Sunitski skrajneži obljubljajo nadaljnjo osvajanje Iraka

Pripadniki Islamske države so v zadnjih 48 urah iz rok kurdskih sil iztrgali več krajev, med njimi dve pomembni mesti.

Objavljeno
04. avgust 2014 17.28
Mideast Iraq
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Bagdad − Do zob oboroženi in finančno dobro podprti pripadniki skrajne sunitske milice Islamska država, nekdaj poznane kot Islamska država Iraka in Levanta, bliskovito osvajajo nova ozemlja v Iraku. Ta konec tedna so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP osvojili dve ključni mesti, ki so ju varovale kurdske sile.

»Brigade Islamske države so dosegle območje tromeje med Irakom, Sirijo in Turčijo. Brezbožni sovražniki so ponižani, več deset jih je mrtvih ali ranjenih, na stotine jih je pobegnilo,« so sporočili skrajneži, ki so na že zavzetih območjih Sirije in Iraka pred dobrim mesecem dni razglasili kalifat.

Po poročanju AFP so včeraj po celodnevni bitki s pripadniki kurdske vojske zavzeli mesto Sindžar, ki leži med sirsko mejo in drugim največjim iraškim mestom Mosulom. Dan prej so zavzeli še Zumar, zdaj pa je njihov cilj prevzeti nadzor nad mosulskim jezom.

Kurdske sile so sicer v obe mesti vkorakale šele pred časom, ko so zapolnile praznino, ki je nastala po odhodu iraške vojske. A so ozemlje, ki so si ga Kurdi že dolgo želeli, očitno zasedle le za nekaj dni.

Osvojitev Sindžarja pomeni, da se lahko zdaj pripadniki skrajne sunitske milice  nemoteno gibajo med Mosulom, ki so ga v bliskoviti ofenzivi zasedli junija, in sirsko mejo. Dodobra oboroženi, tudi z orožjem, ki ga je za seboj pustila iraška vojska, in podkrepljeni z denarjem, ki so ga med drugim dobili tudi iz bank v zasedenih mestih, zdaj napovedujejo nadaljnjo osvajanje kurdskih ozemelj.

Po podatkih Združenih narodov je v strahu pred pregonom samo Sindžar zapustilo več kot 200.000 ljudi, predvsem pripadnikov verskih manjšin. Med njimi so tudi turkmenski šiiti in jazidi. Hodhr Domli, borec za pravice jazidijev, je dejal, da gre za etnično čiščenje. »Na tisoče ljudi je namenjenih v Dohuk, več tisoč pa je še vedno ujetih v gorah Sindžarja. Med njimi so ostareli in otroci. Nimajo ne hrane ne vode ... Izpostavljeni so dvema grožnjama: s strani narave in skrajnežev.«

V Sindžarju je zatočišče našlo tudi tisoče drugih ljudi, ki so morali v preteklih tednih zaradi napredovanja Islamske države zapustiti domove. Zdaj pa so znova na begu. Še eden od aktivistov za človekove pravice Ali al Bajati je za AFP pojasnil, da so nad razmerami zaskrbljeni. »Od 500 družin turkmenskih šiitov, ki so morale znova pobegniti, se jih je 100 zateklo v betonarno, približno 15 kilometrov od Sindžarja. Še vedno so tam, brez vsega. Potrebujejo pomoč,« je povedal.

Kot smo že poročali, je v napadih in spopadih v Iraku samo julija življenje izgubilo več kot 1700 ljudi, več kot 2000 pa je bilo ranjenih. Med mrtvimi je skoraj 1200 civilistov, je sporočila misija Združenih narodov v Iraku (Unami).