profimedia-0840008601 Svet24.si

Polovica slovenskih zalog žlahtne kovine je v ...

slovenska policija Svet24.si

Gruzijec peš bežal pred policisti

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Lojze Peterle za hrvaški Globus: Arbitražna razsodba je bolj naklonjena Hrvaški kot Sloveniji

Deli na:
Lojze Peterle za hrvaški Globus: Arbitražna razsodba je bolj naklonjena Hrvaški kot Sloveniji

Foto: Primož Lavre

»Epidemije še ni konec, lahko se zgodi, gre Slovenija lahko vnovič na led – ime kandidata je Marjan Šarec,« je evropski poslanec Lojze Peterle dejal za zagrebški tednik Globus. Grožnjo populizma vidi »na levi strani, a z desnim nasmehom«.

Bolj od populizma ga skrbi, ker izvorno demokratična stran oziroma desnica ni sposobna preprečiti niti ustavne večine. »Če z desne strani ne bo čudeža, bomo nadaljevali tako kot v preteklosti,« je bil črnogled Peterle, ki je sicer podrobno odgovarjal na vprašanje povezana z arbitražo.

Glede arbitražne razsodbe za katero ocenjuje, da je bolj naklonjena Hrvaški kot Sloveniji, je dejal, da ne vidi smisla vrnitvi z mednarodne ravni k politični bilaterali. Ta je zgodovinsko obremenjena in je zapustila grenak priokus.

Poudaril je, da prvič mednarodnopravno Hrvaški dosoja del Piranskega zaliva. Pismo predsedniku evropske komisije Junckerju je napisal, da ga je spomnil na pomen meje za Schengen in evropsko perspektivo Zahodnega Balkana.

Peterle je na vprašanje, ali je treba vzeti Poljski glasovalne pravice odvrnil, da bi raje videl več dialoga. »Upam, da sprememba v poljski vladi nudi to možnost. Predsedujoči evropskemu svetu Bojko Borisov je prejšnji teden jasno nasprotoval trdi roki v odnosu do Poljske. Diferenciacija v EU se sicer poglablja. Na drugi strani je jasno, da Unija brez močnih  skupnih imenovalcev ne more doseči svojih ciljev, ne doma in ne v svetu.«