HOČE ODŠKODNINO

FOTO: Pretepeni od policije zahteva 86.000 evrov

Objavljeno 23. september 2017 10.20 | Posodobljeno 23. september 2017 10.20 | Piše: Gordana Stojiljković

60-letni Ivan Krobat trdi, da sta ga policista pretepla in zabrisala v marico. Pritožbeni senat ugotovil, da sta bila uporaba sile in pridržanje neutemeljena.

Še danes mi ni jasno, zakaj so me policisti napadli, pravi Ivan Krobat. FOTO: Gordana Stojiljković

ROGAŠKA SLATINA – Ivan Krobat iz Velikih Roden pri Rogaški Slatini nam je zaupal neljubo izkušnjo s policisti. Ta je bila celo tako travmatična, da že vse od leta 2011 ni sposoben za delo.

Bil je 20. maj 2011, ko je zdaj 60-letni Krobat v lokalu Napoleon pil pivo s prijatelji. Ko je opazil policijski avto, je odšel preparkirat svoj avtomobil, ki ga je pustil vzdolž lokala, na prazno parkirno mesto ob lokalu, da mu policisti ja ne bi težili. Medtem ko se je vračal v lokal, je policijsko vozilo še enkrat pripeljalo mimo njega, se po 50 metrih obrnilo in ser ob njem ustavilo v trenutku, ko je hotel s pločnika stopiti na teraso.

»Mogoče sta policista slišala, ko sem rekel, o, glej, prijatelji, nato pa zahtevala osebno izkaznico, takoj sem jima jo izročil. Vprašal sem ju, ali lahko stopim do avtomobila po svinčnik in papir, ker sem si hotel zapisati njune podatke. Tega mi nista dovolila, in ko sem odprl vrata avta, me je eden od policistov takoj vklenil v lisice, čeprav se nisem upiral, in me s kolenom udaril v predel trebuha, zaradi česar sem padel po tleh. Ležečega sta me brcala v ledvice in po hrbtu,« se še kako dobro spominja tistega dne, ki mu je tako zaznamoval življenje, da odtlej ni zmožen za delo.
 

Oprostili, umaknili

Kljub zapisniku pritožbenega senata in pričam, ki so govorile Krobatu v prid, je celjsko sodišče v tožbi specializiranega tožilstva, ki se ukvarja s pregonom uradnih oseb in ki je policistoma očitalo zlorabo položaja, s čimer naj bi kršila človeško dostojanstvo, septembra 2013 Erlaha oprostilo, tožbo zoper Fazarinca pa je umaknilo že tožilstvo. Sodba je postala pravnomočna leta 2014.


Z glavo po strehi avtomobila?

Ko je poskušal vstati, dodaja, mu je eden od njiju stopil na levo nogo s škornji, da ima še dandanes gluh palec, in ga nekajkrat močno brcnil v desni gleženj. »Zatem so z mojo glavo butali po strehi avtomobila in poškodovali moj avto tako, da je sodni cenilec škodo ocenil na skoraj devet tisoč evrov. Policista sta na pomoč poklicala še eno patruljo,« pripoveduje Krobat, oče dveh zdaj že polnoletnih otrok. Spominja se, kako ga je, velikega okoli 190 centimetrov, eden od policistov »prijel za rit in šink in me kot vrečo krompirja zabrisal v marico. Ker so mi noge visele iz avtomobila, je zlezel noter in me porinil. Da vam ne govorim, kako so me potem na PP Rogaška Slatina, ki je oddaljena kakšnih pet minut od kraja dogodka, vozili 15 minut, pri tem pa ovinkali po cesti tako, da me je v vozilu premetavalo sem in tja. Odpeljali so me na postajo v Šentjur pri Celju na pridržanje,« se razburi Krobat. Poudari še, da je na pridržanju ostal sedem ur in pol.

Zahteva odškodnino

Krobat je zaradi krive ovadbe, neupravičenega pridržanja, krive izpovedbe, poškodovanega avtomobila, fizičnih in psihičnih težav marca letos vložil odškodninsko tožbo. S pomočjo Ludvika Poljanca, kandidata za predsednika države, od delodajalca policistov, torej ministrstva za notranje zadeve, za omenjeno terja 86.000 evrov.

Dobil je plačilni nalog v višini 835 evrov, ker je po mnenju policistov kršil javni red in mir, a ga ni hotel podpisati: »Saj nisem kršil javnega reda in miru, temveč sem šel le prestavit avto.« Na ravnanje policistov Gregorja Erliha in Marka Fazarinca se je pritožil, senat celjske policijske upravi pa je 5. septembra 2009 soglasno ugotovil, da je njegova pritožba utemeljena. »Jaz sem bil na seji, ni bilo ne Erliha ne Fazarinca, češ da sta na dopustu, čeprav je senat ugotovil, da je vsaj eden od njiju zaprosil za dopust po tistem, ko je dobil vabilo na sejo,« pojasnjuje Krobat. Kot izhaja iz zapisnika seje, se nista hotela izreči o dogodku, zato je senat sklepal, da se izogibata pritožbenemu postopku.

Senat verjel natakarici

»Senatu je bila nesprejemljiva razlaga o neznanem moškem, ki naj bi ga policista srečala ob kontroli železniške postaje in naj bi jima povedal o moškem, ki se v bližini Napoleona čudno vede, pri čemer moškega nista identificirala in navedla kot priče,« pripoveduje Krobat in doda, da je senat verjel natakarici in omizju ljudi, s katerimi je sedel Krobat, da ni bilo nikakršnega razgrajanja in vpitja.

Iz zapisnika izhaja, da je senat verjel besedam natakarice, da ga je policist spotaknil in ga ležečega na tleh brcnil, da je pokalo.

Senat je ugotovil, da policista nista imela zakonske podlage za ugotavljanje identitete, prav tako nista argumentirala uporabe sile, na podlagi česar je senat presodil, da je bila uporaba sile neupravičena. »Policista sta še navajala, da sem bil pijan. A senat je ugotovil, da bi morala, če bi bil vinjen, kaznovati natakarico, ki mi je stregla, poleg tega policist v sklepu o pridržanju ni navedel alkohola, temveč neupoštevanje zakonitega ukaza uradne osebe, ni pa zapisal, da so me zalotili pri prekršku ali da sem prekrške nadaljeval in da sem bil pijan. Pil sem, vendar nisem bil pijan, poleg tega mi niso dali pihati,« sklene Krobat. 

Štiri leta na bolniški, zdaj na čakanju

Po usodnem dogodku ni več isti človek, pravi Krobat, takrat so se začele fizične in psihične zdravstvene težave. Večkrat je zapadel v hude depresije, več kot tri mesece je bil hospitaliziran. Na bolniškem staležu je bil štiri leta, nato ga je ZPIZ razvrstil v tretjo kategorijo invalidnosti. »Invalidnost ni posledica bolezni, temveč napada policistov. Ker mi delodajalec ni mogel zagotoviti štiriurnega delovnika, sem na čakanju do penzije. Imam hud izpad dohodka, kar pomeni veliko poslabšanje ekonomskega položaja tako zame kot za družino, ne morem se sam preživljati. Še danes ne razumem, zakaj sta me napadla,« pravi Krobat.


Oprostili, umaknili

Kljub zapisniku pritožbenega senata in pričam, ki so govorile Krobatu v prid, je celjsko sodišče v tožbi specializiranega tožilstva, ki se ukvarja s pregonom uradnih oseb in ki je policistoma očitalo zlorabo položaja, s čimer naj bi kršila človeško dostojanstvo, septembra 2013 Erlaha oprostilo, tožbo zoper Fazarinca pa je umaknilo že tožilstvo. Sodba je postala pravnomočna leta 2014.

 

 

Deli s prijatelji