Združeni narodi »pobegnili« iz Madžarske

Čeprav jo je Budimpešta povabila, delovni skupini ZN niso dovolili vstopa v pribežniška »prehodna centra« Roszke in Tompa.
Fotografija: Ograja prebežniškega prehodnega centra Roszke. FOTO: Bernadett Szabo/Reuters
Odpri galerijo
Ograja prebežniškega prehodnega centra Roszke. FOTO: Bernadett Szabo/Reuters

Ni dolgo trajal madžarski obisk delovne skupine Združenih narodov (ZN), ki preučuje samovoljna oziroma neupravičena pridržanja. Čeprav jo je Budimpešta uradno povabila, ji oblasti niso dovolile vstopa v pribežniška »prehodna centra« Roszke in Tompa, ki ju je Madžarska postavila na meji s Srbijo.

»Nobenega dvoma ni, da je po mednarodnem pravu zadrževanje migrantov v teh prehodnih conah kratenje svobode,« sta bila ostra člana skupine Elina Steinerte in Setondji Roland Adjovi. Obisk bi se moral končati danes, a so se predstavniki ZN že včeraj odločili, da nima smisla ostati na Madžarskem, če jim oblasti ne dovolijo, da bi opravili svoje delo. V skupini so povedali, da so prejeli številna verodostojna poročila o madžarskem neupravičenem pripiranju pribežnikov. Tiste, za katere se odločijo, da niso upravičeni do azila, takoj vrnejo v Srbijo, »srečneži« pa so tudi do pol leta pod nadzorom in nimajo pravice do svobodnega gibanja.

Madžarska je bila ena prvih evropskih držav, ki se je z bodečo žico obvarovala pred pribežniškim valom, in prva članica EU, ki je zavrnila podpis globalnega sporazuma o varni, urejeni in zakoniti migraciji. Zaradi nečloveškega ravnanja s pribežniki je maja jordanski diplomat Zeid Raad Al Hussein, ki je bil do septembra visoki komisar ZN za človekove pravice, madžarskega premiera Viktorja Orbána razglasil za »rasista«, septembra pa je madžarski zunanji minister Péter Szijjártó v nastopu na svetu za človekove pravice pri ZN »promigrantske« uradnike te organizacije obtožil, da širijo laži o njegovi državi.

Komentarji: