Gajser peti, a le štiri točke za Cairolijem

Mladi slovenski motokrosist je prvo vožnjo VN Evrope končal na šestem mestu, drugo pa na četrtem. Zmaga za Paulina.

23. april 2017 17.27
jer*Motokros, Tim Gajser
J. P.
J. P.

Valkenswaard - Čeprav svetovni prvak v kraljevskem motokrosističnem razredu MXGP Tim Gajser (honda) v prvi vožnji šeste letošnje dirke svetovnega prvenstva, velike nagrade Evrope v nizozemskem Valkenswaardu, ni krojil vrha, saj je zasedel šesto mesto, je v skupni razvrstitvi sezone za dobri dve uri še povečal prednost pred prvim izzivalcem, Italijanom Antoniem Cairolijem (KTM), ki se je moral zadovoljiti z zgolj devetim mestom. V drugo je prekaljeni Cairoli vendarle pokazal drugačen obraz in zmagal, mladi slovenski fenomen je bil četrti, skupno pa je dirko končal na petem mestu, tik za Italijanom, ki se mu je skupno približal na 14 točk zaostanka.

PRVA VOŽNJA

Gajser si je v včerajšnjih kvalifikacijah zagotovil šesto izhodišče, štartal pa odlično in prve štiri kroge gledal zgolj v hrbet poznejšega zmagovalca, Francoza Gautierja Paulina (husqvarna), ki je bil na čelu kolone od prvega do zadnjega kroga. Svetovni prvak je po napaki in padcu v petem zdrsnil z drugega na peto mesto in moral kmalu predse spustiti še presenetljivega Litovca Arminasa Jasikonisa (suzuki), nato pa šesti položaj zadržal vse do cilja. Višje ni mogel, saj je za zmagovalcem zamudil skoraj 20 sekund, medtem ko je bila najhitrejša peterica strnjena v manj kot šest sekund.

Na zmagovalnem odru sta Paulinu, ki je bil v posamični vožnji v elitnem razredu nazadnje najhitrejši predlanskega junija v nemškem Teutschenthalu, družbo delala še Yamahin Belgijec Jeremy van Horebeek in domači as Jeffrey Herlings (KTM), najhitrejši na prvem treningu in današnjem ogrevanju pred dirko. Zmagovalec kvalifikacij Cairoli se je v težavah znašel že v uvodnem krogu in zdrsnil na zgolj 14. mesto, se že v petem krogu prebil do devetega, nato pa napredovati ni mogel več. Po koncu vožnje je za Gajserjem skupno zaostajal že 21 točk. Preostala dva slovenska udeleženca sta ostala brez točk, Klemen Gerčar (husqvarna) je zasedel 28. in Peter Irt (yamaha) 31. mesto, oba sta zaostala za krog.

DRUGA VOŽNJA

Druga vožnja se za Tima ni začela po načrtih in pričakovanjih, štartal je nekoliko slabše, tekmeci pa so ga pred prvim zavojem povsem zaprli in pahnili v ozadje. Napadati je začel z osmega mesta, se hitro prebil na peto, v zadnjih izdihljajih vožnje pa švignil še mimo Belgijca Jeremyja van Horebeeka in končal kot četrti, za najhitrejšo trojico pa zaostal debelih pet sekund. Cairoli je vodil od štarta do cilja in suvereno zmagal, skupno pa zbral 37 točk oziroma štiri več kot Gajser, ki pa ima v razvrstitvi sezone po šestih odpeljanih preizkušnjah še vedno 14 točk naskoka. Skupne zmage na dirki se je veselil najhitrejši na prvi progi Paulin. Irt in Gerčar sta se s krogom zaostanka eden za drugim zvrstila na 26. in 27. mestu. Prihodnjo dirko bo 7. maja gostil latvijski Kegums, kjer je Tim lani opravil z vso konkurenco.