Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 11. 2017,
19.52

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,60

6

Natisni članek

azil begunci migranti

Sreda, 22. 11. 2017, 19.52

6 let, 5 mesecev

Turek v Sloveniji: Če se vrnemo, mi bodo vzeli hčerki #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,60

6

V zadnjih dveh letih jih je za slovensko mednarodno zaščito zaprosilo 135. Med njimi tudi štiričlanska družina Alija Kemala.

Novinar: Marko Gregorc / Video: Planet TV


V zadnjem tednu je v javnosti precej odmeval primer Ahmada Šamija, ki mu grozi deportacija na Hrvaško. Letos je v Sloveniji za azil zaprosilo 1.188 migrantov oziroma beguncev, lani 1.308. Od teh je bilo letos 137 prošenj odobrenih, lani pa 170. Povedano drugače, v Sloveniji je lahko ostal približno vsak deseti, ki je zaprosil za azil.

Največ azilnih dovoljenj je Slovenija odobrila Sircem in Eritrejcem, po državnem udaru v Turčiji lani poleti pa niti enemu Turku.

Nekdanji svetovalec na eni izmed turških univerz pravi, da bi njegova vrnitev domov pomenila samo smrtno obsodbo. Na odgovor slovenske države čaka že 14 mesecev.

Lani poleti je bil v Turčiji državni udar. | Foto: Reuters Lani poleti je bil v Turčiji državni udar. Foto: Reuters

Če bi se vrnil …

Kemal je v Slovenijo prišel pred 14 meseci. Z ženo, učiteljico, in hčerama, starima dve leti in štiri leta, so iz domovine pobegnili kmalu po spodletelem državnem udaru. Ime, s katerim se predstavi, je lažno. Ker se boji za svojo varnost, pred kamero noče pokazati svojega obraza. Jasno mu je, kaj mu grozi, če se vrne v domovino.

"Stoodstotno me bodo aretirali, mene in ženo. Vzeli mi bodo hčerki," v pogovoru za oddajo Planet Danes na Planet TV razlaga Kemal. Ob tem je prepričan, da ga bodo mučili. Izključiti ne more niti možnosti, da bi ga ubili.

Želi si živeti v Sloveniji, ker je Turčija nevarna

Politika se za primer Kemalove družine ne zmeni. Kljub realnemu scenariju, ki jo čaka v domovini. Kemalova integracija je, podobno kot Ahmadova, zgledna. "Želim, da bi živeli v Sloveniji, ker je moja država nevarna zame," dodaja Kemal.

Begunčevo proaktivnost pri vključevanju v družbo potrjujejo tudi njegovi prijatelji. "Mi imamo tudi delavnice za otroke in usposabljanja za učitelje in Ali gre pogosto z nami in z nami izvaja ta usposabljanja," pravi Mateja Kraševec iz društva Humanitas.

Ministrstvo za notranje zadeve bo o primeru Turka odločalo januarja. | Foto: Matej Leskovšek Ministrstvo za notranje zadeve bo o primeru Turka odločalo januarja. Foto: Matej Leskovšek

Odločali bodo januarja

Ministrstvo za notranje zadeve je odločitev o usodi Kemala in njegove družine preložilo na januar. Ker Slovenija Turčije ne obravnava kot nevarne države, se Kemal boji, da mu grozi deportacija.

Slovenski politiki so njegove klice na pomoč preslišali. Na njegova pisma se sploh niso odzvali. "Če nam ne verjamete, v redu, pošljite nas nazaj. Ampak če umrem, če moja družina umre, kaj si boste mislili?" se sprašuje Kemal.

Ne spreglejte