Tovarna na Poljskem, holding v Švici

Steklarna Hrastnik V vrhu holdinga Andrej Božič - Razsvetljavno steklo se umika embalaži

Objavljeno
14. december 2017 17.53
lvi*Božič Steklarna Hrastnik
Polona Malovrh
Polona Malovrh
Hrastnik - Pred hrastniško steklarno je pomemben investicijski in reorganizacijski zalogaj na domači lokaciji, kar okrog 70-milijonski pa jih čaka na Poljskem, kjer konec januarja ustanavljajo podjetje v 40-odstotni poljski lasti in v 60-odstotni lasti švicarskega holdinga, katerega vodenje bo prevzel Andrej Božič.

Božič, sicer nekdanji direktor Steklarne Hrastnik, je za Delo potrdil, da odhaja v Švico, od koder bo koordiniral strateške funkcije, vezane na hrastniške steklarje. Gradnjo poljske tovarne načrtujejo v 2019, začetek proizvodnje v 2020. »Nihče ne more biti sam dober igralec,« je Božič obrazložil sodelovanje s Poljaki in ocenil, da je bila odločitev izpred treh let, da steklarne ne prodajo zainteresiranemu tujcu, pravilna. »Če bi nas kupili, se danes ne bi imeli o čem pogovarjati,« je dejal.

Tako pa so napovedi za prihodnje mesece in tudi leta dokaj drzne. Do pomladi bodo ukinili nerentabilno proizvodnjo razsvetljavnega stekla, v katero so v zadnjih letih vložili 2,8 milijona evrov, a se vložek ni obnesel. Če bi želeli program ohraniti, bi morali v novo peč vložiti še 2,5 milijona evrov. Omenjeno enoto bodo preoblikovali v proizvodnjo embalažnega stekla, v katero bodo investirali 4,2 milijona evrov. Predvidevajo, da bo samo ta segment rastel za več kot tretjino, medtem ko bodo 160-letno tradicijo pihanja oziroma ročne proizvodnje stekla na hrastniški lokaciji sicer ohranili - a jo bodo zagnali le v primeru posebnih naročil promocijskih in drugih ekskluzivnih izdelkov.

Zaradi prestrukturiranja ne bo izgubljeno niti eno od sto delovnih mest v ukinjajočem se razsvetljavnem programu in tudi plače po prezaposlitvi v druge programe ne bodo nižje, zagotavlja generalni direktor steklarne Peter Čas, ki je od Božiča letos prevzel vodenje podjetja, katerega prihodki so v zadnjem letu zrastli za 6,8 odstotka na 58,2 milijona evrov, dobiček pred davkom pa za 14,5 odstotka na 7,9 milijona evrov. Na mehko prestrukturiranje, ki pri isti masi in večinoma tudi višini plač prinaša boljše delovne pogoje pristaja tudi okrog 700 zaposlenih.

Z novim strojem za embalažno steklo bo izkoristek peči večji za 25 ton dnevno, dolgoročni načrti pa so celo osemkratnik tega. Nov stroj bodo zagnali prve dni aprila. »Program specialne steklene ter parfumske in kozmetične embalaže, s katerim smo startali predlani, se dobro razvija, potenciala je za štiri takšne stroje,« pravi Božič.

Če se jim uspe dogovoriti s trenutno še potencialnimi partnerji iz Mehike, bo na sedanji lokaciji prej kot v treh letih mogoče postaviti novo tovarno. Pod kakšnimi pogoji so tujci pripravljeni v investicijo, v steklarni še ne govorijo, vsekakor pa se jim s tovarno na Poljskem in drugo, posodobljeno doma, odpirajo vrata na globalni steklarski trg, saj, kot pojasnjuje Božič, mednarodni lastniki blagovnih znamk in pijačarskih multinacionalk poslov z dobavitelji, ki imajo tovarno le na eni lokaciji, ne sklepajo nobenih resnih poslov: »Je preveč tvegano.«