Peterica intelektualcev

Pozen predlog za oblikovanje velike koalicije

G.G./STA
14. 8. 2018, 17.11
Posodobljeno: 14. 8. 2018, 17.55
Deli članek:

Odprto pismo so podpisali Peter Jambrek, Dimitrij Rupel, Romana Jordan, Matej Avbelj in Tomaž Zalaznik. V razmislek ponujajo alternativna predloga oblikovanja nove vlade.

Bobo
Med predlagatelji sta tudi nekdanja ministra Dimitrij Rupel (levo) in Peter Jambrek.
Celotno vsebino odprtega pisma si lahko preberete TUKAJ.

Po njihovem prvem predlogu bi se oblikovala t. i. velika sredinska koalicija, v kateri bi bile SD, LMŠ, SMC, SAB, SDS, NSi in SNS. Omenjene stranke bi imele v DZ skupaj 74 glasov, pri čemer bi 38 glasov prispevala leva, 36 pa desna sredina.

Po drugem predlogu pa bi oblikovali t. i. razvojno sredinsko koalicijo, v kateri bi bile LMŠ, SMC, SAB, SDS in NSi. Takšna koalicija bi imela v DZ 60 glasov, od katerih bi jih 32 prispevala leva, 28 pa desna sredina.

PREDLOGA OBLIKOVANJA VLADE.

Obe vladi bi po predlogu kot "posrednik, pogajalec in usmerjevalec koordinirala politično nevtralna osebnost, ki bi ji izkazali zaupanje nosilci slovenskega političnega sestava". Osrednji vzvod vodenja države bi sicer predstavljal kolegij predsednika vlade, v katerem bi bili poleg predsednika vlade še podpredsednik za gospodarstvo, podpredsednik za državotvorne resorje, podpredsednik za javne službe, minister za finance in sekretar vlade.

Po mnenju podpisnikov pisma bi bila takšna vlada uravnotežena, stabilna in operativna, kar pa po njihovem prepričanju ni mogoče trditi za vlado, ki naj bi jo v sodelovanju z Levico oblikovalo pet levosredinskih strank pod vodstvom Šarca. Takšna vlada "ne bo stabilna, uravnotežena, razvojna in reformna", v pismu ugotavlja pet podpisanih intelektualcev - Jambrek, Rupel, Jordanova, Avbelj in Zalaznik.