprezentanco še držala v igri, nato pa se je pri Španiji razigrala še Silvia Navarro in do 12. minute ustavila štiri strele, kar je privedlo do vodstva Španije s 7:3.

Norveški selektor Thorir Hergeirsson se je ob delnem izidu 5:0 za nasprotno moštvo odločil za minuto odmora in svojim varovankam dal nekaj nasvetov. To je obrodilo sadove, saj sta Mørkova in Solbergova z zaporednima goloma izid znižali na 5:7, vendar pa je imela Španija pripravljen odgovor in je po zaslugi prve strelke Neree Pene (6 golov) in Carmen Martin razliko povišala na +5 (10:5), tekla je 19. minuta tekme.

Norvežanke so ob izidu 6:10 izsilile dvominutno kazen Lare Gonzales, vendar pa v tem času niso dosegle niti enega gola, Španke pa so štiri minute pred koncem polčasa vodile z 11:8.

Španska reprezentanca je polčas sklenila s slabšo igro, tako da se je Norveška z dvema goloma povsem približala, končni izid pa je v zadnjem napadu postavila Macarena Aguilar (12:10).

Drugi polčas

Norveška reprezentanca je drugi polčas začela odlično in z dvema zaporednima goloma izid izenačila na 12:12, nato pa sta se ekipi bolj posvetili napadu kot obrambi in sta v prvih petih minutah skupaj dosegli 9 golov.

Norveška je v drugem polčasu delovala povsem drugače kot v prvih tridesetih minutah. Čeprav si je v 36. minuti in vodstvu s 16:15 njena prva vratarka Solbergova prislužila dvominutno kazen, se to ni poznalo na rezultatu, saj je njena zamenjava Emliy Sando ustavila sedemmetrovko, Mørkova pa je na drugi strani zadela za prednost dveh golov (17:15).

Španske rokometašice so do 44. minute držale stik s svojimi nasprotnicami, nato pa je bila za dve minuti izključena Lara Gonzales. Norveška je to znala izkoristiti in je z goloma Linn-Kristin Koren in Betine Riegelhuth v 46. minuti prvič vodila za tri gole (23:20).

Špankam v zaključku nič ni šlo v rok. V 47. minuti so si sicer priborile sedemmetrovko in za nameček poskrbele še za izključitev Riegelhuthove, vendar pa je Martinova zapravila svoj strel, nato pa je bila na drugi strani po 43 sekundah »power-playa« izključena Elisabeth Pinedo, kar je Norveška kaznovala z golom Solbergove za 24:20.

Norvežanke so imele pred zadnjimi desetimi minutami prednost 25:21, vendar pa njihovo delo še ni bilo končano. Španke so se najprej približale na tri (23:26), nato pa sta bili med 53. in 55. minuto kaznovani Betine Riegelhuth in Pernille Wibe, kar so Španke izkoristile z dvema goloma (25:26).

Finale je bil dokončno odločen v 59. minuti. Carmen Martin je pri zaostanku s 25:26 zadela vratnico, na kar so Norvežanke odgovorile z golom svoje prve strelke Korenove (25:27), Španija pa je v naslednjem napadu znova zadela okvir vrat in Norveška je osvojila šesti naslov evropskih prvakinj.