Slovenija visoko pri uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja

Slovenska delegacija z ministrico A. Smerkolj na čelu na OZN uspešno predstavila nacionalno poročilo o izpolnjevanju ciljev trajnostnega razvoja.

Objavljeno
20. julij 2017 21.36

Ljubljana - Slovenija je kot ena izmed 44 držav članic OZN na visokem političnem vrhu za trajnostni razvoj predstavila nacionalno poročilo o doseganju ciljev trajnostnega razvoja Agende 2030. V uvodnem nagovoru je ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijo Alenka Smerkolj izpostavila zavezo Slovenije, da v polni meri uveljavi cilje Agende 2030, zato je k procesu pregleda uresničevanja Agende 2030 pristopila že v drugem letu po njenem sprejetju, so sporočili iz vladne službe za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK).


Strategija razvoja Slovenije do 2030


Ministrica Smerkoljeva je na predstavitvi na OZN tudi poudarila, da "je za Slovenijo in njen nadaljnji razvoj, na temelju Vizije Slovenije 2050, še posebej pomembna Strategija razvoja Slovenije do leta 2030, ki je v pripravi in v celoti vključuje tudi cilje Agende 2030.

Ob snovanju nacionalnega poročila je Slovenija pripravila analizo odstopanj od doseganja ciljev Agende 2030. Pri tem je SVRK v sodelovanju z vsemi ministrstvi pripravil pregled 43 zgodb dobrih praks in politik, ki jih tako doma kot v okviru mednarodne razvojen pomoči že izvajamo. Skozi proces priprave nacionalnega poročila o doseganju ciljev trajnostnega razvoja Agende 2030 je Slovenija pridobila pomembno izkušnjo, da je za doseganje nadaljnjega trajnostnega razvoja ključnega pomena sodelovanje države z zunanjimi deležniki, civilno družbo, predstavniki gospodarstva, mladimi, državnim zborom in akademsko sfero. Pomemben napredek pri vzpostavitvi vključujočega pristopa je bilo oblikovanje koordinacijskega mehanizma v okviru priprave SRS z namenom večjega povezovanja ministrstev in vladnih služb. Oblikovanje trajnostnih politik zahteva takšne ukrepe, da nobeden izmed stebrov trajnostnega razvoja (narava - družba - gospodarstvo) ne prevlada nad drugima dvema, temveč morajo delovati v sozvočju, " so zapisali v sporočilu.

Med cilji trajnostnega razvoja tudi vpis vode kot človekove pravice v ustavo

Ministrici Smerkolj so se ob predstavitvi poročila na OZN predstavitvi v New Yorku pridružili še poslanec državnega zbora Kamal Izidor Shaker, direktor platforme SLOGA Albin Keuc, predstavnik nevladnega sektorja, in slovenska mladinska delegatka pri OZN Sabina Carli, predstavnica mladih. 

Poslanec Kamal Izidor Shaker je na zasedanju zastopal zakonodajno vejo oblasti in je izpolnjevanje ciljev trajnostnega razvoja predstavil s primerom vpisa vode kot osnovne človekove pravice v Ustavo RS, s katerim Slovenija postavlja zgled na globalni ravni Generalna direktorica za multilateralo, razvojno sodelovanje in mednarodno pravo na Ministrstvu za zunanje zadeve, Sabina Stadler, je predstavila prizadevanja Slovenije na področju mednarodne pomoči in vzpostavljanja partnerskih povezav z drugimi državami ter poudarila pomen vlaganja v pomoč manj razvitim regijam tudi v prihodnosti. 

Albin Keuc je kot predstavnik nevladnega sektorja je poudaril, da smo lahko kot država še boljši in da je za to potrebno neprestano spremljanje politik s strani civilne družbe kot tudi njihova evalvacija, opolnomočena civilna družba, ki mora temeljiti na viziji družbe in aktivnem državljanstvu ter okoljski pristop k lokalnemu razvoju.

Nujen odprt in transprenten dialog politike z maldimi, starješimi in vsemi marginaliziranimi skupinami

 

 Predstavnic mladih, mladinska delegatka pri OZN, Sabina Carli je izpostavila, da "država, ki ne prepozna potreb in aspiracij mladih skozi svoje razvojne politike, dolgoročno izgublja, " in je, kot poroča SVRK, pri tem požela aplavz celotne dvorane, so izpostavili v poročilu SVRK. Poudarila je tudi nujnost odprtega in transparentnega dialoga političnih odločevalcev z mladimi, starejšimi ter vsemi marginaliziranimi skupinami pri pripravi razvojnih politiki in programov.