Ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki jih je označil za sovražnike ljudstva, so tamkajšnji mediji na pobudo časnika Boston Globe odgovorili s postavitvijo družbenega omrežja #EnemyOfNone (nikogaršnji sovražnik) in z današnjo sočasno objavo uvodnikov v več kot 350 nacionalnih in lokalnih časopisih po vsej državi.

Pobudniki do zdaj še ne videne medijske kampanje proti državnemu voditelju ZDA so med drugim zapisali, da »imajo Združene države predsednika z mantro, da so predstavniki medijev, ki sedanje administracije ne podpirajo glasno, sovražniki ljudstva« in da takšno ravnanje skupaj z razglašanjem vsakega njemu neljubega poročanja za lažne novice (fake news) opogumlja avtoritarne voditelje, kot sta Vladimir Putin in Recep Tayyip Erdogan, k zatiranju svobodnega novinarstva.

Potuha skorumpiranim režimom

»Zamenjava svobodnih medijev z državnimi je bila vselej prva poteza skorumpiranih režimov pri prevzemu države,« je zapisal Boston Globe, medtem ko je s strani Trumpa nenehno napadani New York Times poudaril nevarnosti posplošenih kritik tiska tako za demokracijo kot za novinarje same. »Vztrajati, da je resnica, ki ti ni všeč, lažna novica, je grožnja duši demokracije. In imenovati novinarje sovražniki ljudstva je nevarno. Pika!« je zapisal Times. Hkrati je bralce pozval, naj podprejo lokalne časopise in postanejo njihovi naročniki, če to še niso. »Pohvalite jih, ko menite, da delajo dobro, in kritizirajte, če menite, da bi lahko kaj storili bolje. Vsi smo v tem skupaj,« so uredniki Timesa opozorili na probleme tiskanih medijev, ki niso tuji nobenim založnikom po svetu.

Američani prepoznavajo neumnosti

Nekateri časniki so se na poziv časnika Boston Globe odzvali že v sredo na svojih spletnih straneh. The Fayetteville Observer iz Severne Karoline je v uvodniku izrazil upanje, da bodo predsednikovi privrženci prepoznali Trumpovo ravnanje, manipuliranje z realnostjo, da bi dobil, kar hoče. Post-Dispatch iz St. Louisa je novinarje imenoval za resnične domoljube, Chicago Sun-Times je zapisal svoje prepričanje, da večina Američanov ne deli predsednikovih stališč. »Trdno verjamemo, da večina Američanov ve, da Trump govori neumnosti, ne glede na to, kaj odgovarjajo v anketah,« navajajo uredniki chicaškega časnika.

Isti rog za nekatere ni več neodvisen

Svoboda medijev pomeni, da ne trobijo vsi v isti rog, in tako se v ZDA niso strinjali s pozivom časnika Boston Globe. Wall Street Journal je objavil, da v omenjeni pobudi za obrambo medijev pred Trumpovimi napadi ne bo sodeloval, njegov kolumnist James Freeman pa je zapisal, da že sama ideja ni v skladu z duhom neodvisnega novinarstva, ki ga zagovarjajo uredništva časopisov. No, vedeti je treba, da je lastnik časnika Wall Street Journal avstralski magnat Rupert Murdoch, ki je tudi lastnik multimedijske korporacije 21st Century Fox, ta pa ima v rokah Fox News, ki je za Trumpa tako rekoč edini verodostojni večji medij. Baltimore Sun se je po drugi strani strinjal, da novinarji niso sovražniki ljudstva in da se medijev ne sme označevati za lažne, a dodal, da usklajena akcija številnih časnikov deluje kot napad proti republikanskemu predsedniku.

O tem, kaj si mislijo Američani, so si objavljene javnomnenjske ankete precej enotne. Ipsos je med drugim ugotovil, da se s Trumpovo trditvijo, da so mediji sovražniki ljudstva, strinja 48 odstotkov tistih, ki se opredeljujejo za republikance. Univerza Quinnipiac pa je ugotovila, da je v to prepričana že več kot polovica republikancev, medtem ko jih je med vsemi anketiranimi 65 odstotkov mnenja, da so mediji pomemben del demokracije.