"Spam" se seli na telefone

Sumljiva sporočila: Vaba skriva past, ki prazni vaše žepe

Savo Radjenović
27. 7. 2018, 06.45
Posodobljeno: 27. 7. 2018, 07.02
Deli članek:

Spletni krvosesi s prevarami svoje žepe polnijo že vse od spočetja interneta, zdaj pa svoje lovke stegujejo tudi po uporabnikih mobilnih telefonov.

Profimedia
Spletne prevare računalnika veščim že od nekdaj predstavljajo lahek vir zaslužka.

S.R.
Sumljivo SMS sporočilo, ki vas vabi na še bolj sumljivo spletno mesto.

Vse več slovenskih uporabnikov na spletu poroča, da so na svoj pametni telefon prejeli sumljivo SMS-sporočilo, v katerem je pisalo, da »ste prejeli (1) novo fotografijo«. Sporočilo je opremljeno tudi s povezavo na spletno mesto, kjer naj bi zvedavega uporabnika ta fotografija čakala. Modro so ravnali tisti, ki so se raje kot na pamet svojega telefona zanesli na lastno razsodnost in sporočilo nemudoma izbrisali.

To zlonamerno prakso so v Sloveniji prvič zaznali pred dvema letoma, od takrat pa je v našem prostoru postala že stalnica, pojasnjujejo pri slovenskem nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT. Gre za tako imenovano usmerjeno »zvabljanje« oziroma phishing, ki se je iz elektronske pošte preselilo na mobilne telefone. Povezava vas po navadi popelje v spletno zajčjo luknjo, v kateri so zlohotneži nastavili pasti, ki bodo iz vaših žepov srkale težko zaslužene novce.

Naj vas ne premamijo nagrade

Program Varni na internetu je namenjen izobraževanju širše slovenske javnosti o varni uporabi interneta in prepoznavanju spletnih tveganj.

V enem od takih primerov vam na spletnem mestu v zameno za včlanitev v plačljivi SMS-klub ali sodelovanje v lažni nagradni igri, ki od vas zahteva vnos telefonske številke, pod nos pomolijo neko nagrado, denimo najnovejšo različico iphona, a se po prijavi korenček vseskozi vestno drži palice, vi pa še bolj vestno izgubljate cvenk. Povezava lahko vodi tudi do raznih aplikacij, kot so aplikacije za klepetanje, te pa ob namestitvi od uporabnika zahtevajo dostop do njegovega telefonskega imenika. Tako se ta okužba tudi širi. Če ima zvedavi uporabnik, ki ga je korenček premamil, v svojem imeniku tudi vašo telefonsko številko, je veliko možnosti, da boste kmalu tudi sami prejemnik zlonamernega sporočila.

Pri SI-CERT namestitev tovrstnih aplikacij močno odsvetujejo in poudarjajo, naj prejemniki neželenega sporočila to preprosto ignorirajo in ga nemudoma izbrišejo. Naj vas zvedavost ne pokoplje. Če je pošiljatelj, to seveda velja tudi za elektronsko pošto, kjer so zlorabe precej bolj razširjene, neznan ali sumljive »narave«, ohranite trezno glavo in ne planite v zajčjo luknjo, v njej vas ne čaka nobena nagrada.

Domnevna okužba in izsiljevanje

SI-CERT
Primer izsiljevanja: Domnevno ga je snemal med masturbiranjem, zdaj zahteva novce.

V zadnjem času se je v Sloveniji pojavila še ena zlonamerna praksa, ki pa hudobijo seje prek elektronske pošte, poročajo pri SI-CERT. Neznani zlikovec uporabniku pošlje elektronsko sporočilo, s katerim mu sporoči, da je njegov računalnik okužil z nemarnim virusom, s katerim da se je polastil njegove kamere in ga posnel med masturbiranjem. Pojasni mu še, da ima vse podatke o njegovih stikih na družbenih omrežjih in gesla za dostop do njegovih profilov, ter zahteva plačilo v kriptovalutah, češ da se le tako lahko izogne sramoti, ki bi mu jo lahko povzročil. Pri SI-CERT opozarjajo, da gre za lažna sporočila, ki jih goljufi pošljejo na množico elektronskih naslovov, pri čemer računajo na to, da se bodo določenemu deležu prejemnikov dovolj zatresle hlače, da bodo razprli denarnice. V sporočilo za dobro mero občasno vključijo še katero od gesel, ki jih tarča uporablja na spletu in so jih bržkone pridobili iz javno objavljenih ukradenih baz podatkov. Sporočilo je treba kljub temu obravnavati kot vso drugo neželeno pošto, ga izbrisati in na družbenih omrežjih nemudoma spremeniti gesla.