Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
19. 9. 2017,
12.47

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Oglasno sporočilo

Natisni članek

PR članek

Torek, 19. 9. 2017, 12.47

6 let, 6 mesecev

Pozitivna psihologija prinaša nov pogled na osebni razvoj

Oglasno sporočilo

V resnici ni negativne psihologije. Gre za to, da se je tradicionalna psihologija dolgo časa ukvarjala z duševnimi boleznimi, z reševanjem problemov, krizami identitete, travmo in razvojnimi težavami.

Maraton pozitivne psihologije | Foto:

To so seveda še kako potrebna področja, vendar niso edina, prek katerih lahko pomagamo ljudem. V 90. letih je Martin Seligman začel alternativno gibanje, ki ga je poimenoval pozitivna psihologija. Seligman pravi, da se mora psihologija namesto na reševanje težav osredotočiti na ideje, ki vodijo do sreče, modrosti in razvijanja talentov. Tako danes pozitivna psihologija ljudem pomaga razvijati pozitivna čustva, vrline in osebne moči, ki vodijo do osebnega razcveta.

Človeku ne moreš zamenjati vijaka kot stroju

Ljudem ne uspe zaradi tega, ker bi odkrili in popravili lastne napake, temveč ker odkrijejo in razvijajo svoje talente. Tega se vse premalo zavedamo. Učenka, katere šibka točka je matematika, je pa talentirana za jezike, bo morala hoditi na dopolnilni pouk matematike, namesto da bi se učila jezike, kar jo veseli. Starši bodo od otroka zahtevali, da je manj površen, namesto da bi uvideli, kako dobro skrbi za domačo žival, in to še spodbujali. Tako nas vse življenje spremlja miselnost, da moramo popraviti lastne šibke točke.

Kaj pa, če se osredotočimo na stvari, ki delujejo?

A popravljanje šibkih točk nam gre težko od rok, ker smo nizko motivirani, ker dobivamo potrditve, kako slabi smo v tisti šibki točki, ker smo še sami globoko v sebi prepričani, da nam bo spodletelo. Zdaj pa obrnimo pogled in si predstavljajmo človeka, ki je dober v organiziranju dogodkov. V pozitivni psihologiji bomo pozornost usmerili v to, kaj mu pomaga, da je odličen pri organiziranju, in kako lahko te veščine še okrepi. Gledamo torej, kaj deluje, namesto kaj manjka. Krepitev stvari, ki delujejo, vodi v resnično mojstrstvo na nekem področju.

3 za 1

Ne le krepitev talentov, k osebnemu razcvetu pomaga tudi doživljanje pozitivnih čustev. Veselje, upanje, čudenje, hvaležnost, navdih, povezanost. Koliko od teh čustev doživimo, če popravljamo napake? Bolj malo. Med popravljanjem napak nas običajno spremljajo razočaranje, žalost, krivda, potrtost, napetost. In to že samo po sebi vodi k manjši uspešnosti, saj se lažje učimo, če smo radovedni, kot pa, če smo napeti. Natančneje: psihologi so ugotovili, da moramo za vsako negativno čustvo doživeti tri pozitivna čustva, da izničimo učinek negativnega čustva. Pozitivna čustva pa bomo z večjo verjetnostjo doživljali v situacijah, ko krepimo talente, in ne, ko popravljamo napake.

Naslednjič raje pozitivno

V svoje življenje bomo prenesli več pozitivnosti, če se bomo preprosto osredotočili nanjo. Kot če si kupite rumeno jakno, potem okrog sebe kar naenkrat vidite veliko ljudi, oblečene v rumeno. Možgani delujejo selektivno. Si res želite naučiti kuhanja, če vam ne gre? Ne bi raje okrepili svojega znanja dela na vrtu, ki vam leži, in med učenjem doživeli več veselja, optimizma, radoživosti in radovednosti? To vam bo dalo prepotrebno energijo za vsakodnevne obveznosti.

Začnite danes in nadaljujte na maratonu

In točno o teh temah bomo govorili na 2. maratonu pozitivne psihologije 21. oktobra v Cankarjevem domu v Ljubljani. Od pol devetih zjutraj do pol devetih zvečer bomo razmišljali o ločitvah in ljubezni, partnerstvu in starševstvu, motivaciji in težavah, pozitivnih ljudeh in življenju. Z nami bodo sami priznani predavatelji iz Slovenije. Maraton bo posebna priložnost za poglobitev v svoje vrline, kjer bomo na enem mestu in v enem dnevu odkrivali, kako vse nam pozitivna psihologija lahko pomaga pri osebnem razvoju.

Program

8.30:

Pozitivna ločitev

Maraton pozitivne psihologije | Foto: Matej Zaplotnik:

Kako se ločiti od partnerja, ne pa tudi od svojih otrok

10.00:

Pozitivno življenje

Maraton pozitivne psihologije | Foto: Mia Bone:

Živeti je boljše kot preživeti!

11.30:

Pozitivni ljudje

Maraton pozitivne psihologije | Foto: Ahmed Pašić:

Kako biti pozitiven človek v današnji družbi?

13.00:

Pozitivno starševstvo

Maraton pozitivne psihologije | Foto: Saša Krajnc:

Sr(e)čno starševstvo: Kako lahko skozi boljše razumevanje sebe namesto pridnih vzgajamo bolj pristne in uspešne otroke

15.00:

Pozitivno v težavah

Maraton pozitivne psihologije | Foto: Željko Ćurić:

Midva s Krizo

16.30:

Pozitivno motivirani

Maraton pozitivne psihologije | Foto: Katarina Habe:

Življenje v zanosu – privilegij izbrancev ali možnost za vse?

18.00:

Pozitivna vzgoja

Maraton pozitivne psihologije | Foto: Marko Juhant:

Kako že od nekdaj otroci vzgajajo starše

19.30:

Pozitivno počutje

Maraton pozitivne psihologije | Foto: Sanela Banović:

Smeh je pol zdravja. Ljubezen pa druga polovica.

Poslušali smo želje lanskih obiskovalcev in zdaj je maraton malce manj maratonski (predavanja so krajša, odmor za kosilo pa daljši), a še vedno vsebinsko enako bogat. Letošnja posebnost je tudi, da bodo predavatelji z nami ves čas, od jutra do večera. Imeli bodo svoje kotičke, da bodo na voljo za pogovor z obiskovalci. Tako kot lani bodo obiskovalci imeli na voljo tudi bogato ponudbo razstavljavcev, ki bo na ogled v odmorih.

Cena za posamezno predavanje je 15 evrov. Celodnevne vstopnice so razprodane.

Več informacij na: www.maratonpozitivnepsihologije.si

Ne spreglejte