Ivo Boscarol o delavcih in delodajalcih, o pohlepu in Cerkvi

Ni dobrega izdelka brez zadovoljnega delavca in ni inovativnega izdelka brez motiviranega. Borci bojkotirali praznovanje.

Objavljeno
01. maj 2016 18.14
Prvi maj
Bojan Rajšek
Bojan Rajšek
Javorovica - »Prepričan sem, da je prišel čas, ko moramo pozabiti, kaj se je dogajalo pred 70 in več leti. Moramo se sprijazniti s tem, da nas globalna konkurenca sili, da začnemo razmišljati o današnjem in jutrišnjem času,« je zbranim ljudem na Javorovici dejal direktor podjetja Pipistrel Ivo Boscarol, današnji slavnostni govornik na praznovanju delavskega praznika v tem delu Dolenjske.

Boscarol je prepričan, da če bodo delodajalci in zaposleni z roko v roki peljali voz naprej, potem imajo vsi možnost, da preživijo. »Če želimo imeti dober življenjski standard, potem moramo biti uspešni. Moje sporočilo je, da so delavci in delodajalci na istem čolnu, in da se moramo boriti, da bomo konkurenčnemu svetu pokazali, da lahko preživimo le, če smo uspešni,« je povedal Boscarol, ki je prepričan, da so delodajalci in delavci partnerji, ki morajo znati napraviti tržni izdelek, ki bo konkuriral na globalnem trgu, saj bosta oba partnerja le tako lahko preživela. Po njegovem prepričanju je trg danes kralj in tega se je treba še kako zavedati.


Tanka črta med uspehom in pohlepom

»Danes ni dobrega izdelka brez zadovoljnega delavca in ni inovativnega izdelka brez motiviranega delavca. Če je delavec zadovoljen je to pogoj, da bomo lahko delali na dolgi rok,« je povedal Boscarol in opozoril, da se prevečkrat uspeh zamenja z denarjem. Govornik je prepričan, da je med uspehom in pohlepom zelo tanka črta. Če uspeh pomeni motivacijo, lahko pohlep pomeni pogubo. »Kapitalizem si je izmislil kategorijo, ki nas sili, da trošimo in temu se reče standard. Če živimo preko svojih zmožnosti, moramo živeti na račun nekoga drugega. To je osnova, da izkoriščamo sodelavce, dobavitelje, kupce, in to se v zadnjih letih dogaja v Sloveniji, ko so popolnoma poteptali vrednote na vseh področjih; od Cerkve do gospodarstva,« je opozoril Boscarol, množica ljudi pa je njegov govor večkrat nagradila z gromkim aplavzom.

Luzar o kršitvah delavskih pravic

»1. maj je praznik delavcev, zato je prav, da tega dne delavca postavimo v ospredje. Delavec je v teh časih premalo cenjen. Pošteno delo pa sploh ni več vrednota. Ugotavljam, da so marsikje kršene delavske pravice, in da jim država ne daje dovolj podpore, čeprav je zrastla na njihovih žuljih,« je med drugim več kakor 500 navzočim povedal šentjernejski župan Radko Luzar in opozoril, da sta delavec in njegovo delo ključnega pomena za vsakega posameznika, kakor tudi za razvoj družbe v celoti. Luzar je dejal, da si je občina v tem mandatu zadala za cilj sto novih delovnih mest. »Sem zelo ponosen, da je v poldrugem letu v naši občini dobilo delo 65 ljudi. V naslednjem letu imamo v načrtu ureditev nove gospodarske cone, zato sem prepričan, da bomo zastavljeni cilj po novem zaposlovanju še presegli,« je napovedal župan Luzar.

Izbojevane pravice niso večne

Tradicionalnega srečanja na Javorovici se je udeležil tudi Jože Ban iz Velikih Brusnic, ki je prepričan, da so delavske pravice in socialna varnost delavcev zelo ogrožene, čeprav je še pred leti kazalo, da so njihove izbojevane pravice večne, a se je izkazalo, da ni tako. »Dokler ne bo prišla na oblast bolj pravična roka, ki bo bolj na strani delavcev, toliko časa bodo delavski razred izkoriščali vsi mogoči nepridipravi,« meni Ban.

Člani šentjernejske zveze borcev so danes bojkotirali prvomajsko srečanje na Javorovici, saj se je večina članov občinskega sveta na neformalnem srečanju z županom Luzarjem odločila, da mednarodni delavski praznik obeležijo brez ideoloških simbolov katerekoli politične stranke ali skupine ljudi. Srečanje je minilo tudi brez delavskih simbolov in brez tradicionalnih rdečih nageljnov.

Od visokih gostov se je v kislem vremenu delavskega praznovanja pod šotorom udeležila kitajska delegacija, medtem ko ruske delegacije, zaradi službenih obveznosti, na Javorovici ni bilo.