Test hrenovk ZPS: v enih sploh ni bilo govejega mesa

Slaba kakovost hrenovk na prodajnih policah; nobenega od izdelkov ZPS ne bi priporočil za nakup.

Objavljeno
02. julij 2015 15.03
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so pod drobnogled vzeli 12 vzorcev predpakiranih hrenovk, za katere so odšteli med 3,98 in 8,99 evra/kg. Rezultati so bili slabi, saj nobenega izmed vzorcev niso izpostavili kot dobrega oz. kot priporočilo za nakup, ob tem pa so hrenovke – glede na ugotovljeno (slabo) kakovost – pravzaprav drago živilo. Za primerjavo: kilogramom svinjskega stegna stane okoli 5 evrov, mlade govedine za zrezke pa 8 evrov, cena mletega mešanega mesa (svinjina in goveje meso) je še ugodnejša, navajajo na ZPS. 

Na ZPS menijo, da morebiten razlog za slabo kvaliteto tiči v preohlapno napisanem pravilniku, ki očitno dovoljuje vse, kar ni prepovedano. »Hrenovka bi lahko bila kakovosten izdelek, ki bi opravičil tudi svojo razmeroma visoko ceno, a na osnovi rezultatov našega testa to ne drži,« je izpostavila Tanja Pajk Žontar iz ZPS. Po pravilniku o kakovosti mesnih izdelkov se lahko kot hrenovka namreč poimenuje izdelek, ki vsebuje najmanj 75 % mesnega testa iz govejega in svinjskega mesa in največ 25 % slanine. S homogenim nadevom napolnijo naravne ali kolagenske ovitke, izdelek pa mora vsebovati najmanj 8 % mesnih beljakovin in največ 30 % maščobe.

Pri ZPS so na trgu našli kar nekaj izdelkov, na katerih je pisalo »hrenovka«, pa na seznamu sestavin niso našli govejega mesa, ene od glavnih sestavin hrenovk. Poleg tega so na trgu tudi izdelki, na katerih poleg »hrenovka« piše še »hot dog«. Glede na to, da zakonodaja za hrenovke zapoveduje strožja kakovostna merila kot za »hot dog«, je takšno označevanje za potrošnike zavajajoče.

Navedba skupne količine mesa izjema, ne pravilo

Na ZPS so bili pri označbah poleg dobre čitljivosti, kontrasta in seveda zakonsko določenih zahtev za označevanje živil pozorni tudi na informacije na označbah, ki sicer niso obvezne, a so za potrošnike dobrodošle. »Pri označevanju nas je najbolj razočarala ugotovitev, da so le redki proizvajalci na izdelku označili skupno količino mesa, saj gre za informacijo, ki je še kako pomembna za potrošnike, zato se sprašujemo o razlogih, da je na označbi ni,« je izpostavila Pajk Žontarjeva. Kot ugotavljajo, pri večini hrenovk namesto mesa, prevladujejo maščobe.

Sestavine: nič nas ne sme presenetiti

Osnovne sestavine hrenovk so goveje meso in svinjina, maščoba, voda, začimbe in nekateri aditivi, ki jih dodajajo zaradi varnosti in tehnoloških razlogov. Pogled na seznam sestavin, ki je presenetljivo dolg, pa pokaže, da hrenovke poleg navedenih sestavin vsebujejo tudi različne rastlinske vlaknine (bambus, grah, citrusi). »Hrenovke pa vsebujejo tudi kar nekaj nepotrebnih aditivov. Naj opozorimo predvsem na ojačevalec arome E 621 (mononatrijev glutaminat). Dodajanje ojačevalcev arome hrenovkam ni upravičeno, saj naj bi vsebovale zadostne količine kakovostnega mesa, ki da izdelku aromo. Ti izdelki pa tudi niso primerni za majhne otroke in za ljudi, ki so preobčutljivi, oziroma pri katerih se pogosto pojavi alergijska reakcija,« opozarja Tanja Pajk Žontar in dodaja: »Nekateri vzorci pa so vsebovali tudi barvilo E 120 (karminska kislina), ki da hrenovkam rdečkasto barvo. Namesto njega bi lahko na primer dodali ekstrakt paprika.«