KAJ SE DOGAJA?

Pomor v mestnem parku

Objavljeno 28. julij 2017 20.00 | Posodobljeno 28. julij 2017 20.00 | Piše: Oste Bakal

Sprehajalci v Murski Soboti zgroženi nad usodo rac ob ribniku.

Od zadnje žrtve je ostal le kljun. Foto: Oste Bakal

MURSKA SOBOTA – Čeprav vedo, da v naravi preživi le najmočnejši, je mnogo obiskovalcem murskosoboškega parka te dni težko pri srcu. V okolici ribnika opažajo ostanke poginulih rac, ki so razveseljevale sprehajalce, še najbolj seveda najmlajše.

Vse kaže, da nesrečne race, večinoma naj bi šlo za mladiče, najverjetneje ogrožajo različni plenilci, predvsem lisice in kune, morda še podlasice in ujede.

Kakor koli, v nekaj dneh je poginilo že 12 rac, ob našem obisku smo naleteli na kljun zadnje žrtve, od preostalih pa so plenici za seboj pustili le nekaj kosti in perja. Letošnji račji naraščaj tako kopni in s prvotnih osem naj bi število upadlo na le pet mladičev. Najbolj so ogroženi ponoči, ko ni sprehajalcev in se mladiči, ki so brez mame, kot kaže ne znajo niti skriti. Nekaj nevarnega vsekakor preži na perjad ob soboškem ribniku in skoraj ne mine jutro, da sprehajalci ne bi opazili sveže krvi in perja po kamenju in na travniku ob vodi.

Med domačimi ljubitelji živali se je pojavilo ugibanje, da naj bi bila morija človeško delo, nato so nekateri posumili na vrane, ki so letos zelo napadalne, saj ciljajo tudi na ljudi, a najverjetnejši krivec je naravni plenilec, denimo lisica, ki so jo že opazili pri ribniku. Sobočani so zaradi pokola zaskrbljeni in se že sprašujejo, ali za perjad v soboškem parku ne bi mogel kdo bolje poskrbeti. Eden izmed predlogov za rešitev težave je postavitev hišic, kakršne imajo v nekaterih krajih po Sloveniji, račkam bi dale ustrezno zatočišče pred plenilci. Ljudje se tudi sprašujejo, kaj so glede tega naredili na murskosoboškem območnem uradu Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. 

 

 

Deli s prijatelji