Mile Ćulibrk
Svet24.si

Umrl izbrisani kralj pleskavic, velik prijatelj Olimpije

Vežnaver
Necenzurirano

Afera sodna stavba: ko je država plačala milijone, jih je Vežnaver takoj nakazal naprej

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Simptomi raka, ki ga zaradi neosveščenosti preživi najmanj ljudi

15. 11. 2018; 01.00
Avtor: V. M.
rak trebušne slinavke

Danes, 15. novembra obeležujemo svetovni dan raka trebušne slinavke ali pankreasa. foto: Profimedia

O raku trebušne slinavke je javnost še vedno premalo seznanjena. Posledično nanjo ni nihče pozoren, kar je tudi delno vzrok za to, da je to rak, ki ima eno najslabših statistik preživetja. Pa vi, poznate simptome? Med pogoste znake sodita bolečina v sredini hrbta in izrazito temen urin.

Kot pojasnjujejo na Združenju EuropaColon Slovenija, pet let po diagnozi živi le še pet odstotkov obolelih, medtem ko je pri raku dojk odstotek preživetja več kot 80-odstoten. Podpredsednica združenja Maja Južnič Sotlar v nadaljevanju razkriva, kakšno je stanje v Sloveniji in kaj lahko sami storimo, da bi visoko umrljivost zmanjšali.

Rak z največjo stopnjo umrljivosti

''Za rakom trebušne slinavke v Sloveniji je v letu 2015 zbolelo 381 ljudi, umrlo jih je 365. Število obolelih je med moškimi in ženskami izenačeno. Večina obolelih je starejših od 60 let, a se starostna meja tako kot pri vseh rakih tudi tukaj spušča in niso več redki bolniki, mlajši od 40 let. Stopnja umrljivosti je pri tem raku ena največjih. Povprečno bolniki živijo 4.6 mesecev od diagnoze,'' pojasnjuje Sotlarjeva.

Preživijo tisti, ki simptome opazijo dovolj zgodaj

''V kolikor je bolezen odkrita v zgodnjih stadijih, je možnosti za daljše preživetje seveda več. Teh je zdaj na leto okoli 20 odstotkov vseh bolnikov s to obliko raka. Razlogov za tako slabe rezultate zdravljenja in preživetja je več, eden najpomembnejših pa je gotovo v praviloma (pre)poznem odkrivanju bolezni.''

Kakšni so znaki raka trebušne slinavke?

Predvsem v začetnih stadijih ljudje simptome nemalokrat spregledajo ali jim ne namenjajo posebne pozornosti. Na kaj moramo biti torej pozorni?

-nenadno slabo počutje, ki traja dlje časa

-izrazito temen urin

-svetlo, skoraj sivo blato

- naglo nenamerno in občutno izgubljanje teže

-porumenelost kože in sluznic

-bolečine v predelu žličke ali na sredini hrbta

Gre za okužbo, ki pogosto prizadene hrbtenico in kolke. foto: Profimedia

Prav bolečina na sredini hrbta marsikoga zavede do te mere, da išče vzrok težav v slabi vzmetnici ali zaradi telovadbe pretegnjenih mišicah. Težave bolniki pogosto rešujejo pri ortopedu, med čakanjem na pregled pa si pomagajo z vse večjimi količinami sredstev proti bolečinam. Ne pripeti se redko, da bolezen odkrije ravno ortoped po slikanju hrbtenice s CT.

''Naj se to ne dogaja in da bi prej pomislili na možnost raka trebušne slinavke, je tudi eden od glavnih ciljev skupne kampanje, ki jo številna društva bolnikov z rakom po vsem svetu, med njimi tudi Združenje EuropaColon Slovenija, ki zastopa bolnike z raki prebavil, izvajamo prav v teh dneh. Zelo pomembno je, da ob naštetih težavah nikakor ne čakajmo, ampak gremo k zdravniku, ki nas bo poslal na potrebne preiskave. Pot do diagnoze je pogosto težka in zahtevna tudi za zdravnike, saj je trebušna slinavka organ, ki leži globoko v trebušni votlini in je zaradi tega pogosto slabo vidna tudi z najširše dostopno in povsem neinvazivno preiskavo, torej z ultrazvokom. Bistveno natančnejše so preiskave z računalniško tomografijo (CT) ali endoskopskim ultrazvokom. Številni raziskovalci se trudijo razumeti biološke značilnosti te oblike raka, da bi čim prej prišli do zdravila, ki bi učinkovalo in bi omogočilo pomembno daljše preživetje od sedanjega. Za zdaj je tako, da imajo največ upanja le tisti bolniki, ki so primerni za kirurški poseg, torej tisti, ki imajo bolezen omejeno na sam organ. Prav zato še enkrat poudarjamo, kako pomembno je, da bolezen prepoznamo čim bolj zgodaj.''

Bodite pozorni na temen uri.

Bodite pozorni na temen uri. foto: Profimedia

prejšnji članek
Pevka za enakost spolov
Moda&Lepota
Pevka za enakost spolov
naslednji članek
Na dekliščini 'žurirala' le do desetih
Svet slavnih
Na dekliščini 'žurirala' le do desetih